• No file selected.

  حکومت به شما دادن، چراغ دم باد نهادن است.

  Author

  پس از آنکه میرزا تقی خان به صدارت رسید دوستان و آشنایان سابق وی به امید رسیدن به پست و مقام به نزد وی رفتند اما از آنجا که ملاک و ضابطه امیرکبیر کاردانی و لیاقت اشخاص بود به افراد بی کفایت و متملق و چابلوس کاری رجوع نکرد.

 • No file selected.

  زانوها

  Author

  زانوها بزرگترین مفاصل بدن هستند که از کشکک زانو و شبکه‌های از عضلات نگه دارنده  تشکیل شده‌اند و می‌توانند امکان استوار ماندن را برای ما فراهم آورند و به پاها اجازه‌ی حرکت دهند.

 • لطفا به گل‌ها از بالا نگاه نکنید!

  Author

  در یک روز معمولی، وقتی از کنار گل‌های فضای سبز یک میدان در خیابان‌های شهرتان رد می‌شوید، یا از ردیف گل‌های بنفشه‌ی بوستان نزدیک منزل‌تان یا رزهای با طراوت یک باغ در خارج شهر گذر می‌کنید، همیشه به آن‌ها از بالا نگاه می‌کنید. پس اگر به طور ایستاده و با نگاه بالا به پایین، یعنی همان‌طور که همیشه آن‌ها را می‌بینید، از گل‌ها عکس بیاندازید، عکس‌های شما به خوبی هر چه تمام‌تر ... معمولی به نظر خواهند رسید!

چرا باید انرژی های نو را توسعه داد؟

نویسنده: مرتضی مرادوند, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

کشورهای گوناگون جهان سالهاست در پی آن هستند که به جای انرژیهای فسیلی قدیمی از انرژی های نو و تجدید پذیر استفاده کنند. هر یک از این کشورها دلایل مختلفی برای این کار دارند.

برخی از کشورها به دلایل اقتصادی خواهان استفاده از انرژیهای نو هستند. وارد کنندگان نفتی با گران شدن قیمت نفت از سال 1974 به بعد تصمیم گرفتند وابستگی خود را به این محصول به حداقل برسانند. لذا نه فقط در مصرف خود صرفه جویی می کنند بلکه بخش بزرگی از سرمایه های خود را به بخش پژوهش برای یافتن منابع جدید انرژی اختصاص می دهند. صادرکنندگان نیز بتدریج در می یابند که این منبع خدادادی که استخراج و تولید آن به سادگی و با هزینه کم انجام می گیرد یک سرمایه بزرگ ملی اما محدود است که بزودی به پایان خواهد رسید بنابراین تا زمانی که از آن برخوردارند نباید از آن برای بالا بردن مصرف استفاده کنند بلکه باید آن را برای سرمایه گذاری در راه پی ریزی ساختارهای بنیادی کشورشان به کار گیرند.

دومین دلیل که مشوق همگان در این امر است اثر سوء سوختهای نفتی در محیط زیست است. مواد نفتی هنگام سوختن گازی به نام دی اکسید کربن تولید می کنند. در گذشته این گاز همواره در طبیعت تولید می شده اما به طور طبیعی نیز جذب می گردیده است. ولی از حدود100 سال پیش تولید این گاز از حد توان جذب طبیعی آن بیشتر شد به گونه ای که بخش بزرگی از آن در جو باقی مانده است. این گاز دارای آثار تشعشعی است و سبب افزایش دمای گره زمین می گردد. این روند که معروف به "اثر گل خانه ای" است تاثیر بسیار بدی در وضعیت طبیعی زمین داشته است.

در مقاله بعدی به آثار ناشی از صنعتی شدن روز افزون جهان را که سبب گرم شدن آب و هوا می گردد پرداخته می شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

0.0/5 امتیازهای داده شده (0 امتیاز)

به اشتراک گذاری