• دسکتاپ یا لپتاپ؟

  Author

  دسکتاپ یا لپتاپ؟ پاپ‌کورن فوق‌‌چرب یا کم‌سدیم؟ کاغذ یا پلاستیک؟ بسیار خوب، حداقل با سؤال دسکتاپ یا لپتاپ می‌توانیم شیوه‌هایی برای راهنمایی ارائه دهیم.

 • چگونه با کیلاگر ها مقابله کنیم ؟(bypass)

  Author

  هدف از این مقاله روش‌های مقابله در شرایطی است که وجود کیلاگر را احساس می‌کنیم و گرنه بهترین روش نصب آنتی ویروس خوب و به روز می‌باشد! بعد از این که طرز کار و قابلیت کیلاگرها در مقاله قبلی برای ما معلوم شد ( هرچند به صورت کاملا تخصصی بیان نشد ) روش‌هایی نیز می‌توان پیدا کرد تا کیلاگر و سازنده ی محترم آن را به خواسته‌اش نرساند!

  دانستن اصول کار کیلاگرها به نوآوری در راه‌های مقابله با این موجود دون مایه دنیای سایبری کمک بسیاری می‌کند. در اینجا به برخی روش‌ها اشاره می‌شود، روش‌هایی که اشتباه می‌باشد، روش‌هایی که معایب دارد و روش‌هایی که ایده آل می‌باشد.

 • No file selected.

  تولد عصر فضا

  Author

  در زمان جنگ جهانی دوم آلمانها موشکهایی ساختند که آنها را برای بمباران شهر لندن در سال 1944 به کار گرفتند پس از خاتمه جنگ ایالات متحده و اتحاد شوروی به ساخت موشکهای بزرگی برای سیر و سیاحت و اکتشاف در فضا پرداختند.

رمزگذار چرخشی چیست؟

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

رمزگذار چرخشی چیست؟

یکی از ابزارهایی که کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارد، رمزگذار چرخشی است. رمزگذار چرخشی یک مبدل مکانیک به الکتریسیه است که می‌تواند همانند یک کدکننده یا رمزگذار، میزان و سرعت چرخش را به عنوان ورودی بگیرد و یک سیگنال الکتریکی دیجیتال یا آنالوگ به عنوان خروجی پس بدهد. از این رمزگذار در دستگاه‌های ورودی رایانه، لنزهای عکاسی، ابزارهای کنترلی، پلتفرم‌های راداری و روباتیک استفاده می‌شود. در ادامه، با این وسیله بیشتر آشنا شوید.

رمزگذار چرخشی به حسگری گفته می‌شود که به ازای جابه‌جایی‌های چرخشی، سیگنال الکتریکی تولید می‌کند. به عبارت دیگر، رمزگذار چرخشی یک دستگاه الکترومکانیکی است که هر "زاویه چرخش" را به یک سیگنال الکتریکی ترجمه می‌کند. این سیگنال برای تعیین و کنترل موقعیت و سرعت دستگاه‌های مکانیکی به کار می‌رود. رمزگذار چرخشی را در زبان انگلیسی rotary encoder می‌نامند. یک رمزگذار چرخشی روی یک محور (یا shaft) سیلندری‌ شکل سوار می‌شود و اغلب به همراه یک دستگاه مبدل مکانیکی، متشکل از لغزنده‌ و چرخ‌دنده، همراه می‌شود. به خاطر استفاده از همین محور (shaft) در ساختمان رمزگذار، آن را shaft encoder هم می‌نامند. از رمزگذارهای چرخشی در ابزارهای دقیق نیازمند کنترل موقعیت و سرعت، مانند ابزار پزشکی، روباتیک، ماشین‌های مونتاژ و لوازم آزمایشگاهی، استفاده می‌شود.

رمزگذار چرخشی دارای دو نوع اصلی است. اولی رمزگذار مطلق که هر موقعیت را به یک سیگنال مطلق برمی‌گرداند و از این طریق می‌توان موقعیت واقعی را از روی سیگنال تعیین کرد. اگر این سیگنال دیجیتال باشد، با مجموعه‌ای از بیت‌ها طرف هستیم. دیگری رمزگذار افزایشی است که به همراه چرخش محور، یک سری از پالس‌ها را تولید می‌کند یا می‌شمارد. به عبارت دیگر خروجی این رمزگذار یک پالس به ازای هر چرخش است و این پالس‌ها به درد دنبال کردن موقعیت یا تعیین سرعت یک دستگاه مکانیکی می‌خورد. منطق مشابه رمزگذار افزایشی در ماوس‌های توپی برای تعیین جای مکان‌نما در صفحه نمایش کامپیوتر استفاده می‌شود.

قطعات اصلی رمزگذار چرخشی عبارتست از: دیسک، حسگر و مدار الکترونیکی. دیسک از طرح خطوط باریکی بر روی سطح آن و یا دندانه‌هایی بر روی محیط آن تشکیل شده است. حسگر در همسایگی دیسک تعبیه شده است و خطوط یا دندانه‌ها را به اصطلاح می‌خواند. مدار الکترونیکی سیگنال حسگر را دریافت می‌کند و آن را به یک سگنال قابل استفاده جهت تعیین موقعیت و سرعت تبدیل می‌کند. دیسک، حسگر و مدار الکترونیکی همگی در یک چارچوب تعبیه شده‌اند و یک کابل الکتریکی برای اتصال رمزگذار به دستگاه‌‌های دیگر از آن خارج می‌شود.

رمزگذار چرخشی در ساختمان یک رمزگذار چرخشی ممکن است از تکنولوژی نوری و یا مغناطیسی استفاده شده باشد. رمزگذار نوری از یک دیود ساطع‌کننده نور (LED = Light Emitting Diode) بهره می‌برد که به یک دیسک شفاف دارای الگوهایی از خطوط باریک می‌تابد. با چرخش دیسک، نور از بعضی خطوط می‌گذرد و از بعضی دیگر نه. در طرف دیگر، یک آشکارساز نوری، تشخصی می‌دهد که نور از کدام شکاف‌ها عبور کرده و از کدام‌ها نه. هر شکاف به یک بیت الکتریکی تبدیل می‌شود. نورانی بودن شکاف به معنای ۱ بودن بیت و تاریک بودن آن به معنای ۰ بودن بیت متناظر است. به این ترتیب آشکارساز نوری یک سیگنال دیجیتال (دنباله‌ای از بیت‌ها) به عنوان خروجی می‌دهد. و اما رمزگذار مغناطیسی: این رمزگذار از یک حسگر مغناطیسی مقاومتی بهره می‌برد که می‌تواند تغییرات میدان مغناطیسی را با چرخش دیسک الگودار تشخیص دهد. این تغییرات میدان مغناطیسی ناشی از زاویه‌های مختلف چرخش است و به سیگنال‌های الکتریکی متناظر ترجمه می‌شود.

رمزگذارهای چرخشی در اندازه‌، سطح دقت و به همراه ویژگی‌های خاص‌ منظوره ساخته می‌شوند. انتخاب رمزگذار درست برای یک کاربرد بخصوص بستگی به سرعت چرخش، دقت اندازه‌گیری و محیط استفاده دارد. رمزگذار چرخشی نوری برای کاربردهای درگیر با سرعت بالا و نیازمند دقت فراوان بسیار مناسب است. در حالی که رمزگذار چرخشی مغناطیسی به درد کاربردهای زمخت و خشن می‌خورد! چرا که این نوع رمزگذار در برابر عوامل محیطی مانند گرد و خاک، رطوبت، ارتعاش و ضربه‌های مکانیکی مقاوم است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.3/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری