• کیلاگر یا دزد کیبورد شما

  Author

  کیلاگر به نرم افزاری گفته می‌شود که توانایی ثبت و ذخیره کلیدهایی که بر روی کیبورد فشرده می‌شود را دارا می‌باشد، چه کلیدهایی که هنگام تایپ کردن می‌فشرید و چه هنگام بازی و فیلم دیدن! کیلاگرها به طور مخفیانه عملیات خود را انجام می‌دهند پس پیدا کردن آنها کار ساده‌ای نمی‌باشد. آنها اطلاعات را برای صاحب خود ارسال و یا در قسمتی از کامپیوتر نگه داری می‌کنند که بنا به فرد استفاده کننده انتخاب می‌شود مانند ارسال از طریق ایمیل ، ftp و...

  این نرم افزار از دیدی مثبت بسیار مفید و از دیدی منفی می‌تواند بسیار خطرناک باشد. اگر شما قصد حفاظت از کامپیوتر خود و حتی کنترل افراد ( فرزندتان و یا کارمندان شرکتتان ) را دارید و می‌خواهید بدانید که آیا در نبود شما چه کارهایی با کامپیوتر انجام می‌شود، می‌توانید با دید مثبت از این نرم افزار کمک بگیرید. اما اگر کسی که معمولا از واژه هکر برای نامیدن آن ها استفاده می‌شود نیز همین قصد را نسبت به شما داشته باشد و کلمه عبور و اطلاعاتی که شما وارد می‌کنید را بخواهد چه !؟

 • No file selected.

  افزایش توانمندی ذهن با کمک فناوری نانو

  Author

  با استفاده از نانو ربات‌ها و انتقال آنها به داخل بدن انسان می‌توان تغییرات شگرفی در توانایی‌های انسان به وجود آورد. عملیاتی شدن این تغییرات می‌تواند سبب ساز یک جهش معنادار در نحوه زندگی نوع بشر، در کره خاکی شود.

 • اکسل و کپی کردن خانه‌ های فرمول‌دار (بخش اول)

  Author  بخش اول: ارجاع نسبی
  آیا تا به حال پیش آمده است که در کپی پیست کردن خانه‌های فرمول‌دار در برنامه‌ی آفیس اکسل به مشکل بربخورید؟ در بخش اول این مقاله، قصد داریم درباره‌ی منطق اصلی کپی کردن خانه‌های فرمول‌دار در برنامه‌ی اکسل صحبت می‌کنیم.

 • از طریق صفحه گوگل پلاس خود، صفحه فیس‌بوکتان را مشاهده نمایید

  Author

  گوگل‌پلاس یک سرویس شبکه اجتماعی است که گوگل بعد از پروژه ناموفق گوگل ویو راه‌اندازی کرده است. این سرویس دارای امکانات مناسبی در حوزه شبکه‌های اجتماعی است که در نوشته‌های بعدی‌ام به طور جداگانه به آنها خواهم پرداخت. اما در این نوشته یک امکان کاربردی گوگل پلاس رو معرفی می‌کنم. این امکان کاربردی اعضای گوگل‌پلاس را قادر می‌سازد تا بتوانند صفحه فیس‌بوک خود را از طریق صفحه گوگل‌پلاس خود مشاهده کنند.

فوتوسل

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

فوتوسل

فوتوسل به رسته‌ای از حسگرها گفته می‌شود که بر اساس حضور یا عدم حضور نور یا انرژی الکترومغناطیسی عمل می‌کنند. واژه فوتوسل (photocell) از دو بخش photo + cell تشکیل شده است. منظور از photo همان فوتون (photon) یا اجزای تشکیل‌دهنده نور است و cell نیز به معنای سلول می‌باشد.

یک فوتوسل به صورت‌های مختلفی طراحی می‌شود: از پنل‌های خورشیدی که نور را به الکتریسیه تبدیل می‌کنند بگیرید تا مقاومت‌های نوری که مقدار مقاومت الکتریکی‌شان بسته به شدت نور، متغیر است. فوتوسل یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های مدرن تکنولوژی محسوب می‌شود که راه را برای نوآوری‌های دیگر هموار کرده است.


یکی از انواع رایج فوتوسل، مقاومت نوری (photoresistor) است. یک مقاومت نوری از یک نیمه‌هادی با مقاومت الکتریکی بالا تشکیل شده است؛ زمانی که نور کافی وجود داشته باشد و نیمه‌هادی به اندازه کافی فوتون جذب کند، الکترون‌ها انرژی لازم برای ایجاد جریان الکتریکی را کسب کرده و عملا مقاومت الکتریکی (اهماژ  ohmage) کاهش می‌یابد. مقاومت نوری می‌تواند ناشی از خاصیت ذاتی نیمه‌هادی آن باشد و یا اینکه به صورت بیرونی ایجاد شده باشد. به عنوان مثال سیلیکون یک نیمه‌هادی با خاصیت فوتو رزیستوری ذاتی است و در صورت وجود میزان معتنابهی نور، مقاومتش کم می شود. همچنین می‌توان با تزریق ماده‌ای، حساسیت به نور را در یک مقاومت القا کرد.


مقاومت‌های نوری کاربردهای فراوانی دارند. مثلا تیرهای چراغ‌برق مجهز به مقاومت الکتریکی در زمانی که هوا تاریک باشد به صورت خودکار روشن می‌شوند و برعکس. به این ترتیب مقاومت الکتریکی به صورت قطعه هوشمندی عمل می‌کند که در زمان مقتضی، مدار را وصل یا قطع می‌کند. همچنین نورسنج‌های (lightmeters) دوربین‌های عکاسی پیشرفته مجهز به این نوع مقاومت‌ها هستند و به عکاس کمک می‌کنند تا میزان گشودگی و سرعت باز و بسته شدن دریچه دیافراگم را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کند.


یکی دیگر از کاربردهای گسترده فوتوسل‌ها یه عنوان سلول‌های فوتو ولتایی در سلول‌های خورشیدی است. در اثر برخورد تشعشعات الکترومغناطیسی به سطح این سلول‌ها، الکترون‌ها آزاد شده و جریان الکتریکی تولید می‌شود. به این ترتیب می‌توان نور را تبدیل به اختلاف پتانسیل (ولتاژ  voltage) الکتریکی کرد. باتری‌های نوری می‌توانند این ولتاژ را در سلول‌های خود ذخیره کرده و به عنوان یک منبع تجدیدپذیر انرژی از آن استفاده کنند.


از فوتوسل‌ها در دماسنج‌های پیشرفته هم استفاده می‌شود. ردیاب‌های نوری تشعشات الکترومغناطیسی را به خود می‌گیرند و میزان افزایش در انرژی خود را به عنوان معیاری از میزان افزایش دمای محیط گزارش می‌دهند. در محیط‌های که لازم است دماهای بسیاری داشته باشند،‌ از فوتوسل‌های بسیار حساس استفاده می‌شود تا وجود باریک‌ترین و ضعیف‌ترین امواج اشعه ایکس یا مادون قرمز را آشکار کنند.مقاومت‌ نوری


یکی از کاربردهای قدیمی‌تر فوتوسل، فوتوسل شیمیایی است. این نوع فوتوسل در دوربین‌های عکاسی غیر دیجیتال قدیمی در قالب صفحه (سطح)  عکاسی (همان نگاتیوها) یافت می‌شود. این نگاتیوها آغشته به یک نمک مانند برومور نقره یا نمک‌های دیگری حاصل از ترکیب عناصر گروه هفتم جدول تناوبی (یعنی هالوژن‌ها) با نقره می‌باشند. این نوع نمک‌ها را به طور کلی هالیدِ (هالایدِ) نقره (silver halides) می‌نامند. زمانی که اشعه نور به سطح نگاتیو برخورد می‌کند، مولکول‌های هالید نقره به اتم‌های هالوژن و نقره تجزیه می‌شوند و طی فرآیندی باعث تشکیل تصویر نگاتیو و سپس ظهور عکس اصلی می‌شوند. دوربین‌های امروزی از دستگاه‌های جفت‌کننده بار (charge coupled devices) به عنوان گونه‌ای از فوتوسل استفاده می‌کنند و به جای تجزیه هالید نقره، از طریق انتقال بار الکتریکی، نتیجه مشابهی را به دست می‌دهند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.9/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری