• No file selected.

  خواهر خوانده زمین!؟

  Author

  از گذشته های دور بسیاری از دانشمندان بر این باور بوده اند که سیاره ناهید به دلیل شباهت‌هایش به زمین به عنوان خواهر خوانده زمین محسوب می‌شود. از جمله این شباهت‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که ناهید نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به زمین است. علاوه بر آن قطری تقریبا برابر با زمین دارد. اما آیا این دلایل برای این که ناهید را به عنوان خواهر خوانده زمین بپذیریم کافی است؟

 • No file selected.

  موتور جت

  Author

  امروزه اکثر مردم تصور می کنند حرکت هواپیما با موتور جت یک موضوع تازه علمی است در حالی که چنین نیست و این اصل دارای سابقه زیادی دارد.

 • No file selected.

  رسیدن به آمادگی ذهنی

  Author

  آمادگی ذهنی به لحاظ گوناگون شبیه آمادگی جسمانی است. آمادگی جسمانی به برنامه غذایی مناسب و ورزش به اندازه احتیاج دارد. آمادگی ذهنی هم به برنامه غذایی ذهنی و تمرین منظم احتیاج دارد. اگر به آمادگی ذهنی برسید، شادی و نشاط  و حجم فروشتان افزایش می یابد.

RSVP

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

شاید پیش آمده که در یک نامه به زبان انگلیسی با عبارت RSVP مواجه شده باشید. آیا می‌دانید این عبارت چه معنایی دارد؟

در دعوت‌نامه‌ها و نامه‌های مربوط به وعده‌های اجتماعی، RSVP یک درخواست از طرف میزبان برای فرستادن پاسخ توسط میهمان یا مدعو است. این واژه چهار حرفی (RSVP) از حروف اول عبارت فرانسوی Répondez S'il Vous Plaît تشکیل شده است. فعل امری Répondez در فرانسوی هم‌معنای فعل امری "Respond" در زبان انگلیسی است که به فارسی می‌شود: "پاسخ بدهید". عبارت S'il Vous Plaît هم کلا می‌شود "Please" در انگلیسی یا همان "لطفا" در فارسی.

RSVP

 

 

زمانی که با عبارت RSVP مواجه می‌شوید، چه در صورت تمایل و چه در صورت عدم تمایل به شرکت در مراسم، بایستی نتیجه را هر چه سریع‌تر (ظرف یکی دو روز) به میزبان اعلام کنید. در قالب بعضی از دعوت‌نامه‌ها، گزینه‌های "شرکت" یا "عدم شرکت" گنجانده شده است. به این ترتیب، بعد از اینکه تصمیم‌تان را گرفتید می‌توانید بخش مربوطه تکمیل کرده، و بعد از جدا کردن به میزبان تحویل دهید.RSVP

 

 

 

این عبارت در اواخر سده ۱۸ میلادی از فرهنگ آداب معاشرت فرانسوی وارد فرهنگ انگلیسی‌ها شد و طبقات بالای اجتماع انگلستان خود را ملزم به رعایت این پروتکل اجتماعی می‌دانستند. اما امروز تبدیل به یک عبارت عمومی شده است.RSVP

 

 

 

عبارت RSVP به اشکال R.S.V.P، Rsvp یا R.s.v.p هم نوشته می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.4/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری