• انواع متفاوت سیستم‌های اطلاعاتی (بخش اول)

  Author

  سیستم‌های TPS، سیستم‌های MIS، سیستم‌های DSS، سیستم‌های ES و …

  شاید نام هر کدام از موارد بالا را بارها شنیده باشید. به نظر شما هر کدام از این سیستم‌ها دقیقا به چه معنا هستند و چه تفاوت‌هایی با همدیگر دارند؟ آیا می‌توان در کاربردهای مختلف از این سیستم‌ها استفاده کرد؟ یا هر کدام ویژه استفاده در یک حوزه مشخص هستند. این نوشته سعی دارد به پرسش‌های بالا پاسخ دهد.

 • آیا می‌دانید کد QR چیست؟

  Author

  امروزه با مجهز شدن تلفن‌های هوشمند به فناوری تشخیص کدهای ‌QR، استفاه از این کدها و همچنین کاربرد آنها افزایش یافته است. به کمک این کدها می‌توان اطلاعاتی از قبیل نام کالا، شرکت سازنده، تلفن، آدرس، ایمیل، وب‌سایت و اطلاعات تکمیلی‌تر دیگر را کد نمود.

 • سن کاربران شبکه‌های اجتماعی

  Author

  میانگین سنی کاربران تویتر و فیس‌بوک چند سال است؟ دیگر سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مثل: MySpace، LinkedIn، وغیره چطور؟ توزیع سنی  میلیون‌ها کاربر شبکه‌های اجتماعی چگونه است؟

  برای کشف این موضوع، آمار سنی ۱۹سایت‌ اجتماعی مختلف را در نظر گرفتیم و به تحلیل‌ اعداد پرداختیم.

عملیات فیس بوک

نویسنده: آرش صفری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

عملیات فیس بوک

گروه ناشناس (anonymous) : "فیس بوک 5 نوامبر سقوط می‌کند". هر چه بیشتر فیس بوک به دنیا مسلط می‌شود، به نظر می‌رسد که به پایان خود نیز نزدیک می‌شود. اوائل سال، سخنان شایعه واری مبنی بر اینکه فیس بوک 5 نوامبر خاموش خواهد شد ( البته منظور نابودی است)، شنیده شده است. خوب و بد بودن این خبر کاملا بستگی به تعصبات جی پلاسی و یا فیس بوکی و ... دارد.

این تهدید از گروه ناشناس یا همان (anonymous) که نه تنها از لحاظ لغوی مرتبط است بلکه یکی از کاربران معروف ftp نیز هست، گروه جالبی از افراد که بیان اصول خود را بر نفوذ به سیستم‌های از خود راضی و بی سوء ظن بیان می‌کنند.
آنها گفته‌اند : "اگر شما تمایل به هکتیویست شدن دارید و فردی هستید که می‌خواهید از آزادی اطلاعات دفاع کنید پس به این جنبش بپیوندید و فیس بوک را بکشید، به خاطر حریم خصوصی خودتان "

آنها این اتهام را نیز به فیس بوک زده‌اند : "فیس بوک اطلاعات را به نمایندگی‌های دولت می‌فروشد و به آنها اجازه دسترسی مخفی به بخش امنیت اطلاعات می‌دهد تا آنها بتوانند مردم را در سراسر دنیا جاسوسی کنند. برخی از اینها که بخش های حفاظت اطلاعات کلاه سفید نامیده شده‌اند برای دولت های طرفدار استبداد کار می‌کنند"

آنها صمیمانه تحقیق کرده‌اند را جع اینکه چگونه فیس بوک اطلاعات شما را تصاحب می‌کند و بی توجه به اینکه شما اکانت خود را پاک کرده‌اید از آن پول در می‌آورد (واقعا  چه دلیلی دارد که اطلاعات باقی بماند!).گروه ناشناس سمت و سوی خود را کاملا روشن کرده است. او می‌گوید : " فیس بوک مخالف جنبش حرکت ضد امنیتی است (Antisec(anti security movement) cause) . شما با آنها و یا هیچ دولتی در امان نیستید.  روزی می‌رسد که شما به گذشته و این رخداد نگاهی می‌اندازید و می‌فهمید آنچه ما در اینجا انجام داده‌ایم درست بوده است شما از قانون گزاران اینترنت تشکر خواهید کرد، ما به شما قصد آسیب زدن نداریم، ما شما را نجات می‌دهیم. منظور از  قانون گزاران اینترنت خودشان هستند، البته بعید نیست دیگر هر که چند وب سایت ضعیف را نیز دیفیس می‌کند بعد از پنجمی آن می‌نویسد " اینجا منطقه من و قوانین من است" و یا " من اینجا را کنترل می‌کنم" کلا انگلیسی آنها  زیباتر از فارسیشان است و اگر شما هم جای آنها بودید بعد از این قدرت مالکیت اینترت را از آن خود می‌دانستید. فیس بوکخبر را ادامه می‌دهیم : در ذهن و دهان بسیاری شاید این سئوال باشد که چرا این گروه به فیس بوک هشدار داده است. شاید شما تعجب کنید که آیا فیس بوک به خود می‌لرزد و صدایش در می‌آید و یا اقدامات و پیش بینی هایی کرده است و احتیاط می‌کند!؟

نمی‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد اما با این کار هم این گروه معروف تر شد و هم سوژه ی خوبی برای فیلم‌های سینمایی و هالیوودی فراهم شد که بعد از فیلم "شبکه اجتماعی" یا همان the social network خودمان فیلم بعدی با نام anti social network  بیاد البته این بار نه به کارگردانی دیوید فینچر! شاید این بار برای اینکه فیلم قشنگتر و پر فروش تر شود کریستوفر نولان آن را بسازد. خلاصه من که بسیار مشتاق نابودی فیس بوک هستم و یاد روزگار جوانی فیس بوک می‌افتم که وب سایت آنها آنقدر از لحاظ فنی ضعیف بود دیگر انگشتانم توان تایپ واژه facebook را بر روی کیبورد نداشت و هنوز هم پیدا نکرده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری

پزشکی و سلامت