• No file selected.

  تجربه و یادگیری

  Author

  دو فیلسوف امریکایی، ویلیام جیمز و جان دیویی، نظریه‌های تاثیرگذار بسیاری در باب نحوه تفکر و یادگیری گسترش داده‌اند. جیمز و دیویی معتقد بودند که درستی هر طرز فکری بسته به میزان "کارآمدی" آن ، یا ساده‌تر بگویم میزان "به درد بخور بودن" آن طرز فکر است. بنابراین "تجربه" عنصری کلیدی در امر یادگیری است.

 • دیجیتال چیست؟

  Author

  دیجیتال توصیفی ا‌ست از هر سیستمی که بر اساس داده‌ها و یا رویدادهای غیرپیوسته کار می‎‌کند. کامپیوترها دستگاه‌های دیجیتال هستند، چرا که در پایین‌ترین سطح فقط دو مقدار صفر و یک، یا خاموش و روشن را تشخیص می‌دهند؛ هیچ راه ساده‌ای برای نمایش مقداری بین صفر و یک، مثلا 25/0 وجود ندارد. همه‌ی داده‌هایی که کامپیوتر پردازش می‌کند، به صورت دیجیتالی، یعنی مجموعه‌ای از صفر و یک‌ها، کدگذاری می‌شوند

 • چگونه با کیلاگر ها مقابله کنیم ؟(bypass)

  Author

  هدف از این مقاله روش‌های مقابله در شرایطی است که وجود کیلاگر را احساس می‌کنیم و گرنه بهترین روش نصب آنتی ویروس خوب و به روز می‌باشد! بعد از این که طرز کار و قابلیت کیلاگرها در مقاله قبلی برای ما معلوم شد ( هرچند به صورت کاملا تخصصی بیان نشد ) روش‌هایی نیز می‌توان پیدا کرد تا کیلاگر و سازنده ی محترم آن را به خواسته‌اش نرساند!

  دانستن اصول کار کیلاگرها به نوآوری در راه‌های مقابله با این موجود دون مایه دنیای سایبری کمک بسیاری می‌کند. در اینجا به برخی روش‌ها اشاره می‌شود، روش‌هایی که اشتباه می‌باشد، روش‌هایی که معایب دارد و روش‌هایی که ایده آل می‌باشد.

 • آیا می‌دانید کد QR چیست؟

  Author

  امروزه با مجهز شدن تلفن‌های هوشمند به فناوری تشخیص کدهای ‌QR، استفاه از این کدها و همچنین کاربرد آنها افزایش یافته است. به کمک این کدها می‌توان اطلاعاتی از قبیل نام کالا، شرکت سازنده، تلفن، آدرس، ایمیل، وب‌سایت و اطلاعات تکمیلی‌تر دیگر را کد نمود.

یک تکنیک ساده برای جلوگیری از کاهش رتبه بندی سایت توسط گوگل

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

No file selected.

امروزه یکی از معیارهای سنجش اعتبار وب‌سایت‌ها میزان پیج رنک (PageRank) آن وب‌سایت‌ها می‌باشد. ‌PageRank معیاری برای سنجش اعتبار یک وب‌سایت نسبت به سایر وب‌‌سایت‌های اینترنتی است

معیار PageRank توسط موتور جستجوی گوگل به هر وب‌سایت اینترنتی داده می‌شود. گوگل بر این اساس الگوریتم‌های ویژه‌ای به هر وب‌سایت‌های اینترنتی یک عدد بین صفر تا ده اختصاص می‌دهد. زمانی که عدد ده به عنوان PageRank یک وب‌سایت اختصاص داده می‌شود به این معنا است که از دیدگاه موتور جستجوی گوگل، آن وب‌سایت دارای بالاترین اهمیت در بین دیگر سایت‌های اینترنتی است.

به صورت خیلی خلاصه می‌توان این‌طور بیان کرد که هر چقدر تعداد سایت‌هایی که به یک وب‌سایت مشخص لینک بدهند بیشتر باشد، PageRank آن وب‌سایت بیشتر می‌شود. گوگل این‌گونه تفسیر می‌کند که احتمالا آن وب‌سایت دارای اعتبار و اهمیت بالایی بوده است که سایتهای دیگر به آن لینک داده‌اند.PageRank

براساس موارد فوق برای صاحب یک وب‌سایت اهمیت بالایی وجود دارد که اقداماتی را جهت افزایش PageRank سایت خود انجام دهد. البته مواردی که امروزه به عنوان راه‌کارهای افزایش PageRank پیشنهاد می‌شود اغلب بر اساس تجربه و تا حدودی بر مبنای حدس و گمان هستند. در عین حال گوگل تا کنون هیچ کدام از این راه‌کارها را به صورت رسمی تایید یا رد نکرده است. دلیل آن هم مشخص است. زیرا اگر گوگل به صورت رسمی اعلام نماید که مثلا انجام فلان تکنیک در برنامه نویسی یک وب‌سایت، باعث افزایش PageRank آن وب‌سایت می‌شود، آنگاه تمام صاحبان وب‌سایت‌ها خواهان اعمال آن تکنیک خاص بر روی وب‌سایت خود هستند. در چنین شرایطی، معیار PageRank غیرقابل استفاده می‌شود. چون همه وب‌سایت‌ها از تکنیک مزبور در جهت افزایش رتبه خود بهره برده‌اند و در این حالت تمایزی بین وب‌سایت‌ها برای اولویت‌بندی و امتیازدهی آنها وجود نخواخد داشت.

اینکه واقعا چه کارهایی باید انجام داد و برعکس چه کارهایی را نباید انجام داد تا رتبه یک وب‌سایت در سیستم PageRank گوگل بالا برود بحث بسیار مفصلی دارد که در مورد آن کتاب‌ها و جلسات آموزشی فراوانی وجود دارد. آنچه که در این مطلب به صورت اجمالی می‌توان به آن پرداخت یک روش ساده و در عین حال موثر برای جلوگیری از کاهش PageRank یک وب‌سایت است.

همان‌طور که می‌دانید، یک صفحه وب می‌تواند شامل لینک‌هایی به سایر صفحات اینترنتی باشد. هر چه تعداد لینک‌هایی که در داخل صفحات یک وب‌سایت هستند به صفحاتی در خارج از محدوده وب‌سایت مورد نظر اشاره کنند، بیشتر باشد امکان دریافت PageRank  پایین‌تر نیز وجود دارد.

اما آیا راه‌حلی برای غلبه بر این مسئله وجود دارد؟ پاسخ مثبت است. می‌توان با اعمال یک تغییر کوچک و ساده در کد Html، به این هدف نائل گشت.

PageRankراه غلبه بر این مشکل، استفاده از کد Html زیر در صفحات وب‌سایت مورد نظر می‌باشد:

<a target="_blank" rel="nofollow" title="…” </a>

همان‌طور که در شکل بالا نمایان است، یک Attribute با نام rel=”” برای تگ اچ‌تی‌ام‌ال <a></a> وجود دارد که مقدار آن برابر nofollow است. در حالت پیش فرض زمانی که شما از تگ <a></a> استفاده می‌کنید این مقدار برای ویژگی rel تعریف نمی‌شود. بنابراین این مقدار را باید به صورت دستی در کدهای Html مربوط به سایت اعمال کرد. زمانی که مقدار ویژگی rel برابر nofollow می‌شود به ماشین موتور جستجوی گوگل می‌فهماند که لینک مزبور برای این سایت از اهمیت بالای برخوردار نیست. بنابراین سبب می‌شود که یک وب‌سایت علی‌رغم لینک‌های زیادی که به صفحات مختلف اینترنتی دارد، میزان اعتبار PageRank آن کاهش پیدا نکند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.2/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری