پورت پرینتر

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

پورت پرینتر

امروز می‌خواهیم درباره یک استاندارد قدیمی انتقال داده صحبت کنیم. روزگاری بود که هنوز تکنولوژی USB اختراع نشده بود و انتقال موازی و پورت‌های پارالل تکتولوژی‌های مدرنی محسوب می‌شدند. اگر مایلید درباره پورت پرینتر یا پورت پارالل بیشتر بدانید،  با این مطلب همراه شوید.

پورت پرینتر (درگاه چاپگر) یک واسط سخت‌افزاری است که دستگاه‌های جانبی مانند پرینتر را به کامپیوتر مرتبط می‌کند. به این پورت، پورت پارالل (موازی) هم گفته می‌شود. پورت‌های پرینتر در اصل برای اتصال انواع مختلف دستگاه‌های جانبی به کامپیوتر استفاده می‌شده، ولی امروزه پورت‌های USB  جایگزین این تکنولوژی قدیمی شده است. پیش از اختراع USB، پورت پرینتر اصلی‌ترین واسط انتقال داده‌های موازی به دستگاه‌‌های جانبی بوده است.

توسعه انتقال موازی داده‌ها گامی بلند در روزهای اولیه گسترش صنعت کامپیوتر بود. پیش از رایج شدن پروت‌های پرینتر، بسیاری از لوازم جانبی از طریق اتصالات سریال به کامپیوتر وصل می‌شدند. پورت‌های سریال قادر بودند "فقط یک بیت" داده را در واحد زمان منتقل کنند. تکنولوژی سریال گاهی به یک مبدل اضافی برای اتصال کامپیوتر به پرینتر یا سخت‌افزارهای جانبی دیگر نیاز داشت. اما پورت پرینتر توانست فرآیند انتقال داده‌ها را تسریع کند. موازی بودن انتقال داده‌ها به این معنی بود که در آن واحد بخش‌های بزرگ‌تری از داده‌ها از طریق کانال‌های موازی عبور می‌کرد. ضمنا پورت پرینتر (پورت پارالل) نیاز به یک مبدل اضافی را حذف کرد.

به منظور ساده‌سازی در اتصال قطعات جانبی به کامپیوتر، بیشتر پورت‌های پرینتر در قالب یک استاندارد ساخته می‌شدند. به این ترتیب، انواع مختلف دستگاه‌ها، مستقل از شرکت سازنده‌شان، قابلیت ارتباط با پورت پرینتر هر کامپیوتری را داشتند. این پورت اولین بار توسط شرکت IBM برای اتصال پرینترهای اولیه Centronics ساخته شد. کابل اتصال‌دهنده ۲۵ دندانه برای اتصال به کامپیوتر و ۳۶ دندانه برای اتصال به پرینتر داشت. اگر در پشت کامپیوتر قدیمی خود به یک پورت مادگی دراز و باریک با دو ردیف حفره برخوردید، بدانید که در حال تماشای پورت پرینتر کامپیوترتان هستید.پورت پرینتر

در ابتدا، پورت‌های پرینتر تنها قابلیت انتقال یک‌طرفه اطلاعات، از کامپیوتر به پرینتر، را داشتند. اما در سال ۱۹۸۷ نسخه دوطرفه پورت پرینتر ابداع شد. امروزه نه تنها پورت‌های پرینتر دوطرفه هستند، بلکه به طور چشم‌گیری ارتقا یافته‌اند و می‌توانند اطلاعات را با سرعت بیشتر منتقل کنند.

کاربرد اولیه پورت‌های پرینتر اتصال پرینتر به کامپیوتر بود، اما بعده‌ها دستگاه‌های دیگری نیز از این طریق توانستند به کامپیوتر وصل شوند. بعضی از مودم‌ها، اسکنرها، نمابرها و دستگاه‌های جانبی دیگر نیز می‌توانند با پورت پرینتر کار کنند. علی‌رغم اینکه تکنولوژی USB به طور گسترده‌ای استفاده از پورت‌های پرینتر را کنار زده است، اما هنوز هم بسیاری از پرینترها پورت‌های موازی را پشتیبانی می‌کنند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.2/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری