• No file selected.

  بنای مدرسه دارالفنون

  Author

  در سال 1266 قمری امیرکبیر تصمیم گرفت برای تعلیم و تعلم در تهران مدرسه ای بنا کند. چون قرار بود که این مدرسه همه فنون تعلیم داده شود نام آن را " دارالفنون"  گذاردند. طرح بنای ساختمان را میرزا رضا مهندس باشی ریخت و محمد تقی خان معمار باشی مامور بنای آن گردید.

 • No file selected.

  پارچه های فرنگی یک شاهی نمی ارزد

  Author

  امیرکبیر در برخورد با خارجیان با شجاعت و قاطعیت تمام رفتار می کرد. مردم ایران از این قاطعیت و شجاعت آگاه بودند امیر پیوسته از انگلیس و روسیه می خواست از صدور کالاهای بنجل و بی ارزش به ایران خودداری کنند، و الا بدون کوچکترین اغماضی روابط تجاری ایران را با آن کشورها قطع خواهد کرد.

 • No file selected.

  گردباد

  Author

   

  آیا می‌دانید چرا گردباد همچون یک جارو برقی همه چیز را به دورن خود می‌کشد؟

کوتوله‌های قهوه‌ای

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

کوتوله قهوه‌ای یا brown dwarf چیست؟ برای پاسخ به این سوال نیاز است تا کمی در مورد ستارگان و سیارات صحبت شود.

همان‌طور که بسیاری از ما می‌دانیم، سیارات، نوری از خود تولید نمی‌کنند بلکه نوری که از جهان اطراف دریافت می‌کنند را انعکاس می‌دهند. این در حالی است که ستارگان خود منشا نور هستند. اما چه حقیقتی است که باعث می‌شود ستارگان بتوانند تولید کننده پرتوهای نور باشند درحالی که سیارات تنها قادر به انعکاس پرتوهای نور باشند.

هنگامیکه یک ستاره شروع به شکل‌گیری می‌کند شامل ابری از گازهای متراکم است. هرچه این گازها متراکم‌تر شوند، دمای مرکز این جرم فضایی بیشتر می‌شود. تا حدی که گرمای حاصل می‌تواند باعث گداخته شدن هیدروژن، آزاد شدن مقدار زیادی انرژی  و در نهایت درخشش ستاره شود.کوتوله‌های قهوه‌ای

 

کوتوله‌های قهوه‌ای، اجرام آسمانی‌ای با اندازه‌ای مابین سیارات بزرگی مثل مشتری و ستاره‌های با سایز کوچک هستند. به عبارت دقیق‌تر جرم کوتوله‌های قهوه‌ای معمولا بین 15 تا 75 برابر جرم سیاره مشتری است. داشتن این مقدار جرم، این امکان را فراهم نمی‌کند که کوتوله‌های قهوه‌ای بتوانند فرآیند گداخت هیدروژن و تولید انرژی را همانند آنچه که در ستارگان اتفاق می‌افتد، تحمل کنند. به همین جهت برخی دانشمندان یک کوتوله قهوه‌ای را نوعی ستاره نافرجام به حساب می‌آورند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.2/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی