• دانگل

  Author

  دانگل (Dongle) یک قطعه سخت‌افزاری است که به کامپیوتر متصل می‌شود تا بعضی نرم‌افزارهای خاص بتوانند با ضریب امنیت بالاتر اجرا شوند. با توجه به اینکه کپی کردن سخت‌افزار به مراتب مشکل‌تر از کپی کردن نرم‌افزار است، دانگل را می‌توان یک ساختار فوق امن برای جلوگیری از دزدی نرم‌افزار دانست.

 • عملیات فیس بوک

  Author

  گروه ناشناس (anonymous) : "فیس بوک 5 نوامبر سقوط می‌کند". هر چه بیشتر فیس بوک به دنیا مسلط می‌شود، به نظر می‌رسد که به پایان خود نیز نزدیک می‌شود. اوائل سال، سخنان شایعه واری مبنی بر اینکه فیس بوک 5 نوامبر خاموش خواهد شد ( البته منظور نابودی است)، شنیده شده است. خوب و بد بودن این خبر کاملا بستگی به تعصبات جی پلاسی و یا فیس بوکی و ... دارد.

 • No file selected.

  پارادوکس روز تولد (۲)

  Author

  در "بخش اول مقاله" صورت مسئله "پارادوکس روز تولد" را شرح دادیم. داستان از این قرار بود: می‌خواهیم بدانیم دست کم چند نفر دور هم جمع شوند تا احتمال وجود حداقل یک جفت آدم با تاریخ تولد (ماه، روز) مشترک بر احتمال عدم وجود آن بچربد؛ یعنی احتمال وجود دست کم ۵۰ درصد باشد. در این بخش، جواب مسئله را گام به گام پیدا خواهیم کرد.

فوتوسل

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

فوتوسل

فوتوسل به رسته‌ای از حسگرها گفته می‌شود که بر اساس حضور یا عدم حضور نور یا انرژی الکترومغناطیسی عمل می‌کنند. واژه فوتوسل (photocell) از دو بخش photo + cell تشکیل شده است. منظور از photo همان فوتون (photon) یا اجزای تشکیل‌دهنده نور است و cell نیز به معنای سلول می‌باشد.

یک فوتوسل به صورت‌های مختلفی طراحی می‌شود: از پنل‌های خورشیدی که نور را به الکتریسیه تبدیل می‌کنند بگیرید تا مقاومت‌های نوری که مقدار مقاومت الکتریکی‌شان بسته به شدت نور، متغیر است. فوتوسل یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های مدرن تکنولوژی محسوب می‌شود که راه را برای نوآوری‌های دیگر هموار کرده است.


یکی از انواع رایج فوتوسل، مقاومت نوری (photoresistor) است. یک مقاومت نوری از یک نیمه‌هادی با مقاومت الکتریکی بالا تشکیل شده است؛ زمانی که نور کافی وجود داشته باشد و نیمه‌هادی به اندازه کافی فوتون جذب کند، الکترون‌ها انرژی لازم برای ایجاد جریان الکتریکی را کسب کرده و عملا مقاومت الکتریکی (اهماژ  ohmage) کاهش می‌یابد. مقاومت نوری می‌تواند ناشی از خاصیت ذاتی نیمه‌هادی آن باشد و یا اینکه به صورت بیرونی ایجاد شده باشد. به عنوان مثال سیلیکون یک نیمه‌هادی با خاصیت فوتو رزیستوری ذاتی است و در صورت وجود میزان معتنابهی نور، مقاومتش کم می شود. همچنین می‌توان با تزریق ماده‌ای، حساسیت به نور را در یک مقاومت القا کرد.


مقاومت‌های نوری کاربردهای فراوانی دارند. مثلا تیرهای چراغ‌برق مجهز به مقاومت الکتریکی در زمانی که هوا تاریک باشد به صورت خودکار روشن می‌شوند و برعکس. به این ترتیب مقاومت الکتریکی به صورت قطعه هوشمندی عمل می‌کند که در زمان مقتضی، مدار را وصل یا قطع می‌کند. همچنین نورسنج‌های (lightmeters) دوربین‌های عکاسی پیشرفته مجهز به این نوع مقاومت‌ها هستند و به عکاس کمک می‌کنند تا میزان گشودگی و سرعت باز و بسته شدن دریچه دیافراگم را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کند.


یکی دیگر از کاربردهای گسترده فوتوسل‌ها یه عنوان سلول‌های فوتو ولتایی در سلول‌های خورشیدی است. در اثر برخورد تشعشعات الکترومغناطیسی به سطح این سلول‌ها، الکترون‌ها آزاد شده و جریان الکتریکی تولید می‌شود. به این ترتیب می‌توان نور را تبدیل به اختلاف پتانسیل (ولتاژ  voltage) الکتریکی کرد. باتری‌های نوری می‌توانند این ولتاژ را در سلول‌های خود ذخیره کرده و به عنوان یک منبع تجدیدپذیر انرژی از آن استفاده کنند.


از فوتوسل‌ها در دماسنج‌های پیشرفته هم استفاده می‌شود. ردیاب‌های نوری تشعشات الکترومغناطیسی را به خود می‌گیرند و میزان افزایش در انرژی خود را به عنوان معیاری از میزان افزایش دمای محیط گزارش می‌دهند. در محیط‌های که لازم است دماهای بسیاری داشته باشند،‌ از فوتوسل‌های بسیار حساس استفاده می‌شود تا وجود باریک‌ترین و ضعیف‌ترین امواج اشعه ایکس یا مادون قرمز را آشکار کنند.مقاومت‌ نوری


یکی از کاربردهای قدیمی‌تر فوتوسل، فوتوسل شیمیایی است. این نوع فوتوسل در دوربین‌های عکاسی غیر دیجیتال قدیمی در قالب صفحه (سطح)  عکاسی (همان نگاتیوها) یافت می‌شود. این نگاتیوها آغشته به یک نمک مانند برومور نقره یا نمک‌های دیگری حاصل از ترکیب عناصر گروه هفتم جدول تناوبی (یعنی هالوژن‌ها) با نقره می‌باشند. این نوع نمک‌ها را به طور کلی هالیدِ (هالایدِ) نقره (silver halides) می‌نامند. زمانی که اشعه نور به سطح نگاتیو برخورد می‌کند، مولکول‌های هالید نقره به اتم‌های هالوژن و نقره تجزیه می‌شوند و طی فرآیندی باعث تشکیل تصویر نگاتیو و سپس ظهور عکس اصلی می‌شوند. دوربین‌های امروزی از دستگاه‌های جفت‌کننده بار (charge coupled devices) به عنوان گونه‌ای از فوتوسل استفاده می‌کنند و به جای تجزیه هالید نقره، از طریق انتقال بار الکتریکی، نتیجه مشابهی را به دست می‌دهند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.9/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری