نرمش‌های گردن

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

هر کسی که یک بار گرفتگی گردن را تجربه کرده باشد می‌داند که یک گردن خشک و بدون حرکت تا چه اندازه می‌تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. علاوه بر این چنین فردی روشن است که در زندگی روزانه گردن ما چه قدر کار انجام می‌دهد و فعالیت ما تا چه حدی به انعطاف پذیری و نرمی عضلات این ناحیه بستگی دارد.

کمی خم کردن چانه به خارج می‌تواند وضعیت سر بر روی گردن را غیر متعادل سازد که خود موجب وارد آمدن فشار بیش از حد بر روی ماهیچه‌های گردن است. بدین شکل حرکات گردن محدود می‌گردد. از سوی دیگر ضعف این عضلات، سردرد، خستگی چشم و حتی جابه جایی مهره‌های گردن را به دنبال خواهد داشت.

بهتر است هر روز زمانی را برای برطرف ساختن تنش‌های انباشته شده در گردن، متعادل کردن گردن و اطمینان یافتن از قرار گرفتن آن در زاویه‌های مناسب اختصاص دهید.

1. شانه‌های خود را راحت نگه دارید. به آرامی سر خود را به طرف شانه بر راستتان خم کنید تا جایی که کشش عضلات را در سمت چپ گردن به خوبی حس کنید. سپس این حرکت را برای سمت مقابل نیز تکرار کنید و بعد سرتان را جای اول در مرکز، بین دو شانه قرار دهید.


2. اکنون اجازه دهید سرتان را به آرامی به طرف پایین سقوط کند. این حرکت به عضلات پشت گردن اجازه می‌دهد که کشیده شوند و تنش در آنها برطرف شود. سرخود را به آرامی به عقب برگردانید و این حرکت را دو بار تکرار کنید. هر بار اجازه دهید در صورت امکان وزن سر بر کشش ماهیچه‌های گردن کمی بیافزاید.


3. این حرکت شبیه حرکت قبل است اما به جای این که مستقیما به پایین نگاه کنید کمی به چپ متمایل شوید. در حالی که سرتان به طرف پایین حرکت می‌کند باید حس کنید که ماهیچه‌های گردن و شانه‌هایتان کشیده می‌شوند.


4. سر خود را به آرامی بچرخانید و به راست نگاه کنید، سپس دوباره به جای اول برگردید و حرکت سرخود را تا جایی که کاملا به سمت چپ نگاه می‌کنید ادامه دهید. چند بار این حرکت را تکرار کنید و هر بار سعی کنید سرتان به طرف چپ یا راست بچرخد، البته به خاطر داشته باشید این ماساژ موجب کشیدگی بیش از حد عضلات این ناحیه نشود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی

پزشکی و سلامت