• No file selected.

  پارادوکس روز تولد (۱)

  Author

  در این مقاله، می‌خواهیم به پایه ریاضی یکی از انواع حملات هک و شکستن رمز اشاره کنیم. می‌دانیم ۳۶۵ حالت مختلف برای ترکیب (ماه ، روز) تولد داریم: (فروردین، ۱)، (فرودین، ۲)، ... (اسفند، ۲۹). سوال این است: حداقل چند نفر باید در این جمع حضور داشته باشند تا احتمال وجود حداقل دو نفر با (ماه، روز) تولد یکسان، بیشتر از ۵۰ درصد باشد؟ ۳۶۶ نفر؟ ۱۸۳ نفر؟ ۱۲۲ نفر؟ ۶۱ نفر؟ ۱۶ نفر؟ چند نفر؟ حدس شما چیست؟

 • عملیات فیس بوک

  Author

  گروه ناشناس (anonymous) : "فیس بوک 5 نوامبر سقوط می‌کند". هر چه بیشتر فیس بوک به دنیا مسلط می‌شود، به نظر می‌رسد که به پایان خود نیز نزدیک می‌شود. اوائل سال، سخنان شایعه واری مبنی بر اینکه فیس بوک 5 نوامبر خاموش خواهد شد ( البته منظور نابودی است)، شنیده شده است. خوب و بد بودن این خبر کاملا بستگی به تعصبات جی پلاسی و یا فیس بوکی و ... دارد.

 • اگر دو ذهن از یک ذهن بهتر است، درباره‌ی دوهزار ذهن چه می‌توان گفت؟ (بخش 1)

  Author

  ماروین مینسکی از پیش‌گامان حوزه‌ی هوش مصنوعی، در سال ۱۹۸۵، کتابی با نام "جامعه‌ی ذهن" به رشته‌ی تحریر درآورد. این کتاب فلسفی که برای مخاطب عام نوشته شده است، در زمان خود، به عنوان کتابی پیش‌ رو در هوش مصنوعی، شناخته می‌شد. فکر می‌کنم مطالعه‌ی این کتاب حتی می‌تواند حکم یک ورزش فکری دل‌چسب را داشته باشد. مؤسسه‌‌ی EMC مقاله‌ای برای معرفی کتاب "جامعه‌ی ذهن" منتشر کرده است. در ادامه می‌‌توانید بخش اول ترجمه آن را مطالعه کنید.

 • No file selected.

  آشنایی با لیزر

  Author

  لیزر نوعی از نور یا به عبارت بهتر یک نور مهار شده است، درخشانتر از هرچه که در طبیعت می‌توان یافت. از نظر علمی این امکان وجود دارد که با تولید نور قوی‌ای از لیزر، هر ماده موجود بر روی زمین را در کسری از ثانیه به بخار تبدیل نمود.

مقایسه Barcode و RFDI

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

مقایسه Barcode و RFDI

 

در این مقاله می‌خواهیم با دو تکنولوژی ردیابی موجودی کالا در فروشگاه‌ها آشنا شویم.

پیش از اینکه به تفاوت‌های Barcode (بارکد) و RFDI بپردازیم، اجازه دهید کمی درباره هر کدام توضیح دهیم. اگرچه نحوه کارکرد این دو تکنولوژی با هم متفاوت است اما از هر دوی آنها می‌توان در مدیریت موجودی کالای فروشگاه‌ها و انبارها استفاده کرد. احتمالا واژه Barcode را پیش از این هم شنیده بودید، اما ممکن است RFDI برای‌تان جدید باشد.
RFDI خلاصه عبارت Radio Frequency Data Identification یا Radio Frequency Data Identifier می‌باشد: یعنی شناسه (شناسنده) داده‌های فرکانس رادیویی (فرکانس بالا). البته به جای RFDI بیشتر از اصطلاح RFID (کوتاه شده عبارت Radio Frequency Identification یا Radio Frequency Identification Device) استفاده می‌شود.
بارکد از یک سری خط و عدد تشکیل شده و برای ثبت اطلاعات مربوط به یک کالا استفاده می‌شود. مثلا بارکدی که بر روی یک قوطی کنسرو حک شده، شامل نام تولیدکننده، شماره سریال، قیمت، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و مشخصات محصول می‌باشد. البته ممکن است فقط بعضی از این اطلاعات را داشته باشد یا اطلاعات متنوع‌تری را هم دارا باشد. به این ترتیب فروشنده می‌تواند با اسکن کردن بارکد قوطی کنسرو، هم قیمت محصول را دریابد و هم اینکه آن را از لیست موجودی خود حذف کند.Barcode اگر خریدار اسکنر بارکد داشته باشد، مثلا گوشی موبایل او مجهز به Barcode Reader یا بارکدخوان باشد، می‌تواند اطلاعات جانبی محصول نظیر، مشخصات کلی، ارزش غذایی، مواد تشکیل‌دهنده، یا در مورد قطعات کامپیوتری (ظرفیت، سرعت و ...) را متوجه شود و به این ترتیب راحت‌تر و آگاهانه‌تر خرید کند.
اما RFDI چگونه کار می‌کند؟ RFDI یک میکرو چیپ تعبیه شده در بسته‌بندی محصولات است و مانند بارکد، اطلاعات محصول را در خود ذخیره کرده است. بنابراین بر خلاف بارکد که مجموعه‌ای از خط و عدد بر روی بدنه محصول است، RFDI ماهیتی مستقل دارد. شاید دیده باشید که برخی از کتاب‌فروشی‌ها داخل کتاب‌های‌شان یک برچسب مربع‌شکل می‌چسبانند. این قطعه همان میکروچیپ RFDI است. این تکنولوژی هم مانند Barcode در ردیابی موجودی کالا یا تشخیص دیگر مشخصات جانبی محصول کاربرد دارد.
می‌توان از بارکد و RFDI به طور همزمان برای یک محصول استفاده کرد. به این ترتیب اگر خطوط و اعداد بارکد به دلایلی مخدوش شده باشند، یا اینکه RFDI از کار افتاده باشد، می‌توان از دیگری استفاده کرد و قابلیت اطمینان ردیابی را بالاتر برد.
RFDIواضح است که استفاده از RFDI امنیت بیشتری دارد. میکرو چیپ RFDI را می‌توان در بسته‌بندی محصول مخفی کرد و امکان دزدی اجناس فروشگاه را پایین آورد. اما بارکد ممکن است کثیف یا مخدوش و غیرقابل استفاده شود.
به جز ردیابی محصولات، RFDI کاربردهای دیگری هم دارد. در بیمارستان‌ها می‌توان از مچ‌بندهای مجهز به RFDI برای بیماران خاص استفاده کرد تا پزشک معالج به راحتی بتواند شرح حال بیمار را با اسکن کردن مچ‌بندش به سهولت به دست آورد. بخش مربوط به نوزادان در بیمارستان نیز جای دیگری است که می‌توان از RFDI برای رسیدگی به وضعیت نوزادان کمک گرفت. همچنین از RFDI در زندان‌ها هم استفاده می‌کنند تا زندانیان را بیشتر تحت نظر داشته باشند. عده‌ای هم دور گردن حیوانات خانگی مانند سگ‌ها این میکروچیپ را وصل می‌کنند تا در صورت گم شدن و تحویل حیوان به مراجع ذیصلاح بتوانند صاحبش را پیدا کنند. البته نسخه‌های بارکدی اینها نیز وجود دارند؛ منتها همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، قابلیت اطمینان پایین‌تری دارند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی