• تناسب اندام

  Author

  ما می‌توانيم جمعيت جهان را از نظر تناسب اندام افراد آن، ‌به 3 قسمت تقريباً مساوی تقسيم كنيم: يك سوم چاق، يك سوم لاغر و يك سوم دارای اندام مناسب. بنابر اين پديده چاقی یا لاغری، پديده‌ای طبيعی به حساب می‌آيد.

 • هوش های گوناگون

  Author

  هاوارد گاردنر در سال 1983 با انتشار کتاب معروف‌اش، چارچوب‌های ذهن: نظربه‌ی هوش‌های گوناگون، نظریه‌ی انواع هوش را مطرح کرد. اساس این نظریه این است که هر فردی سبک یادگیری خاص خود را دارد. این مسئله‌ای است که به ندرت در روال معمول آموزش مورد توجه قرار می‌گیرد. گاردنر 8 نوع هوش را معرفی می‌کند که هر کدام سبک خاصی از یادگیری را طلب می‌کنند.

 • جنگ داخلی اسپانیا

  Author

  ملت اسپانیا یکی از خونبارترین روزهای سرزمین‌شان را درست قبل از آغاز جنگ جهانی دوم تجربه کردند. دوره‌ای که سه سال به طول انجامید و نتیجه‌ی آن کشته شدن نزدیک به نیم میلیون انسان، و تضعیف شدید سیستم اقتصادی و اجتماعی اسپانیا و روی کار آمدن ژنرال فرانکو و برپایی حکومت استبدادی‌اش برای مدت ۳۶ سال بود.

اقداماتی که هنگام وقوع زلزله باید انجاد داد.

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

به طور کلی می‌توان موارد زیر را در زمان احساس وقوع یک زلزله به شهروندان  پیشنهاد کرد :

1.    آرامش خود را حفظ کنید. اگر در خارج از منزل و در جای هموار و دور از ساختمان‌ها " مانند پارک و یا خیابان‌های عریض و مناطق سرباز و ..." و یا مناطق کوهستانی قرار گرفته‌اید ایمن هستید. اگر در داخل کوچه‌ها و خیابان‌های باریک هستید، سعی کنید برای خود پناهگاهی پیدا کنید.  مثلا به زیر اتومبیل‌ها و یا غیره بروید تا از خطر ریزش مصالح ساختمانی در امان باشید. در صورتی که نزدیک پنجره‌های بزرگ، ساختمان‌های بلند، دیوارها و تیرهای چراغ برق هستید، از آنها فاصله بگیرید. اگر هیچ پناهگاهی نیافتید روی زمین دراز بکشید و زانوی خود را زیر شکم جمع کنید و با دست‌ها سر خود را بپوشانید.


2.    اگر در داخل اتومبیل هستید دور از پل هوایی و ساختمان‌های بلند توقف نموده و تا پایان زلزله در داخل اتومبیل باقی بمانید زیرا در آنجا ایمن تر هستید.


3.    اگر در داخل منزل هستید از اشیایی که احتمال سقوط دارند پرهیز کنید و در صورت امکان به زیر میزها یا زیر تختخواب پناه ببرید و یا این که نقاط امن ساختمان خود را از قبل شناسایی کنید تا به هنگام وقوع زلزله به آنجا پناه ببرید.
از دیگر نقاط امن ساختمان می‌توان به چهار چوب محکم درها اشاره کرد. در صورت وقوع زلزله می‌توانید در میان چهار چوب درها پناه بگیرید.
هنگام وقوع زلزله از کنار پنجره‌ها، آیینه‌ها و اشیای شکستنی دور شوید.
هنگام خروج از ساختمان به سمت خروجی‌ها هجوم نبرید و تا حد ممکن با خونسردی خارج شوید.
در صورت اشغال طبقات بالایی ساختمان‌ها، خروج از طریق پله‌های اضطراری غالبا غیر موثر است زیرا از آنها یا از ساختمان جدا گشته و یا بر اثر ریزش خرده سنگها از دیوارها و حاشیه بام ها مسدود می‌شوند اما برعکس اغلب پله‌های عادی همان ساختمان‌ها سالم می‌مانند.
اگر در محل کار خود هستید در زیر میزهای تحریر و یا وسایل محکم پناه بگیرید و دور از پنجره‌ها بایستید. در آسمان خراش‌ها و ساختمان‌های بلند برای حفظ جان خود به زیر اثاثیه‌های مستحکم و یا به کنار ستون‌ها پناه ببرید. اگر از شما خواستند که ساختمان را ترک کنید بهتر است به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید.
اگر در مدرسه هستید به زیر میزهای تحریر پناه برده و از پنجره‌ها دور شوید. اگر در زمین بازی هستید همانجا مانده و از ساختمان‌ها دوری کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

2.5/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی

پزشکی و سلامت