چرا باید انرژی های نو را توسعه داد؟

نویسنده: مرتضی مرادوند, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

کشورهای گوناگون جهان سالهاست در پی آن هستند که به جای انرژیهای فسیلی قدیمی از انرژی های نو و تجدید پذیر استفاده کنند. هر یک از این کشورها دلایل مختلفی برای این کار دارند.

برخی از کشورها به دلایل اقتصادی خواهان استفاده از انرژیهای نو هستند. وارد کنندگان نفتی با گران شدن قیمت نفت از سال 1974 به بعد تصمیم گرفتند وابستگی خود را به این محصول به حداقل برسانند. لذا نه فقط در مصرف خود صرفه جویی می کنند بلکه بخش بزرگی از سرمایه های خود را به بخش پژوهش برای یافتن منابع جدید انرژی اختصاص می دهند. صادرکنندگان نیز بتدریج در می یابند که این منبع خدادادی که استخراج و تولید آن به سادگی و با هزینه کم انجام می گیرد یک سرمایه بزرگ ملی اما محدود است که بزودی به پایان خواهد رسید بنابراین تا زمانی که از آن برخوردارند نباید از آن برای بالا بردن مصرف استفاده کنند بلکه باید آن را برای سرمایه گذاری در راه پی ریزی ساختارهای بنیادی کشورشان به کار گیرند.

دومین دلیل که مشوق همگان در این امر است اثر سوء سوختهای نفتی در محیط زیست است. مواد نفتی هنگام سوختن گازی به نام دی اکسید کربن تولید می کنند. در گذشته این گاز همواره در طبیعت تولید می شده اما به طور طبیعی نیز جذب می گردیده است. ولی از حدود100 سال پیش تولید این گاز از حد توان جذب طبیعی آن بیشتر شد به گونه ای که بخش بزرگی از آن در جو باقی مانده است. این گاز دارای آثار تشعشعی است و سبب افزایش دمای گره زمین می گردد. این روند که معروف به "اثر گل خانه ای" است تاثیر بسیار بدی در وضعیت طبیعی زمین داشته است.

در مقاله بعدی به آثار ناشی از صنعتی شدن روز افزون جهان را که سبب گرم شدن آب و هوا می گردد پرداخته می شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

2.7/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

پزشکی و سلامت