• دیجیتال چیست؟

  Author

  دیجیتال توصیفی ا‌ست از هر سیستمی که بر اساس داده‌ها و یا رویدادهای غیرپیوسته کار می‎‌کند. کامپیوترها دستگاه‌های دیجیتال هستند، چرا که در پایین‌ترین سطح فقط دو مقدار صفر و یک، یا خاموش و روشن را تشخیص می‌دهند؛ هیچ راه ساده‌ای برای نمایش مقداری بین صفر و یک، مثلا 25/0 وجود ندارد. همه‌ی داده‌هایی که کامپیوتر پردازش می‌کند، به صورت دیجیتالی، یعنی مجموعه‌ای از صفر و یک‌ها، کدگذاری می‌شوند

 • آیا می‌دانید کد QR چیست؟

  Author

  امروزه با مجهز شدن تلفن‌های هوشمند به فناوری تشخیص کدهای ‌QR، استفاه از این کدها و همچنین کاربرد آنها افزایش یافته است. به کمک این کدها می‌توان اطلاعاتی از قبیل نام کالا، شرکت سازنده، تلفن، آدرس، ایمیل، وب‌سایت و اطلاعات تکمیلی‌تر دیگر را کد نمود.

 • اگر دو ذهن از یک ذهن بهتر است، درباره‌ی دوهزار ذهن چه می‌توان گفت؟(بخش دوم )

  Author

  ممکن است به بخش اول مقاله درباره کتاب معروف مینسکی ("جامعه ذهن") نگاهی انداخته باشید. توصیه می‌کنم قبل از اینکه روی "ادامه مطلب" کلیک کنید،‌ بخش اول را بخوانید و بعدا‌ بخش دوم و پایانی آن را مطالعه کنید.

امن بودن یا نبودن، مسئله این نیست. امن ترین بودن، مسئله این است !

نویسنده: آرش صفری, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

امن بودن یا نبودن، مسئله این نیست. امن ترین بودن، مسئله این است !

گاهی اوقات این سئوال پیش می‌آید که امن‌ترین راه چیست؟
پاسخ به این سئوال آنچنان هم سخت نیست، زیرا کافی است بهترین و قویترین راه احراز هویت (
Authentication System) را بدانیم، بدی‌ها و خوبی‌های آن را در کنار هم بگذاریم، سپس انتخاب کنیم! بله درست است، باید انتخاب کنیم زیرا نه تنها من، بلکه دیگران هم نوشته‌اند:

از دیر باز انسان برای بقا، نیاز به تشخیص دوست از دشمن داشته است و تشخیص هویت برای وی امری حیاتی بوده و هست، لذا امروزه سعی در مکانیزه سازی سیستمهای شناسایی یا تشخیص هویت شده است.

"این پیشرفتها دلیل بر نیاز جامعه و جهان است". نیازی که پیشرفت در آن باعث کاهش تخلفات، افزایش امنیت، تسریع در امور روزمره و ... شده است. در گذشته جهت شناسایی جرم و جنایتکار، از روال شناسایی اثر انگشت و چهره نگاری استفاده می‌شده، اما اکنون سیستمهای مکانیزه‌ای ایجاد شده است.

در صورت رعایت نکات هر سیستم، می‌دانیم که آن سیستم هویت سنجی در جای خود مشکل چندانی ندارد مهم این است که آیا با شخص شما سازگار است یا نه؟

پس بر آن شدیم تا شما را با یکی از این سیستم‌ها آشنا کنیم! دانستن درباره بومتریک (Biometric) به عنوان یک سیستم احراز هویت، بسیار مهم می‌باشد.بیومتریک
و پاسخ به سئوالات زیر مهم‌تر از شناختن آن!

آیا بیومتریک بهترین سیستم امنیتی است!؟
آیا بیومتریک راحترین است!؟
آیا بیومتریک محبوب ترین است!؟

بیومتریک چیست؟

 • نعریف کوتاه : اندازه‌گیری و تحلیل آماری داده‌های بیولوژیکی
 • تعریفی جهت تکمیل تعریف بالا: بیومتریک اشاره دارد به تکنولوژیی برای اندازه‌گیری و آنالیز مشخصات بدن افراد جهت تشخیص هویت شخص.
 • آخرین تعریف: شناسایی اتوماتیک یک شخص با استفاده از ویژگیهای اختصاصی (مشخصات فیزیولوژیکی یا رفتاری)

شما معمولا برای اثبات هویت خود از شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و ... استفاده می‌کنید که مشکلاتی دارند، کافی است شما مشغله‌کاری داشته باشید و آن را گم کنید، عجله کنید و آن را فراموش کنید، فرد مهمی باشید و هویت شما جعل  شود و شاید هم آنقدر فرسوده شود که دیگر هویتی برای خودش کارت باقی نماند چه برسد به این که شما را نیز معرفی کند!
شاید شما برای استفاده از دانش، این هویت را اثبات می‌کنید. کلمه یا رمز عبوری دارید، به خاطر می‌سپارید و هنگامی که نیاز شد از حافظه قوی خود کمک می‌گیرید . این نیز مشکلاتی دارد که یا فراموش می‌شود و یا لو می‌رود.

چه باید کرد؟ سیستم بیومتریک را انتخاب کنید!

ولی قبل از آن فیلم زیر را ببینید که مربوط به اسکن چشم می‌باشد.

بیومتریک

 

فیلم اندازه‌گیری عنبیه چشم (Iris Recognition video)

در بیومتریک از دو نوع ویژگی مختلف فرد استفاده می‌کنند.

 • پارامترهای فیزیولوژیکی : مشخصه‌های ثابت یک شخص (اثر انگشت ، عنبیه چشم ، شبکه ی چشم ، هندسه دست ...)
 • پارامترهای رفتاری: شناسایی الگوهای رفتاری فرد (نوع راه رفتن، شدت ضربات دست بر روی کیبورد ، امضا، صدا ...)

این مشخصات همیشه همراه شما و مختص شماست ، پس نه گم می‌شود ، نه فراموش  می‌شود و نه کسی نسخه جعلی آن را دارد !

 

بهتر است کمی بیشتر راجع بیومتریک بدانیم. نه به خاطر اینکه لازم است بلکه جالب است!

پارامترهای مهم در سیستم بیومتریک

در همه سیستمهای بیومتریک پارامترهایی موجودند که ویژگیها و قابلیتهای سیستم شما را معرفی می‌کنند
۱- نرخ پذیرش اشتباه این پارامتر تعیین کننده امکان پذیرش کاربر جعلی از کاربر اصلی می‌باشد. این پارامتر باید تا جای ممکن کوچک باشد.
۲- نرخ عدم پذیرش اشتباه این مقیاس نمایانگر این است که تا چه اندازه شخص اصلی اشتباها پذیرش نمی‌شود (حساسیت بسیار بالا). این پارامتر نیز باید تا حد مورد نیاز کم باشد.
۳- نرخ خطای مساوی: کاهش نرخ پذیرش اشتباه باعث افزایش غیر تعمدی نرخ عدم پذیرش اشتباه میشود. نقطه‌ای که میزان نرخ عدم پذیرش اشتباه با نرخ پذیرش اشتباه برابر می‌شود نقطه نرخ خطای مساوی است. هرچه میزان این پارامتر کمتر باشد نمایانگر این است که سیستم دارای یک حساسیت بهتر و توازن خوبی است.
۴- نرخ ثبت نام نادرست احتمال خطایی که در هنگام نمونه‌بردای جهت ثبت در پایگاه داده، در خصوص تشخیص صحیح ممکن است رخ هد.

این نکته نیز جالب است که چرا پزشکان تاکید بر سلامتی ما می‌کنند! دلایل دیگر را نمی‌دانم و اکنون خیلی مهم نیست، چیزی که مهم است این است که خیلی به درد بیومتریک و امنیت می‌خورد، امروزه از:بیومتریک

اثر انگشت، هندسه دست، اندازه‌گیری شبکیه چشم، اندازه‌گیری عنبیه، تشخیص چهره، تشخیص امضاء، تشخیص صدا، آزمایش دی- ان-ای، تشخیص از روی سیاهرگ دست، نمودار حرارتی چهره، شدت ضربه بر روی صفحه کلید،شکل گوش، بوی بدن استفاده ممی‌شود، پس اگر بیومتریک را انتخاب کرده‌اید مراقب سلامتی خود باشید زیرا تمامی امید این سیستم به بخشی از بدن شما باز می‌گردد.

البته من که در حال نوشتن این نوشته هستم از این سیستم استفاده نمی‌کنم! چرا !؟ بگذارید شرایط را ببینیم ، شاید با شما سازگارتر از من باشد. یک مقایسه جدولی در بین خود بیومترکی‌ها انجام می‌دهیم تا مشخص شود کدام بومتریک بهتر است سپس به کنه بیومترک می‌پردازیم!

تکنولوژی بیومتریک دقت هزینه دستگاه مورد نیاز میزان دسترسی افراد
DNA زیاد زیاد تجهیزات تست کم
عنبیه چشم زیاد زیاد دوربین متوسط-کم
شبکیه چشم زیاد زیاد دوربین کم
شناسایی چهره کم-متوسط کم-متوسط دوربین زیاد
شناسایی صدا متوسط متوسط میکروفن-تلفن زیاد
هندسه دست کم-متوسط کم اسکنر زیاد
اثر انگشت زیاد متوسط اسکنر متوسط
شناسایی امضا کم متوسط مداد نوری،مداد لمسی زیاد

جداول بسیاری در این زمینه است که به پارامترهای بسیاری از قبیل: اطمینان پذیری، آسانی استفاده، پیش بینی حمله، پذیرش، پایداری، عوامل مشکل زا (مانند عینک، زخم)، قیمت به عدد و ...که در آنها اثر انگشت یکی از سیستم‌های معقول به شمار می‌رود.

بیومتریک

 

به بزرگی اسکنر چشم دقت کنید:

گرچه با وجود مزیت‌های بسیار باید توجه داشت که هنوز کلمه عبور از محبوب ترین سیستم‌های احراز هویت است کافی است به درستی استفاده شود. اوج داستان روزی می‌رسد که خود کلمه عبور و نحوه تایپ کردن ( ضربات به صفحه کلید ) که با یکدیگر ترکیب شده‌اند، همه‌گیر شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی