• No file selected.

  پارچه های فرنگی یک شاهی نمی ارزد

  Author

  امیرکبیر در برخورد با خارجیان با شجاعت و قاطعیت تمام رفتار می کرد. مردم ایران از این قاطعیت و شجاعت آگاه بودند امیر پیوسته از انگلیس و روسیه می خواست از صدور کالاهای بنجل و بی ارزش به ایران خودداری کنند، و الا بدون کوچکترین اغماضی روابط تجاری ایران را با آن کشورها قطع خواهد کرد.

 • No file selected.

  انرژی هسته ای

  Author

  منظور از انرژی هسته ای نوعی از انرژی است که از طریق ایجاد شکاف هسته ای در برخی از مواد معدنی با استفاده از یک تکنولوژی بسیار پیشرفته به دست می آید و سپس به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. تکنولوژی هسته ای از زمان جنگ جهانی دوم و اختراع بمب هسته ای رشد کرد.

هنری فورد و انقلاب اتومبیل سازی

نویسنده: مرتضی مرادوند, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

بزرگترین انقلاب تکنولوژیک اوایل قرن بیستم در زمینه حمل و نقل، روی داد. جالب است بدانیم که این انقلاب بیش از آن که نشات یافته از پیشرفت تکنولوژیک است، مرهون افزایش کارایی در فرآیند ساخت و تولید بود.

در سال 1900 صنعت اتومبیا کاملا پا گرفته بود به گونه ای که خصوصیات اصلی تکنولوژی اتومبیل قرن بیستم تثبیت شده بود. با این حال در سطح جهانی فقط چند وسیله نقلیه رایج و غالب به شمار می رفت.تغییر چشمگیر در سال 1909 به وقوع پیوست یعنی زمانی که اتومبیل امریکایی ساخت کارخانه های هنری فورد مدل معروف "تی" را عرضه کرد. در ابتدا فروش ناچیز بود، در مدت 15 ماه فقط 17 اتومبیل به فروش رفت. اما در سال 1916 این رقم به سالانه 250000 رسید و قیمت اولیه 850 دلار اساسا شکسته شد. در سال 1927 زمانی که تولید این مدل متوقف شد، دست کم 15 میلیون از این اتومبیلهای جال فروخته شده بود. در عرض یه دهه وسایل نقلیه موتوری در میان عامه مردم راه یافته بود البته این مسئله بیشتر در مورد آمریکا صادق بود تا در سایر نقاط جهان.

هنری فورد در سال 1863 دیربورن ایالت میشیگان آمریکا به دنیا آمد. در جوانی به تعمیر و نصب ماشینهای کشاورزی اشتغال داشت تا این که به ساختن تراکتورهای ارزان علاقمند شد. در سال 1890 این کار جاری خود را به اتومبیل سازی داد و مدتی به عنوان سر مهندس شرکت اتومبیل سازی دبترویت کار کرد. فورد اتومبیل مدل "999" چهار سیلندر با قدرت موتور 80 اسب بخار را به این شرکت عرضه کرد. در سال 1903 شرکت خود را با فکر ساختن اتومبیل ارزان به جای تراکتور ارزان تاسیس کرد. با این که انتخاب فولاد وانادیوم به عنوان ماده سازنده اتومبیل یک عامل فنی بسیار مهم به شمار می رفت، اما دلیل اصلی موفقیت او عرضه سیستم تسمه نقاله مونتاژ و استاندارد کردن قطعه های اتومبیل بود. جمله طنزآلود معروف او که :" مشتریها می توانند هر رنگ اتومبیی را که دوست دارند انتخاب کنند مشروط بر آن که رنگ سیاه باشد" نشانه بی توجهی فورد به تمایل مشتریان خود نبود بلکه فقط نشان دهنده محدودیتهای تولید اتومبیل در آن زمان بود.تا سال 1914 تنها رنگی که می توانست آن قدر زود خشک شود که موجوب بارایستادن خط تولید نشود رنگ سیاه بود. از این سال به بعد مشتریان توانستند از تنوع رنگ بیشتری استفاده کنند.

نبوغ هنری فورد در تلفیق بهترین و صحیح ترین تکنیک موجود آن زمان و احتمالا در تشخیص این حقیقت بوده که اتومبیل صرفا به افراد متمول تعلق ندارد و در آینده عموم مردم باید بتوانند در صورت تولید و عرضه ارزان تر از آن بهره مند شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری

پزشکی و سلامت