• No file selected.

  موشکها و ماهواره‌ها

  Author

  جهانی که در آن زندگی می‌کنیم بسیار بزرگ است اما تنها طی 50 سال اخیر بود که توانستیم حقیقتا به عظمت آن پی ببریم. این بسیار طبیعی است که در پی شناخت بهتر مکانی که در آن زندگی کنیم باشیم. از این رو از نیم قرن پیش ابزار تحقیق و اکتشاف جدیدی مانند رادیو،تلسکوپ، ماهواره و سفینه بدون سرنشین ساختیم و چیزهای شگفت‌انگیز و حیرت‌آوری درباره چگونگی تشکیل جهان و پایان آن آموختیم و این خود کشف بسیار بزرگی بود. ما از این پس برای آن که بتوانیم به اسرار جهان پی ببریم و به آنها دست یابیم موشکهایی در اختیار داریم. این موشکها ما را قادر می‌سازند ماهواره هایی به اطراف زمین و سفینه‌های بدون سرنشینی به سوی سیارات دوردست ارسال داریم.

 • ابرنواختر چیست؟

  Author

  یک ابرنواختر می‌تواند به قدری پر نور باشد که یک کهکشان را تحت تاثیر روشنایی خود قرار دهد. انرژی‌ای که یک ابرنواختر در فضای کهکشان از خود ساطع می‌کند می‌تواند چندین برابر انرژی‌ای باشد که خورشید در تمام طول عمر خود ساطع می‌کند. ابرنواختر می‌تواند یک منبع غنی از عناصر سنگینی همچون طلا و اورانیم باشد.

 • No file selected.

  تولد عصر فضا

  Author

  در زمان جنگ جهانی دوم آلمانها موشکهایی ساختند که آنها را برای بمباران شهر لندن در سال 1944 به کار گرفتند پس از خاتمه جنگ ایالات متحده و اتحاد شوروی به ساخت موشکهای بزرگی برای سیر و سیاحت و اکتشاف در فضا پرداختند.

عملیات فیس بوک

نویسنده: آرش صفری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

عملیات فیس بوک

گروه ناشناس (anonymous) : "فیس بوک 5 نوامبر سقوط می‌کند". هر چه بیشتر فیس بوک به دنیا مسلط می‌شود، به نظر می‌رسد که به پایان خود نیز نزدیک می‌شود. اوائل سال، سخنان شایعه واری مبنی بر اینکه فیس بوک 5 نوامبر خاموش خواهد شد ( البته منظور نابودی است)، شنیده شده است. خوب و بد بودن این خبر کاملا بستگی به تعصبات جی پلاسی و یا فیس بوکی و ... دارد.

این تهدید از گروه ناشناس یا همان (anonymous) که نه تنها از لحاظ لغوی مرتبط است بلکه یکی از کاربران معروف ftp نیز هست، گروه جالبی از افراد که بیان اصول خود را بر نفوذ به سیستم‌های از خود راضی و بی سوء ظن بیان می‌کنند.
آنها گفته‌اند : "اگر شما تمایل به هکتیویست شدن دارید و فردی هستید که می‌خواهید از آزادی اطلاعات دفاع کنید پس به این جنبش بپیوندید و فیس بوک را بکشید، به خاطر حریم خصوصی خودتان "

آنها این اتهام را نیز به فیس بوک زده‌اند : "فیس بوک اطلاعات را به نمایندگی‌های دولت می‌فروشد و به آنها اجازه دسترسی مخفی به بخش امنیت اطلاعات می‌دهد تا آنها بتوانند مردم را در سراسر دنیا جاسوسی کنند. برخی از اینها که بخش های حفاظت اطلاعات کلاه سفید نامیده شده‌اند برای دولت های طرفدار استبداد کار می‌کنند"

آنها صمیمانه تحقیق کرده‌اند را جع اینکه چگونه فیس بوک اطلاعات شما را تصاحب می‌کند و بی توجه به اینکه شما اکانت خود را پاک کرده‌اید از آن پول در می‌آورد (واقعا  چه دلیلی دارد که اطلاعات باقی بماند!).گروه ناشناس سمت و سوی خود را کاملا روشن کرده است. او می‌گوید : " فیس بوک مخالف جنبش حرکت ضد امنیتی است (Antisec(anti security movement) cause) . شما با آنها و یا هیچ دولتی در امان نیستید.  روزی می‌رسد که شما به گذشته و این رخداد نگاهی می‌اندازید و می‌فهمید آنچه ما در اینجا انجام داده‌ایم درست بوده است شما از قانون گزاران اینترنت تشکر خواهید کرد، ما به شما قصد آسیب زدن نداریم، ما شما را نجات می‌دهیم. منظور از  قانون گزاران اینترنت خودشان هستند، البته بعید نیست دیگر هر که چند وب سایت ضعیف را نیز دیفیس می‌کند بعد از پنجمی آن می‌نویسد " اینجا منطقه من و قوانین من است" و یا " من اینجا را کنترل می‌کنم" کلا انگلیسی آنها  زیباتر از فارسیشان است و اگر شما هم جای آنها بودید بعد از این قدرت مالکیت اینترت را از آن خود می‌دانستید. فیس بوکخبر را ادامه می‌دهیم : در ذهن و دهان بسیاری شاید این سئوال باشد که چرا این گروه به فیس بوک هشدار داده است. شاید شما تعجب کنید که آیا فیس بوک به خود می‌لرزد و صدایش در می‌آید و یا اقدامات و پیش بینی هایی کرده است و احتیاط می‌کند!؟

نمی‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد اما با این کار هم این گروه معروف تر شد و هم سوژه ی خوبی برای فیلم‌های سینمایی و هالیوودی فراهم شد که بعد از فیلم "شبکه اجتماعی" یا همان the social network خودمان فیلم بعدی با نام anti social network  بیاد البته این بار نه به کارگردانی دیوید فینچر! شاید این بار برای اینکه فیلم قشنگتر و پر فروش تر شود کریستوفر نولان آن را بسازد. خلاصه من که بسیار مشتاق نابودی فیس بوک هستم و یاد روزگار جوانی فیس بوک می‌افتم که وب سایت آنها آنقدر از لحاظ فنی ضعیف بود دیگر انگشتانم توان تایپ واژه facebook را بر روی کیبورد نداشت و هنوز هم پیدا نکرده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری