• دانگل

  Author

  دانگل (Dongle) یک قطعه سخت‌افزاری است که به کامپیوتر متصل می‌شود تا بعضی نرم‌افزارهای خاص بتوانند با ضریب امنیت بالاتر اجرا شوند. با توجه به اینکه کپی کردن سخت‌افزار به مراتب مشکل‌تر از کپی کردن نرم‌افزار است، دانگل را می‌توان یک ساختار فوق امن برای جلوگیری از دزدی نرم‌افزار دانست.

 • عملیات فیس بوک

  Author

  گروه ناشناس (anonymous) : "فیس بوک 5 نوامبر سقوط می‌کند". هر چه بیشتر فیس بوک به دنیا مسلط می‌شود، به نظر می‌رسد که به پایان خود نیز نزدیک می‌شود. اوائل سال، سخنان شایعه واری مبنی بر اینکه فیس بوک 5 نوامبر خاموش خواهد شد ( البته منظور نابودی است)، شنیده شده است. خوب و بد بودن این خبر کاملا بستگی به تعصبات جی پلاسی و یا فیس بوکی و ... دارد.

 • مفهوم فازی

  Author

  طرف آدم خوبیه یا آدم بدی هست؟ فلان بخش برای سرمایه گذاری مناسب هست یا نه؟ محتویات فلان کلاس آموزشی خوب بود یا بد بود؟ هوا امروز گرمه یا سرده؟ این سوالات و ده‌ها مورد مشابه دیگر موضوعاتی هستند که بسیاری از افراد روزانه با آن سر و کار دارند. نحوه پاسخگویی به این سوالات چگونه است؟ شما برای پرسش "فلان بخش برای سرمایه گذاری مناسب هست یا نه؟" چه پاسخی می‌دهید؟ آیا صرفا با یک جمله "مناسب هست" یا "مناسب نیست" جواب این سوال را به صورت قاطع می‌دهید یا با به کار بردن کلماتی مثل "احتمالا"، "شاید"، "اگر ..."، کمی ابهام و عدم قطعیت را وارد پاسخ خود می‌کنید. و در نهایت اینکه تفاوت انسان با یک ربات، در پاسخ به سوالات فوق چیست؟

عملیات فیس بوک

نویسنده: آرش صفری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

عملیات فیس بوک

گروه ناشناس (anonymous) : "فیس بوک 5 نوامبر سقوط می‌کند". هر چه بیشتر فیس بوک به دنیا مسلط می‌شود، به نظر می‌رسد که به پایان خود نیز نزدیک می‌شود. اوائل سال، سخنان شایعه واری مبنی بر اینکه فیس بوک 5 نوامبر خاموش خواهد شد ( البته منظور نابودی است)، شنیده شده است. خوب و بد بودن این خبر کاملا بستگی به تعصبات جی پلاسی و یا فیس بوکی و ... دارد.

این تهدید از گروه ناشناس یا همان (anonymous) که نه تنها از لحاظ لغوی مرتبط است بلکه یکی از کاربران معروف ftp نیز هست، گروه جالبی از افراد که بیان اصول خود را بر نفوذ به سیستم‌های از خود راضی و بی سوء ظن بیان می‌کنند.
آنها گفته‌اند : "اگر شما تمایل به هکتیویست شدن دارید و فردی هستید که می‌خواهید از آزادی اطلاعات دفاع کنید پس به این جنبش بپیوندید و فیس بوک را بکشید، به خاطر حریم خصوصی خودتان "

آنها این اتهام را نیز به فیس بوک زده‌اند : "فیس بوک اطلاعات را به نمایندگی‌های دولت می‌فروشد و به آنها اجازه دسترسی مخفی به بخش امنیت اطلاعات می‌دهد تا آنها بتوانند مردم را در سراسر دنیا جاسوسی کنند. برخی از اینها که بخش های حفاظت اطلاعات کلاه سفید نامیده شده‌اند برای دولت های طرفدار استبداد کار می‌کنند"

آنها صمیمانه تحقیق کرده‌اند را جع اینکه چگونه فیس بوک اطلاعات شما را تصاحب می‌کند و بی توجه به اینکه شما اکانت خود را پاک کرده‌اید از آن پول در می‌آورد (واقعا  چه دلیلی دارد که اطلاعات باقی بماند!).گروه ناشناس سمت و سوی خود را کاملا روشن کرده است. او می‌گوید : " فیس بوک مخالف جنبش حرکت ضد امنیتی است (Antisec(anti security movement) cause) . شما با آنها و یا هیچ دولتی در امان نیستید.  روزی می‌رسد که شما به گذشته و این رخداد نگاهی می‌اندازید و می‌فهمید آنچه ما در اینجا انجام داده‌ایم درست بوده است شما از قانون گزاران اینترنت تشکر خواهید کرد، ما به شما قصد آسیب زدن نداریم، ما شما را نجات می‌دهیم. منظور از  قانون گزاران اینترنت خودشان هستند، البته بعید نیست دیگر هر که چند وب سایت ضعیف را نیز دیفیس می‌کند بعد از پنجمی آن می‌نویسد " اینجا منطقه من و قوانین من است" و یا " من اینجا را کنترل می‌کنم" کلا انگلیسی آنها  زیباتر از فارسیشان است و اگر شما هم جای آنها بودید بعد از این قدرت مالکیت اینترت را از آن خود می‌دانستید. فیس بوکخبر را ادامه می‌دهیم : در ذهن و دهان بسیاری شاید این سئوال باشد که چرا این گروه به فیس بوک هشدار داده است. شاید شما تعجب کنید که آیا فیس بوک به خود می‌لرزد و صدایش در می‌آید و یا اقدامات و پیش بینی هایی کرده است و احتیاط می‌کند!؟

نمی‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد اما با این کار هم این گروه معروف تر شد و هم سوژه ی خوبی برای فیلم‌های سینمایی و هالیوودی فراهم شد که بعد از فیلم "شبکه اجتماعی" یا همان the social network خودمان فیلم بعدی با نام anti social network  بیاد البته این بار نه به کارگردانی دیوید فینچر! شاید این بار برای اینکه فیلم قشنگتر و پر فروش تر شود کریستوفر نولان آن را بسازد. خلاصه من که بسیار مشتاق نابودی فیس بوک هستم و یاد روزگار جوانی فیس بوک می‌افتم که وب سایت آنها آنقدر از لحاظ فنی ضعیف بود دیگر انگشتانم توان تایپ واژه facebook را بر روی کیبورد نداشت و هنوز هم پیدا نکرده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری