• No file selected.

  تولد عصر فضا

  Author

  در زمان جنگ جهانی دوم آلمانها موشکهایی ساختند که آنها را برای بمباران شهر لندن در سال 1944 به کار گرفتند پس از خاتمه جنگ ایالات متحده و اتحاد شوروی به ساخت موشکهای بزرگی برای سیر و سیاحت و اکتشاف در فضا پرداختند.

 • No file selected.

  پارادوکس روز تولد (۳)

  Author

  پیش‌تر در اینجا ثابت کردیم که وجود ۲۳ نفر کافی است تا احتمال بروز اشتراک در میان روز تولد آنها بیش از ۵۰ درصد باشد. در این بخش، ابتدا به ماهیت به ظاهر متناقض‌نمای این قضیه می‌پردازیم. در ادامه، اندکی راجع به پیش‌فرض‌های این مسئله روی آدم‌های واقعی در دنیای واقعی خودمان صحبت می‌کنیم. نهایتا یک کاربرد از این مسئله ریاضی را در علم رمزنگاری به طور گذرا شرح می‌دهیم.

 • امن بودن یا نبودن، مسئله این نیست. امن ترین بودن، مسئله این است !

  Author

  گاهی اوقات این سئوال پیش می‌آید که امن‌ترین راه چیست؟
  پاسخ به این سئوال آنچنان هم سخت نیست، زیرا کافی است بهترین و قویترین راه احراز هویت (
  Authentication System) را بدانیم، بدی‌ها و خوبی‌های آن را در کنار هم بگذاریم، سپس انتخاب کنیم! بله درست است، باید انتخاب کنیم زیرا نه تنها من، بلکه دیگران هم نوشته‌اند:

  از دیر باز انسان برای بقا، نیاز به تشخیص دوست از دشمن داشته است و تشخیص هویت برای وی امری حیاتی بوده و هست، لذا امروزه سعی در مکانیزه سازی سیستمهای شناسایی یا تشخیص هویت شده است.

 • No file selected.

  پارادوکس روز تولد (۲)

  Author

  در "بخش اول مقاله" صورت مسئله "پارادوکس روز تولد" را شرح دادیم. داستان از این قرار بود: می‌خواهیم بدانیم دست کم چند نفر دور هم جمع شوند تا احتمال وجود حداقل یک جفت آدم با تاریخ تولد (ماه، روز) مشترک بر احتمال عدم وجود آن بچربد؛ یعنی احتمال وجود دست کم ۵۰ درصد باشد. در این بخش، جواب مسئله را گام به گام پیدا خواهیم کرد.

عضویت در گوگل پلاس برای همه آزاد شد

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

عضویت در گوگل پلاس برای همه آزاد شد

عضویت در گوگل پلاس برای عموم آزاد شد. تا پیش از این عضویت در این شبکه اجتماعی تنها از طریق دریافت دعوتنامه از طرف افراد عضو امکان پذیر بود.

گوگل پلاس یکی از آخرین پدیده‌ها در دنیای شبکه‌های اجتماعی است که توسط غول موتورهای جستجو یعنی گوگل به دوست داران فعالیت‌های اجتماعی در محیط مجازی معرفی شده است. گوگل اعلام کرده که از تمام ظرفیت برنامه‌های کاربردی تحت وب خود برای غنا بخشیدن به این شبکه اجتماعی استفاده خواهد کرد. گوگل پلاس در مدت یک هفته از جایگاه پنچاه و چهارمین سایت پر بازدید در حوزه شبکه‌های اجتماعی به جایگاه هشتم ارتقا یافت. این امر به ویژه پس از تجربه نه چندان موفق گوگل ویو  یک پیشرفت بسیار خوب برای گوگل محسوب می‌شود. البته این درحالی است کههم اکنون فیس‌بوک با فاصله بسیار زیادی از رقبا به عنوان رهبر بازار سایت‌های شبکه اجتماعی حکم فرمایی می‌کند. مارک زاکربرگ موسس و مدیرعامل این شبکه اجتماعی در کنفرانس اخیر توسعه‌دهندگان فیس بوک اعلام کرد که تعداد کاربران این سایت از مرز هشت صد میلیون نفر گذشته است. با این اوصاف اگرچه گوگل بعد از شکست تجربه گوگل ویو این بار با دستی پر تر از قبل وارد بازار شبکه‌ای اجتماعی شده است، اما به نظر می‌رسد رقابت با بزرگان این بازار و از جمله مهم‌ترین آنها یعنی فیس‌بوک کار آسانی نباشد. باید منتظر نشست و اتفاقات بعدی این بخش از دنیای فناوری رو پیگری کرد تا مشخص شود که بالاخره کدام شرکت و با چه ایده‌ها و فناوری‎‌هایی خواهد توانست رهبری این بازار پر رقابت را بر عهده بگیرد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (2 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری