• تفکر واگرا

    Author

    تفکر واگرا روشی‌ است برای کشف جنبه‌های مختلف یک مفهوم. با شروع از یک ایده‌ی اولیه، متفکر واگرا به ذهن‌اش اجازه می‌دهد که در جهت‌های مختلفی جستجو کند و ایده‌ها و نکات بسیاری درباره‌ی همان مطلب اولیه گردآوری کند. تفکر واگرا را می‌توان به عنوان یک روش طوفان ذهنی خلاق، در موضوعات متنوع و جاهای مختلفی از دپارتمان تحقیق و توسعه‌ی یک شرکت بزرگ گرفته تا یک کلاس درس معمولی، به کار گرفت.

  • برج میلاد

    Author

    برج میلاد  با ارتفاع 435 متر، چهارمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی دنیا در نوع خود محسوب می‌شود.

کوتوله‌های قهوه‌ای

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

کوتوله قهوه‌ای یا brown dwarf چیست؟ برای پاسخ به این سوال نیاز است تا کمی در مورد ستارگان و سیارات صحبت شود.

همان‌طور که بسیاری از ما می‌دانیم، سیارات، نوری از خود تولید نمی‌کنند بلکه نوری که از جهان اطراف دریافت می‌کنند را انعکاس می‌دهند. این در حالی است که ستارگان خود منشا نور هستند. اما چه حقیقتی است که باعث می‌شود ستارگان بتوانند تولید کننده پرتوهای نور باشند درحالی که سیارات تنها قادر به انعکاس پرتوهای نور باشند.

هنگامیکه یک ستاره شروع به شکل‌گیری می‌کند شامل ابری از گازهای متراکم است. هرچه این گازها متراکم‌تر شوند، دمای مرکز این جرم فضایی بیشتر می‌شود. تا حدی که گرمای حاصل می‌تواند باعث گداخته شدن هیدروژن، آزاد شدن مقدار زیادی انرژی  و در نهایت درخشش ستاره شود.کوتوله‌های قهوه‌ای

 

کوتوله‌های قهوه‌ای، اجرام آسمانی‌ای با اندازه‌ای مابین سیارات بزرگی مثل مشتری و ستاره‌های با سایز کوچک هستند. به عبارت دقیق‌تر جرم کوتوله‌های قهوه‌ای معمولا بین 15 تا 75 برابر جرم سیاره مشتری است. داشتن این مقدار جرم، این امکان را فراهم نمی‌کند که کوتوله‌های قهوه‌ای بتوانند فرآیند گداخت هیدروژن و تولید انرژی را همانند آنچه که در ستارگان اتفاق می‌افتد، تحمل کنند. به همین جهت برخی دانشمندان یک کوتوله قهوه‌ای را نوعی ستاره نافرجام به حساب می‌آورند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.2/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری

پزشکی و سلامت