• چگونه با کیلاگر ها مقابله کنیم ؟(bypass)

  Author

  هدف از این مقاله روش‌های مقابله در شرایطی است که وجود کیلاگر را احساس می‌کنیم و گرنه بهترین روش نصب آنتی ویروس خوب و به روز می‌باشد! بعد از این که طرز کار و قابلیت کیلاگرها در مقاله قبلی برای ما معلوم شد ( هرچند به صورت کاملا تخصصی بیان نشد ) روش‌هایی نیز می‌توان پیدا کرد تا کیلاگر و سازنده ی محترم آن را به خواسته‌اش نرساند!

  دانستن اصول کار کیلاگرها به نوآوری در راه‌های مقابله با این موجود دون مایه دنیای سایبری کمک بسیاری می‌کند. در اینجا به برخی روش‌ها اشاره می‌شود، روش‌هایی که اشتباه می‌باشد، روش‌هایی که معایب دارد و روش‌هایی که ایده آل می‌باشد.

 • مفهوم فازی

  Author

  طرف آدم خوبیه یا آدم بدی هست؟ فلان بخش برای سرمایه گذاری مناسب هست یا نه؟ محتویات فلان کلاس آموزشی خوب بود یا بد بود؟ هوا امروز گرمه یا سرده؟ این سوالات و ده‌ها مورد مشابه دیگر موضوعاتی هستند که بسیاری از افراد روزانه با آن سر و کار دارند. نحوه پاسخگویی به این سوالات چگونه است؟ شما برای پرسش "فلان بخش برای سرمایه گذاری مناسب هست یا نه؟" چه پاسخی می‌دهید؟ آیا صرفا با یک جمله "مناسب هست" یا "مناسب نیست" جواب این سوال را به صورت قاطع می‌دهید یا با به کار بردن کلماتی مثل "احتمالا"، "شاید"، "اگر ..."، کمی ابهام و عدم قطعیت را وارد پاسخ خود می‌کنید. و در نهایت اینکه تفاوت انسان با یک ربات، در پاسخ به سوالات فوق چیست؟

 • No file selected.

  استادیوم آزادی در دانشگاه استنفورد

  Author

  ما با بهترین دانشگاه‌‌های دنیا همکاری می‌کنیم تا به صورت آنلاین دروس دانشگاهی را برای هر کسی که بخواهد، به رایگان ارائه دهیم. ما در چشم‌انداز خود آینده‌ای را متصور شده‌ایم که دانشگاه‌های درجه یک دنیا در عوض هزاران دانشجوی خود، به میلیون‌ها نفر در سراسر کره زمین آموزش دهند. فناوری ما اجازه می‌دهد تا بهترین پروفسورها به ده‌ها یا صدها هزار دانشجو تدریس کنند. امیدواریم از این رهگذر بتوانیم آموزش‌های رده جهانی را در اختیار همه قرار دهیم؛ آموزش‌هایی که سابق بر این، تنها در دسترس تعدادی دانشجوی ممتاز بود. ما می‌خواهیم به کمک آموزش، این توانایی را به مردم بدهیم تا زندگی خود، زندگی خانواده خود و جامعه‌ خود را بهتر کنند.

 • اکسل و کپی کردن خانه‌ های فرمول‌دار (بخش اول)

  Author  بخش اول: ارجاع نسبی
  آیا تا به حال پیش آمده است که در کپی پیست کردن خانه‌های فرمول‌دار در برنامه‌ی آفیس اکسل به مشکل بربخورید؟ در بخش اول این مقاله، قصد داریم درباره‌ی منطق اصلی کپی کردن خانه‌های فرمول‌دار در برنامه‌ی اکسل صحبت می‌کنیم.

پورت پرینتر

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

پورت پرینتر

امروز می‌خواهیم درباره یک استاندارد قدیمی انتقال داده صحبت کنیم. روزگاری بود که هنوز تکنولوژی USB اختراع نشده بود و انتقال موازی و پورت‌های پارالل تکتولوژی‌های مدرنی محسوب می‌شدند. اگر مایلید درباره پورت پرینتر یا پورت پارالل بیشتر بدانید،  با این مطلب همراه شوید.

پورت پرینتر (درگاه چاپگر) یک واسط سخت‌افزاری است که دستگاه‌های جانبی مانند پرینتر را به کامپیوتر مرتبط می‌کند. به این پورت، پورت پارالل (موازی) هم گفته می‌شود. پورت‌های پرینتر در اصل برای اتصال انواع مختلف دستگاه‌های جانبی به کامپیوتر استفاده می‌شده، ولی امروزه پورت‌های USB  جایگزین این تکنولوژی قدیمی شده است. پیش از اختراع USB، پورت پرینتر اصلی‌ترین واسط انتقال داده‌های موازی به دستگاه‌‌های جانبی بوده است.

توسعه انتقال موازی داده‌ها گامی بلند در روزهای اولیه گسترش صنعت کامپیوتر بود. پیش از رایج شدن پروت‌های پرینتر، بسیاری از لوازم جانبی از طریق اتصالات سریال به کامپیوتر وصل می‌شدند. پورت‌های سریال قادر بودند "فقط یک بیت" داده را در واحد زمان منتقل کنند. تکنولوژی سریال گاهی به یک مبدل اضافی برای اتصال کامپیوتر به پرینتر یا سخت‌افزارهای جانبی دیگر نیاز داشت. اما پورت پرینتر توانست فرآیند انتقال داده‌ها را تسریع کند. موازی بودن انتقال داده‌ها به این معنی بود که در آن واحد بخش‌های بزرگ‌تری از داده‌ها از طریق کانال‌های موازی عبور می‌کرد. ضمنا پورت پرینتر (پورت پارالل) نیاز به یک مبدل اضافی را حذف کرد.

به منظور ساده‌سازی در اتصال قطعات جانبی به کامپیوتر، بیشتر پورت‌های پرینتر در قالب یک استاندارد ساخته می‌شدند. به این ترتیب، انواع مختلف دستگاه‌ها، مستقل از شرکت سازنده‌شان، قابلیت ارتباط با پورت پرینتر هر کامپیوتری را داشتند. این پورت اولین بار توسط شرکت IBM برای اتصال پرینترهای اولیه Centronics ساخته شد. کابل اتصال‌دهنده ۲۵ دندانه برای اتصال به کامپیوتر و ۳۶ دندانه برای اتصال به پرینتر داشت. اگر در پشت کامپیوتر قدیمی خود به یک پورت مادگی دراز و باریک با دو ردیف حفره برخوردید، بدانید که در حال تماشای پورت پرینتر کامپیوترتان هستید.پورت پرینتر

در ابتدا، پورت‌های پرینتر تنها قابلیت انتقال یک‌طرفه اطلاعات، از کامپیوتر به پرینتر، را داشتند. اما در سال ۱۹۸۷ نسخه دوطرفه پورت پرینتر ابداع شد. امروزه نه تنها پورت‌های پرینتر دوطرفه هستند، بلکه به طور چشم‌گیری ارتقا یافته‌اند و می‌توانند اطلاعات را با سرعت بیشتر منتقل کنند.

کاربرد اولیه پورت‌های پرینتر اتصال پرینتر به کامپیوتر بود، اما بعده‌ها دستگاه‌های دیگری نیز از این طریق توانستند به کامپیوتر وصل شوند. بعضی از مودم‌ها، اسکنرها، نمابرها و دستگاه‌های جانبی دیگر نیز می‌توانند با پورت پرینتر کار کنند. علی‌رغم اینکه تکنولوژی USB به طور گسترده‌ای استفاده از پورت‌های پرینتر را کنار زده است، اما هنوز هم بسیاری از پرینترها پورت‌های موازی را پشتیبانی می‌کنند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.2/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

اطلاعات عمومی