• No file selected.

  منشا پیدایش و آینده کیهان

  Author

  در سال 1929 ستاره‌شناس امریکایی " ادوین هابل" نشان داد کهکشانها در حال دور شدن از هم هستند و کیهان در حال گسترش است. محاسبات اخیر نشان داده که گسترش کیهان از زمان" مه بانگ" که 10 تا 20 میلیارد سال پیش به وقوع پیوست، منشا گرفته است. مطالعات مربوط به منشاء پیدایش کیهان هم مستلزم مشاهدات ستاره‌شناسی و هم مستلزم اکتشاف ذرات درون اتمی است. امید می‌رود که ارتباطهای متعدد موجود بین تفسیر کیهان‌شناختی از انفجار عظیم و مفاهیم فیزیک ذره‌ای بتواند در نهایت به ارائه نظریه کاملی از فضا، زمان، ماده و کیهان منجر شود.

 • No file selected.

  جوانمردی امیرکبیر

  Author

  درزمان میرزاتقی خان امیرکبیر، میرزا رضا قلی خان جوشقانی را متهم به یاغیگری کردند. به فوجی که مامور و عازم فارس  بود، دستور داده شد میرزا رضا قلی را در جوشقان بگیرد. وی به مقابله با قوای دولتی برخاست و پس از مدتی جنگ، سرب و باروت سلاحهای او و یارانش تمام شد و از جوشقان فرار کرد. اردوی دولتی نیز به تعقیب او پرداخت.

 • برج ایفل

  Author

   

  آیا می دونستی در برج ایفل که بلند ترین برج پاریس می‌باشد 7300 تن  آهن استفاده شده است.

 • No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش اول)

  Author

  چانه‌زنی یکی از رویکردهای اصلی در اصول مذاکرات است. این رویکرد شامل مجموعه‌ای از ترفندها است. بسیاری از این ترفندها در انواع مختلفی از مذاکرات چه در سطوح ساده مانند گفتگوهای روزمره افراد و چه در سطوح پیچیده و پیشرفته مانند مذاکرات تجاری و سیاسی قابل استفاده هستند. به کارگیری صحیح و به جای هر کدام از آنها می‌تواند امتیازات فراوانی را برای شخص یا تیم مذاکره کننده به همراه داشته باشد.

چین و ساعت رسمی

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

چین کشوری پهناور واقع در شرق قاره آسیا است. شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقطه این کشور بالغ بر ۵۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد. با این حال جالب است بدانید که این کشور فقط از یک منطقه زمانی رسمی استفاده می‌کند!

پیش از روی کار آمدن کمونیست‌ها و شکل‌گیری جمهوری خلق چین، این کشور به ۵ منطقه زمانی تقسیم می‌شد. به ترتیب از شرق به غرب، مناطق زمانی چانگپای، چونگیوان، کانزو-سیچوان، سینکیانگ-تبت و کوئنلوئن از GMT +8.5 تا GMT +5.5 وجود داشتند. امروزه کشور چین تنها از یک منطقه زمانی به نام Beijing Standard Time  یا China Standard Time استفاده می‌کند که از زمان گرینویچ ۸ ساعت جلو‌تر (GMT +8) است. همان‌طور که با توجه به اختلاف زمانی با گرینویچ حدس زده‌اید شهر پکن (Beijing) بایستی قاعدتا در شرق چین واقع باشد که همین‌طور هم هست.چین

 

بعد از روی کار آمدن دولت کمونیستی به منظور سر راست شدن کارها ساعت رسمی کل کشور در اواخر دهه ۱۹۴۰ یکسان شد. این مسئله مشکلاتی را برای مناطقی که فاصله بیشتری با پکن داشتند به وجود آورد. به‌خاطر همین مسئله بعضی قسمت‌ها چندان به ساعت رسمی مملکت پایبند نیستند. بعد از معرفی منطقه زمانی یکسان، بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ از Daylight Saving Time (جلو کشیدن ساعت در بهار و عقب کشیدن ساعت در پاییز) استفاده می‌شد ولی به این نتیجه رسیدند که DST ناسازگاری‌هایی ایجاد می‌کند و آن را رها کردند. چین در کنار هند تنها کشورهای پهناوری هستند که تنها از یک منطقه زمانی استفاده می‌کنند.چین

 

 

دلیل کاهش تعداد مناطق زمانی، از پنج به یک، هم عملیاتی بود و هم سیاسی. دولت وقت چین (جمهوری خلق چین) در سال ۱۹۴۹ به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر در انجام کارها تصمیم گرفت ساعت رسمی کل کشور را یکسان کند. چین سابقه یک چنگ داخلی ۲۰ ساله و همین‌طور دوره چندپارگی پیش از آن را تجربه کرده بود. چین کشور بزرگی متشکل از اقوام و اقلیت‌های متعدد می‌باشد که به لحاظ تاریخی حکمرانی بر چنین سرزمینی مشکلاتی را برای حکومت مرکزی در بر داشته است. "اتحاد" و "یکپارچگی" دلیل سیاسی حزب کمونیست حاکم برای یکسان‌سازی ساعت رسمی کشور بود.

چین

 

 

یک منطقه زمانی برای پهنایی بالغ بر ۵۰۰۰ کیلومتر بدون مشکل نخواهد بود. با توجه به اینکه ساعت رسمی چین منطبق بر منطقه زمانی پکن (واقع در شرق چین) می‌باشد، مناطق غربی چین مشکلات بیشتری را تجربه خواهند کرد. پکن به صورت طبیعی در حدود سه‌و‌نیم ساعت جلوتر از استان‌های غربی چین است. به بیان دیگر، در مناطقی مثل سینکیانگ و تبت تازه ساعت ۱۰ صبح خورشید طلوع می‌کند. از آنجایی که بیشتر مردمان این مناطق جزو اقلیت‌های دینی و قومی سرزمین چین هستند، استفاده از ساعت رسمی پکن را ظالمانه و یا حداقل غیرضروری قلمداد می‌کنند.

چین

 

 

همچنین خیلی از کشاورزان سراسر کشور چین ترجیح می‌دهند از منطقه زمانی طبیعی خودشان استفاده کنند چرا که کار کشاورزی بایستی با ساعت طبیعی زمین یعنی طلوع و غروب خورشید هماهنگ باشد. دولت چین هر از گاهی این ناهماهنگی را به حساب تحرکات سیاسی مناطقی مثل سینکیانگ می‌گذارد و  با این مسئله مقابله می‌کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

اطلاعات عمومی