ظهور تورف‌گر دردوره‌ی پرینتر سه‌بعدی

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش علم و فناوری, اطلاعات عمومی,

ظهور تورف‌گر دردوره‌ی  پرینتر سه‌بعدی

از آغاز شکل‌گیری جامعه‌ی صنعتی، تولید‌کننده‌ی کالا و مصرف‌کننده‌ی آن به عنوان دو موجودیت مجزا در نظر گرفته می‌شدند. دو موجودیتی که به جز در زمان خرید و فروش کالا، کاری با هم ندارند. حتی بعد از آن، فاصله‌ی بیش‌تری هم بین تولیدکننده و مصرف‌کننده پدید آمد، تولیدکننده کالای‌اش را به توزیع‌کننده می‌فروشد و او هم به فروشگاه و فروشگاه هم به مصرف‌کننده. با این حال، به نظر می‌رسد این فاصله دارد از بین می‌رود و در آینده شاهد خواهیم بود که تولیدکننده و مصرف‌کننده تبدیل به موجودی واحد شوند: تورف‌‌گر!

ظهور تورف‌گر به واسطه‌ی دو روند مشخص می‌شود: میل فزاینده‌ی مصرف‌کننده برای داشتن تاثیر بیش‌تر در کالای مصرفی و پیشرفت فن‌آوری برای پوشش انعطاف‌پذیری و تعاملی شدن بیش‌تر در تولید.

دوره‌ای که همه‌ی خودروهای Ford مشکی بودند خیلی وقت است که تمام شده. امروز وقتی خودرویی را سفارش می‌دهید، می‌توانید خیلی چیزهای‌اش را خودتان مشخص کنید، مثل رنگ بدنه، جنس و رنگ پارچه‌ی صندلی‌ها و ... خیلی از تولیدکننده‌ها به مشتری اجازه می‌دهند که درباره‌ی جزئیات کالای‌اش به دلخواه تصمیم بگیرد. شما محدود به انتخاب رنگ بخش‌های مختلف کالای‌تان هستید؛ نمی‌توانید شکل پایه، نقش‌ها و کارکرد کالای‌تان را تغییر دهید. با این حال، گسترش فن‌آوری تولید در آینده امکان انتخاب‌های وسیع‌تری را در طراحی‌های تعاملی فراهم خواهد کرد.

فن‌آوری نوینی که در آینده، فرآیند تولید کالا را از طریق گسترش صنعت چاپ، متحول می‌کند، اجازه‌ی پرینت محصولات سه‌بعدی را به مصرف‌کننده خواهد داد. این پرینترها هنوز در مرحله‌ی نمونه‌سازی هستند و در حال حاضر می‌توانند محصولاتی را با استفاده از طرح‌بندی نقطه‌هایی ساخته‌شده از مواد سخت، مثل پلیمرها، تولید کنند.

دانشگاه برکلی در کالیفرنیا چنین پرنیتری را ساخته است که با انتخاب پلیمبرهای رسانا، نیمه‌رسانا و عایق، می‌تواند دستگاه‌های الکترونیکی خاصی را تولید کند. به این پرینترها پرینتر گجت (Gadget Printer) یا پرینتر ابزارک‌ها هم می‌گویند. با افزودن پلیمرهای الکتروفعال (که با استفاده از جریان الکتریسیته، منقبض یا منبسط می‌شوند)، پرینتر گجت می‌تواند حتی بازوهایی مکانیکی مثل دست یا پا را به محصول پرینت‌شده بیافزاید. بعضی از محققان این تکنولوژی را flexonics یا علم ساخت بازوهای خم‌شونده نامیده‌اند. از تکنیک‌های پرینت برای تولید باتری‌ها، صفحات نمایش و حتی خانه‌ها و عضوهای مصنوعی بدن هم استفاده می‌شود.پرینتر سه بعدی

همان‌گونه که یک پرینتر معمولی با تغییر داده‌ی ورودی، می‌تواند هر متن یا تصویری را چاپ کند، پرینترهای محصول هم با تغییر ورودی‌شان می‌توانند گجت‌های گوناگونی را تولید کنند. بنابراین برای ایجاد تغییر در محصول، نیازی به تغییر خط تولید نیست، بلکه کافی است ورودی پرینتر تغییر کند. از طرف دیگر، این روش به تولید توزیع‌شده و غیرمتمرکز بها می‌دهد و اجازه می‌دهد بخشی از فرآیند تولید در فروشگاه‌ها یا در منزل توسط خود مشتری اجرا شود. در آینده‌ای نزدیک، می‌توانید گوشی تلفن همراه خود را جوری سفارش دهید که به رنگ دلخواه و متناسب با اندازه‌ی دست خود شما باشد و دقیقاً همان کارکردهایی را که شما می‌پسندید با صفحه‌کلید دلخواه شما را داشته باشد. به بیان دیگر، در آینده شما می‌توانید یک دستگاه پرینتر محصول تهیه کنید و با در اختیار داشتن "جوهر"های خاص، محصولات خاصی را خودتان تولید کنید.

به نظر شما این روش تولید چه تغییراتی در صنایع یا فروشگاه‌های مختلف به وجود می‌آورد؟ مثلاً کتاب‌فروشی‌های آینده چه ویژگی‌های می‌توانند داشته باشند؟

با توجه به توزیع فرآیند تولید، محصول نهایی متعلق به چه کسی خواهد بود؟ مسائل مربوط به حقوق مالکیت دست‌خوش چه تغییراتی خواهد شد؟ با توجه به این‌که یک محصول نهایی، متولی واحدی ندارد، پشتیبانی یک محصول بر عهده‌ی کدام تولیدکننده خواهد بود؟ این‌ها از جمله چالش‌هایی است که برای نهاد جدید تورف (!) در دنیای آینده مطرح می‌شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری