اتفاقاتی که از کار افتادن توییتر را تضمین می‌کند. (بخش اول)

نویسنده: نسرین الماسی, منتشر شده در بخش علم و فناوری,

اتفاقاتی که از کار افتادن توییتر را تضمین می‌کند. (بخش اول)

توییتر یکی از محبوب‌ترین سایت‌ها است اما رویدادهایی موجب مختل شدن آن می‌شود. در این مقاله آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

درطی چند دهه‌ی گذشته، اینترنت از یک بخش فنی به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی بشر تبدیل شده است. این راهی است که به‌واسطه‌ی آن ارتباط برقرار می‌کنیم، کار می‌کنیم، استراحت می‌کنیم و آگاهی کسب می‌کنیم. اگر اینترنت یک راه است، پس وب‌سایت‌ها مقصدند، درست مثل دنیای واقعی، وقتی بسیاری از مردم همزمان از یک مسیر برای رسیدن به یک محل استفاده ‌کنند، تراکم زیاد ‌شده، موجب ترافیک‌، کم شدن سرعت و یا حتی توقف می‌شود. بنابراین وقتی یک سایت بیش از حد مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد، امکان ایجاد تاخیر وجود دارد، اما اگر سرورهای آن بیش از اندازه بارگذاری شوند (overload شوند) سایت کاملأ از کار خواهد افتاد.

به‌خصوص، میکروبلاگ محبوب توییتر، مشکلات زیادی در مدیریت ترافیک خود داشته است. موارد بسیاری از کاهش چشم‌گیر سرعت یا از کار افتادن کلی سایت مشاهده شده است. لزومأ توییتر مقصر نیست، این سایت به سختی توانسته است که پاسخگوی حجم زیاد تقاضا باشد. در فوریه 2008 تویتر 475000 کاربر ثبت شده داشته، اما در فوریه 2009 با رشد 1375 درصدی، کاربرانش به بیش از هفت میلیون رسیده‌اند. با توجه به این اعداد، تعجب‌آور نخواهد بود که تعداد بسیار زیاد توییت‌ها سایت را از کار بیاندازد.

همه چیز از حضور استیو جابز در مک‌وورلد گرفته تا توضیحات باربارا والترز درباره خدمات توییتر در برنامه‌ی The View، این سایت را دچار وقفه‌های طاقت‌فرسا نموده است. و باوجود پیشرفت‌های گسترده‌ای که توییتر برای افزایش قابلیت کاربرانش داشته، این‌که وقایع آینده دوباره موجب پایین آمدن سایت شود، اجتناب‌ناپذیر است. بیایید به پنج مورد از این احتمالات نگاهی بیاندازیم.

1- خبرهای مهم از دنیای فناوری

با اینکه شبکه‌های مجازی دیگر توسط جوانان زیر 25 سال قرق شده‌اند، اما هسته‌ی کاربران توییتر جوانان نیستند. میانگین سنی کاربران توییتر 31 سال است و پرمخاطب‌ترین گروه سنی در بین کاربران توییتر، 35 تا 49 سال است. در بین کاربران توییتر فرد 104 ساله هم وجود دارد.

علی‌رغم اینکه کاربران توییتر بیشتر در سنین میان‌سالی هستند، با این حال بیشترین چیزی که کاربران درباره‌ی آن توییت می‌کنند، درباره‌ی مشغولیات معمولی اینترنتی است. بخش بزرگی از پهنای باند در وب به بحث‌های خوره‌های فناوری، طرفداران پر و پا قرص فیلم و سینما یا بازی‌های رایانه‌ای اختصاص یافته است. این خبره‌های فناوری معمولا از طریق ایمیل، محیطهای گفتگو و توییتر درباره‌ی کنسول‌های بازی‌های رایانه‌ای، اخبار داغ دنیای سینما یا اهمیت جدیدترین نرم‌افزارها و گجت‌ها با هم بحث و جدل می‌کنند. جای تعجب نیست که در ژانویه 2008، بعد از سخنرانی استیو جابز در مک‌وورلد، توییتر به خاطر ارسال توییت‌های زیادی در این باره از کار افتاد.

سرورهای توییتر از آن زمان به طرز قابل تحسینی ارتقا یافتند، با این حال انتشار خبرهای داغ دنیای فناوری اطلاعات، به راحتی می‌تواند باعث اختلال در توییتر شود. نمایشگاه سرگرمی‌های الکترونیک (E3) امسال، برای اولین بار بعد از سال 2007، به صورت همایشی برگزار شد. همه منتظر اخبار جدید در حوزه‌ی بازی‌های رایانه‌ای بودند؛ اخباری که می‌توانست خون تازه‌ای در رگ‌های طرفداران بازی‌های رایانه‌ای جاری کند، که البته می‌توانست برای توییتر بد باشد.توییتر

با این حال این فقط مختص E3 نیست. هر گونه خبر نوآورانه‌ای در فناوری یا صنعت سرگرمی به‌طور بالقوه می‌تواند باعث سرازیر شدن میلیون‌ها توییت و بازدید مردم سراسر جهان از این سایت شود.

2- حضور افراد مشهور

توییتر از یک چیز عجیب و غریب اینترنتی که فقط عده‌ی محدودی از آن استفاده می‌کردند، رشد کرد و به سومین شبکه‌ی اجتماعی مجازی در امریکا تبدیل شد. به طوری که از ماه مه سال ۲۰۰۹، ماهانه بیش از ۳۲ میلیون بازدیدکننده دارد. این برای یک سرویس که در سال 2008 با نیم میلیون کاربر کار خود را آغاز کرده، بد نیست.
با این حال نمی‌توان گفت چه تعداد از کاربران جدید توییتر برای پیگیری اخبار هنرمندان مورد علاقه‌شان در این سایت عضو شده‌اند. در آوریل 2009، اپرا وینفری شروع به استفاده از توییتر کرد،  و آن تاثیری عمیق در این سایت داشت. سی‌وهفت درصد از بازدیدکنندگان سایت در روز اول ثبت نام اپرا در توییتر از کاربران جدید بودند. با وجود تأخیرهای شدید و قطع خدمات سایت توییتر در طول ماه، کمی شک وجود دارد که توییت‌های وینفری به رشد شگفت‌آور 83 درصدی توییتر در آوریل 2009 کمک کرده باشد یا نه.
گاهی اوقات حتی نیازی نیست که افراد مشهور از کاربران سایت باشند، تا باعث ایجاد ترافیک در سایت شوند. در مارس 2009،  هنگامی که باربارا والترز  برای مخاطبان "The View's" بود توییتر را توضیح می‌داد، سایت از کار افتاد. در واقع توضیحات او شاید بدترین خرابی توییتر را در مدتی کوتاه رقم زد،کل سایت قادر به load شدن نبود. حتی این سایت معتبر هم قابل دسترسی و نمایش نبود.
اگر توضیحات کوتاه باربارا والترز درباره‌ی توییتر می‌تواند باعث ایجاد ترافیک شدید و قطع خدمات توییتر شود، واضح است که استفاده‌ی یک ستاره‌ی مشهورتر از توییتر برای فاش کردن شایعات پر آب و تاب، چه بلایی بر سر این سایت خواهد آورد! اگر بونو درباره‌ی این بنویسد که چرا عینک آفتابی‌اش را هیچ وقت از چشمانش برنمی‌دارد یا بنویسد که چرا نمی‌تواند همزمان هم DJ و هم خواننده‌ی رپ باشد، باید منتظر تأخیرهای قابل توجهی در ارسال توییت‌های‌تان باشید ،البته اگر اصلا بتوانید آن‌‌ها را ارسال کنید.

در این بخش دو مورد از این رویدادها عنوان شد؛ رویدادهای دیگر در بخش دوم این مقاله معرفی خواهند ‌شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی