• چیکانو، لاتینو، ایسپانیک

  Author

  زمانی که درباره تفاوت های نژادی و فرهنگی خرده فرهنگ‌ها صحبت می‌کنیم، مهم است که به جزئیات دقت کنیم. به عنوان مثال، واژه "چیکانو" اولین بار برای مکزیکی تبارهای ساکن امریکا به کار برده شد. یا مثلا برزیلی ها را "لاتینوگ می‌دانند نه "ایسپانیک". در این مقاله درباره تفاوت‌های واژه‌های "چیکانو"، "لاتینو" و "ایسپانیک" بحث خواهیم کرد.

 • No file selected.

  آغاز پرواز با هواپیمای موتوری ( بخش سوم)

  Author

  در امریکا برادران رایت، اورویل و ویلبر، به خوبی از مطالعات نظری کیلی آگاه بودند و همیشه نیز دین خود را نسبت به او اذغان داشتند. تنها عاملی که موجب شکست  کیلی و موفقیت آنان بود اختراع  موتوری نسبتا سبک بود که بتواند هواپیما را از زمین جدا کرده، به سمت بالا ببرد. برادران رایت با ساختن یک موتور بنزینی به قدرت 10 اسب بخار که آن را در کارگاه دوچرخه سازی خود ساختند، موفق به انجام این کار شدند.

نمادهای ملی کشور فرانسه

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

نمادهای ملی کشور فرانسههر ملتی در جهان به واسطه‌ی نمادهای ملی‌اش شناخته می‌شود. نمادهایی وجود دارند که در بین همه‌ی ملل مشترک هستند، مانند پرچم و سرود ملی. فرانسوی‌ها شش سمبل مشهور دارند که نماینده‌ی "جمهوری" می‌باشد.

 

 

 

 

پرچم سه‌رنگ (Le Drapeau Tricolore)پرچم فرانسه

اولین نماد فرانسه پرچم آن است. این پرچم از سه رنگ آبی، سفید و سرخ تشکیل شده که به صورت نوارهای عمودی پرچم را به سه بخش مساوی تقسیم کرده‌اند. آبی نزدیک‌ترین رنگ به میله‌ی پرچم است؛ سفید در وسط و سرخ در انتهای معلق پرچم قرار دارند. آبی و سرخ سمبل پاریس، پایتخت فرانسه، هستند. سفید نماد سلطنت فرانسه است! اولین باری که پرچم در اوایل انقلاب کبیر فرانسه در ۱۷۸۹ مورد استفاده قرار گرفت، هنوز سلطنت در این کشور وجود داشت.

 

 

سرود ملی فرانسه

 

 

مارسِیِز (La Marseillaise)

یکی دیگر از نمادهای انقلاب فرانسه، مارسِیِز، سرود ملی فرانسه، است. مارسِیِز را کلود ژوزف روژه دو لیسل، فرمانده‌ی رسته‌ی مهندسی ارتش فرانسه، زمانی که در ۱۷۹۲ برای ماموریت به استراسبورگ اعزام شد، تالیف و تصنیف کرد. در اصل، او این تصنیف را سرود تا در جریان رژه‌ی ارتش از مارسی تا پاریس نواخته شود. مارسِیِز در سال ۱۷۹۵ به عنوان سرود رسمی ملی فرانسه پذیرفته شد.

مارسِیِز را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

 

سرود ملی فرانسهجشن ملی (Fête Nationale)

در ۱۴ ژوئیه ۱۷۸۹، شهروندان فرانسوی به باستیل در پاریس هجوم بردند تا زندانیان سیاسی را آزاد کنند. این حرکت انقلابی چون جرقه‌ای آتش انقلاب فرانسه را برافروخت و نشانه‌ای بود از پایان سلطنت و آغاز جمهوری. بعد از آن، ۱۴ ژوئیه هر سال، را به عنوان روز باستیل و نمادی از انقلاب فرانسه گرامی می‌دارند و از آن به جشن ملی یاد می‌کنند.

 

 

 

آزادی، برابری، برادری (Liberté, Égalité, Fraternité)

این شعار ملی یکی از نمادهای مشهور کشور فرانسه می‌باشد که نه تنها بر لوگوی رسمی فرانسه، بلکه بر سکه‌ها و سوغاتی‌های فرانسوی نیز نقش بسته است. شعار "آزادی، برابری، برادری" اولین بار در جریان انقلاب کبیر فرانسه در ۱۷۸۹ معرفی شد، اما در جمهوری سوم فرانسه به طور رسمی مورد پذیرش قرار گرفت و در ۱۹۵۸ در قانون اساسی هم درج شد.

شعار ملی فرانسه


مهر اعظم فرانسهمهر اعظم فرانسه

مهر اعظم امروزی همان است که در جریان جمهوری دوم در ۱۸۴۸ توسط ژان ژاک باره ساخته شد. این مهر بانوی "آزادی (Liberté)" را نشان می‌دهد که در یک دست‌اش یک دسته میله با تبری در میان قرار دارد و دست دیگرش بر روی یک سکان کشتی آرمیده است. همچنین گلدانی در کنار پای‌ او قرار گرفته است که بر روی آن حروف اختصاری SU درج شده است که نشان‌دهنده‌ی اصطلاح فرانسوی suffrage universel یا "حق انتخاب برای همه" می‌باشد.
عبارت République française démocratique une et indivisibl یا "جمهوری دموکراتیک فرانسه، یکی و بخش‌ناپذیر" به صورت گرد بالای سر بانوی "آزادی (Liberté)" نوشته شده است. در طرف دیگر مهر اعظم، عبارت Au nom du peuple français به معنای "به نام ملت فرانسه" و Liberté, Égalité, Fraternité یا "آزادی، برابری، برادری" درج شده است. این سنگ‌نوشته‌ها نمادهایی از بن‌مایه‌ی انقلاب فرانسه و مردم آن می‌باشد.

ماریان

 

ماریان (Marianne)

ماریان یکی از سمبل‌های اصلی سرزمین فرانسه است. خاستگاه آن هنوز در هاله‌ای از رمز و راز باقی مانده است. هنرمندان هر یک به طریقی او را به تصویر کشیده‌اند: از مادری حامی دو فرزند تا یک جنگجوی خشمگین که مارسِیِز را در arc de triumph (طاق نصرت) فریاد می‌زند. ماریان نماینده‌ی "فتح جمهوری" است و در همه جا از جمله مجسمه‌ها، سکه‌ها، اسکناس‌ها، تمبرها، و لوگوی دولت فرانسه جلوه می‌کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.7/5 امتیازهای داده شده (21 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

علم و فناوری