• گرگ و میش

  Author مریم اکرمی

  در ایام صدارت میرزا تقی خان امیرکبیر روزی احتشام الدوله (خانلر میرزا) عمومی ناصر‌الدین شاه که والی بروجرد بود به تهران آمد و به حضور میرزا تقی خان رسید. امیر از احتشام الدوله پرسید: خانلر میرزا وضع بروجرد چطور است؟

 • منشا پیدایش و آینده کیهان

  Author شایان منصوری

  در سال 1929 ستاره‌شناس امریکایی " ادوین هابل" نشان داد کهکشانها در حال دور شدن از هم هستند و کیهان در حال گسترش است. محاسبات اخیر نشان داده که گسترش کیهان از زمان" مه بانگ" که 10 تا 20 میلیارد سال پیش به وقوع پیوست، منشا گرفته است. مطالعات مربوط به منشاء پیدایش کیهان هم مستلزم مشاهدات ستاره‌شناسی و هم مستلزم اکتشاف ذرات درون اتمی است. امید می‌رود که ارتباطهای متعدد موجود بین تفسیر کیهان‌شناختی از انفجار عظیم و مفاهیم فیزیک ذره‌ای بتواند در نهایت به ارائه نظریه کاملی از فضا، زمان، ماده و کیهان منجر شود.

 • چرخش مچ

  Author شایان منصوری

  زمانی که چیزی می‌خورید یا می‌نوشید که حاوی سمومی برای بدن است بدن با فرستادن تمام سموم به مفاصل دست و پا به این خطر پاسخ می‌دهد. هدف بدن این است که این سموم تا حد ممکن از اندام‌های حیاتی که در مرکز بدن قرار دارند دور شوند.

 • تدبیر امیر

  Author شایان منصوری

  زمانی یک تن از راست گویان امانتی نزد تاجر محترمی گذاشت . بعد از چند روز که آمد مطالبه کند آن تاجر ابا نمود. صاحب امانت نزد امیر رفت و قضیه را باز گفت...

کهکشانها چگونه شکل گرفتند؟

نویسنده: مریم اکرمی, دوشنبه, ۲۵ فروردين ۱۳۹۳, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 3224,

کهکشانها چگونه شکل گرفتند؟

اگر جهان از یک "سوپ داغ" متشکل از ماده و انرژی، زاده شده باشد چگونه کلوخه هایی از آن نشات گرفته اند تا بعد ها کهکشانها را سازند؟

آیا آنها در ابتدا ابرهای کهکشانها را بسازند؟ آیا آنها در ابتدا ابرهای بسیار عظیمی بوده اند که ستارگان در درون آنها ساخته شده اند یا بر عکس توده های ستاره ای بوده اند که به تدریج ادغام شده، کهکشانها را ساخته اند؟ بزرگترین مجموعه کهکشانی که دیوار بزرگ کهکشانی نام دارد تقریبا در فاصله 500 میلیون سال نوری از ما قرار گرفته است.

با توجه به نظریه های فعلی جهان آنقدر کهنسال نبوده است که فرصت ساختن چنین ساختارهای پهناورو عظیمی را داشته باشد.

یم نظر این است که جهان از رشته های بی اندازه کوچکی به نام رشته های کیهانی ساخته شده است. همچنان که یک کریستال رشد می کند، ماده ممکن است درون این رشته ها جمع شده و در روزهای اولیه تاریخ جهان رشته های بزرگی از کهکشانها را شکل داده باشد. هیچ گونه مشاهده مستقیمی تاکنون این نظریه که بیشتر پذیرفته شده، این است که ممکن است در میان انبوه ماده تاریک نادیدنی،کهکشانها همچون گودالها  یا باقیمانده هایی رسوبی باشند و این رسوبها پیش از پیدایش کهکشانها شکل گرفته باشد.

در مقاله بعدی به ادامه این بحث پرداخته خواهد شد.

این مقاله و مقالات بعدی از کتاب "کیهان و راه کهکشان" نوشته"ری ویلارد"  ترجمه "سید محمد امین محمدی" اقتباس شده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

پزشکی و سلامت