• اگر دو ذهن از یک ذهن بهتر است، درباره‌ی دوهزار ذهن چه می‌توان گفت؟(بخش دوم )

  Author

  ممکن است به بخش اول مقاله درباره کتاب معروف مینسکی ("جامعه ذهن") نگاهی انداخته باشید. توصیه می‌کنم قبل از اینکه روی "ادامه مطلب" کلیک کنید،‌ بخش اول را بخوانید و بعدا‌ بخش دوم و پایانی آن را مطالعه کنید.

 • سن کاربران شبکه‌های اجتماعی

  Author

  میانگین سنی کاربران تویتر و فیس‌بوک چند سال است؟ دیگر سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مثل: MySpace، LinkedIn، وغیره چطور؟ توزیع سنی  میلیون‌ها کاربر شبکه‌های اجتماعی چگونه است؟

  برای کشف این موضوع، آمار سنی ۱۹سایت‌ اجتماعی مختلف را در نظر گرفتیم و به تحلیل‌ اعداد پرداختیم.

 • مجموعه‌های فازی

  Author

  یکی از مفاهیم پایه و اولیه‌ای که در درس ریاضی دوران مدرسه فرا می‌گیریم، نظریه مجموعه‌ها است. اصطلاحاتی چون A اشتراک با  B، C اجتماع با D برای خیلی از ما که از دوران مدرسه فاصله گرفته‌ایم یک حس نوستالژیک ایجاد می‌کند. اما همین مفاهیم پایه امروزه سر منشاء راه ‌حل‌های نوین برای بسیاری از مسائل پیچیده دنیای صنعت هستند.

 • فوتوسل

  Author

  فوتوسل به رسته‌ای از حسگرها گفته می‌شود که بر اساس حضور یا عدم حضور نور یا انرژی الکترومغناطیسی عمل می‌کنند. واژه فوتوسل (photocell) از دو بخش photo + cell تشکیل شده است. منظور از photo همان فوتون (photon) یا اجزای تشکیل‌دهنده نور است و cell نیز به معنای سلول می‌باشد.

اتفاقاتی که از کار افتادن توییتر را تضمین می‌کند. (بخش دوم)

نویسنده: نسرین الماسی, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

اتفاقاتی که از کار افتادن توییتر را تضمین می‌کند. (بخش دوم)

در بخش نخست این مطلب دو عاملی را که از کار افتادن تویتر را تضمین می‌کرد، معرفی کردیم. در این بخش عوامل دیگر را بیان می‌کنیم.

اخبار داغ

اخیرا توییتر پیگیری اخبار را متوقف ساخته و شروع به ساختن آنها کرده است. این سرویس میکروبلاگ محبوب  می‌رود که به عنوان وسیله‌ای برای انتشار اخبار شهروندان مطرح شود. تعجب‌آور نیست که توییتر اطلاعات را به سرعت فراهم می‌کند و ارسال یک توییت به آسانی ارسال یک پیامک است. این سایت از یوتوب، با ویدئوهای ازپیش‌ضبظ‌شده‌اش، و از Ustream، که زنده و مستقیم است اما نیازمند به موبایل‌های مجهز به دوربین نیاز دارد، یک سر و گردن بالاتر است.
توییتر چندین خبر داغ را منتشر کرد که باعث ایجاد ترافیک بسیار در دسترسی به این سایت شد. در 15 ژانویه 2009، جنیس  کرامز خیلی اتفاقی در قایق موتوری‌اش بود که باعث شد بتواند مسافران پرواز 1549 یو.اس ایرویز را که در رودخانه هادسون سقوط کرده بودند، نجات دهد. او فورأ عکسی از لاشه هواپیما که مسافران بر بال‌های آن ایستاده بودند، تهیه و در توییتر آپلود کرد؛ همان عکسی که امروز معروف شده است. به موازات ترافیک جدیدی که به خاطر عکس کرامز به‌وجود آمد و سایت را از کار انداخت، توییتر هم خیلی زود از پوشش اخبار به سمت پوشش تصاویر متمایل شد.
صرف نظر از اینکه آیا سرورهای توییتر با افزایش کاربران، بتواند از پس حجم عظیم تقاضا برای بازدید اخبار داغ برآید یا نه، مسئله‌ی دیگر آن است که توییت‌ها به محض رخداد یک واقعه، منتشر می‌شوند. متاسفانه، تجربه نشان می‌دهد که هر چه رویدادهای خبری مهم‌تر بوده‌اند،  توییتر کم‌تر در ارائه‌ی به موقع خدمات به کاربران موفق بوده است، آن هم درست در زمانی که مردم بیشترین نیاز را به دریافت به‌موقع اخبار دارند.

4- تحولات ناگهانی در توییتر

توییتر پلتفرمی متنوع است که در هر زمینه‌ای که بتوان تصور کرد، اطلاعات را به سرعت فراهم می‌کند، اما اگر یک موضوع باشد که کاربران توییتر خیلی دوست دارند در موردش توییت کنند، آن خود توییتر است.
بعد از مختل شدن توییتر (بر اثر حجم بالای ترافیک) بر اثر افشای خبر پیوستن یکی از مؤوسان و مدیر عامل سابق شرکت توییتر، جک دورسی، به هیئت مشاوران شرکت Ustream، مردم سراسر جهان از کمبود تعداد سرورهای توییتر، شوکه شدند.
این خبر برای خیلی‌ها غافلگیرکننده بود، اما هیچ کس تصور نمی کرد که برای مدتی از رسیدن میلیون‌ها توییت به مقصدشان در بیشتر اوقات روز جلوگیری کند. (آن هم برای سایتی که هر ثانیه باید به‌روز شود)
پس دفعه بعد که تحولی درونی در ساختار کله‌گنده‌های شرکت توییتر رخ داد، و یا مدیر عامل شرکت مای‌اسپیس شغل دومش را در صفحه‌ی اصلی توییتر شروع کرد با این حیقت کنار بیایید که تنها چیزی که سبب می‌شود توییت‌های‌تان با تاخیر ارسال شوند، فقط و فقط همین موجود عظیم‌الجثه‌ی شناور، یعنی توییتر، است!

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری