• جامعه ستیزی

  Author

  به چه کسی می‌گویند جامعه ستیز؟

  مهم‌ترین ویژگی یک فرد جامعه ستیز بی‌احترامی به حقوق دیگران است. او نمی‌تواند با نرم‌های اجتماعی تطابق پیدا کند. این الگوی شخصیتی ممکن است در حول و حوش ۱۵ سالگی نمود پیدا کند و اگر درمان نشود، تا بزرگ‌سالی ادامه می‌یابد.

 • No file selected.

  تمرین برای چشم‌ها

  Author

  هنگامی که می‌خواهیم به چیزی که در پایین قرار دارد نگاه کنیم، نگاهمان را به طرف پایین می‌اندازیم. برای این کار بدن یا سر را پایین نمی‌اندازیم.

 • No file selected.

  زانوها

  Author

  زانوها بزرگترین مفاصل بدن هستند که از کشکک زانو و شبکه‌های از عضلات نگه دارنده  تشکیل شده‌اند و می‌توانند امکان استوار ماندن را برای ما فراهم آورند و به پاها اجازه‌ی حرکت دهند.

کهکشانها چگونه شکل گرفتند؟

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

اگر جهان از یک "سوپ داغ" متشکل از ماده و انرژی، زاده شده باشد چگونه کلوخه هایی از آن نشات گرفته اند تا بعد ها کهکشانها را سازند؟

آیا آنها در ابتدا ابرهای کهکشانها را بسازند؟ آیا آنها در ابتدا ابرهای بسیار عظیمی بوده اند که ستارگان در درون آنها ساخته شده اند یا بر عکس توده های ستاره ای بوده اند که به تدریج ادغام شده، کهکشانها را ساخته اند؟ بزرگترین مجموعه کهکشانی که دیوار بزرگ کهکشانی نام دارد تقریبا در فاصله 500 میلیون سال نوری از ما قرار گرفته است.

با توجه به نظریه های فعلی جهان آنقدر کهنسال نبوده است که فرصت ساختن چنین ساختارهای پهناورو عظیمی را داشته باشد.

یم نظر این است که جهان از رشته های بی اندازه کوچکی به نام رشته های کیهانی ساخته شده است. همچنان که یک کریستال رشد می کند، ماده ممکن است درون این رشته ها جمع شده و در روزهای اولیه تاریخ جهان رشته های بزرگی از کهکشانها را شکل داده باشد. هیچ گونه مشاهده مستقیمی تاکنون این نظریه که بیشتر پذیرفته شده، این است که ممکن است در میان انبوه ماده تاریک نادیدنی،کهکشانها همچون گودالها  یا باقیمانده هایی رسوبی باشند و این رسوبها پیش از پیدایش کهکشانها شکل گرفته باشد.

در مقاله بعدی به ادامه این بحث پرداخته خواهد شد.

این مقاله و مقالات بعدی از کتاب "کیهان و راه کهکشان" نوشته"ری ویلارد"  ترجمه "سید محمد امین محمدی" اقتباس شده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی

کسب و کار