• RSVP

  Author وهاب مختاری

  شاید پیش آمده که در یک نامه به زبان انگلیسی با عبارت RSVP مواجه شده باشید. آیا می‌دانید این عبارت چه معنایی دارد؟

 • آغاز پرواز با هواپیمای موتوری ( بخش سوم)

  Author شایان منصوری

  در امریکا برادران رایت، اورویل و ویلبر، به خوبی از مطالعات نظری کیلی آگاه بودند و همیشه نیز دین خود را نسبت به او اذغان داشتند. تنها عاملی که موجب شکست  کیلی و موفقیت آنان بود اختراع  موتوری نسبتا سبک بود که بتواند هواپیما را از زمین جدا کرده، به سمت بالا ببرد. برادران رایت با ساختن یک موتور بنزینی به قدرت 10 اسب بخار که آن را در کارگاه دوچرخه سازی خود ساختند، موفق به انجام این کار شدند.

 • شکستن آیین "بست"

  Author مرتضی مرادوند

  بست نشستن در ایران سابقه ای طولانی دارد. برخی امامزاده‌ها، خانه مجتهدان بزرگ، مسجد شاه تهران و اصطبل شاهی بر طبق یک رسم دیرین از تعرض ماموران حکومت مصون بود. این مراکز ابتدا پناهگاهی برای مظلومان بود. مردمان بی یاور که دستشان به جایی بند نبود برای احقاق حق و یا از بیم تعرض، شکنجه و ظلم حکومت به یکی از این مراکز می‌رفتند و باصطلاح در آنجا بست می‌نشستند.

اقداماتی که هنگام وقوع زلزله باید انجاد داد.

نویسنده: مریم اکرمی, چهارشنبه, ۱۹ مهر ۱۳۹۱, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 6494,

اقداماتی که هنگام وقوع زلزله باید انجاد داد.

به طور کلی می‌توان موارد زیر را در زمان احساس وقوع یک زلزله به شهروندان  پیشنهاد کرد :

1.    آرامش خود را حفظ کنید. اگر در خارج از منزل و در جای هموار و دور از ساختمان‌ها " مانند پارک و یا خیابان‌های عریض و مناطق سرباز و ..." و یا مناطق کوهستانی قرار گرفته‌اید ایمن هستید. اگر در داخل کوچه‌ها و خیابان‌های باریک هستید، سعی کنید برای خود پناهگاهی پیدا کنید.  مثلا به زیر اتومبیل‌ها و یا غیره بروید تا از خطر ریزش مصالح ساختمانی در امان باشید. در صورتی که نزدیک پنجره‌های بزرگ، ساختمان‌های بلند، دیوارها و تیرهای چراغ برق هستید، از آنها فاصله بگیرید. اگر هیچ پناهگاهی نیافتید روی زمین دراز بکشید و زانوی خود را زیر شکم جمع کنید و با دست‌ها سر خود را بپوشانید.


2.    اگر در داخل اتومبیل هستید دور از پل هوایی و ساختمان‌های بلند توقف نموده و تا پایان زلزله در داخل اتومبیل باقی بمانید زیرا در آنجا ایمن تر هستید.


3.    اگر در داخل منزل هستید از اشیایی که احتمال سقوط دارند پرهیز کنید و در صورت امکان به زیر میزها یا زیر تختخواب پناه ببرید و یا این که نقاط امن ساختمان خود را از قبل شناسایی کنید تا به هنگام وقوع زلزله به آنجا پناه ببرید.
از دیگر نقاط امن ساختمان می‌توان به چهار چوب محکم درها اشاره کرد. در صورت وقوع زلزله می‌توانید در میان چهار چوب درها پناه بگیرید.
هنگام وقوع زلزله از کنار پنجره‌ها، آیینه‌ها و اشیای شکستنی دور شوید.
هنگام خروج از ساختمان به سمت خروجی‌ها هجوم نبرید و تا حد ممکن با خونسردی خارج شوید.
در صورت اشغال طبقات بالایی ساختمان‌ها، خروج از طریق پله‌های اضطراری غالبا غیر موثر است زیرا از آنها یا از ساختمان جدا گشته و یا بر اثر ریزش خرده سنگها از دیوارها و حاشیه بام ها مسدود می‌شوند اما برعکس اغلب پله‌های عادی همان ساختمان‌ها سالم می‌مانند.
اگر در محل کار خود هستید در زیر میزهای تحریر و یا وسایل محکم پناه بگیرید و دور از پنجره‌ها بایستید. در آسمان خراش‌ها و ساختمان‌های بلند برای حفظ جان خود به زیر اثاثیه‌های مستحکم و یا به کنار ستون‌ها پناه ببرید. اگر از شما خواستند که ساختمان را ترک کنید بهتر است به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید.
اگر در مدرسه هستید به زیر میزهای تحریر پناه برده و از پنجره‌ها دور شوید. اگر در زمین بازی هستید همانجا مانده و از ساختمان‌ها دوری کنید.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

2.8/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

کسب و کار

علم و فناوری

اطلاعات عمومی