• No file selected.

  ژورنالیسم زرد

  Author

  ژورنالیسم زرد به سبکی از روزنامه‌نگاری اطلاق می‌شود که حقیقتی را به شکلی اغراق‌آمیز جلوه دهد یا اینکه مطلبی را در ظاهر بدون سوگیری ولی در اصل به همراه پیش‌داوری‌های پنهان‌شده در بینابین خطوط متن نگارش کند. به این ترتیب که یک ماجرای واقعی را می‌گیرد ولی به طور احساس‌برانگیز و تحریف‌شده‌ای گزارش می‌کند. هدف از ژورنالیسم زرد برانگیختن حس ترس، نفرت، ابهام یا ترحم و دلسوزی و هم‌دلی در مخاطبان است.

 • No file selected.

  علل وقوع زلزله

  Author

  قسمت اعظم زلزله‌ها (90٪) منشا تکتونیکی یا گسلی دارند. زلزله‌های تکتونیکی در اثر ذخیره شدن مقدار بسیار زیادی انرژی از پوسته زمین ایجاد می‌شوند. افزایش بیش از حد انرژی و در نهایت آزاد شدن آن سبب خم شدن و تغییر شکل پوسته، گسیختگی و بالاخره زلزله می‌شود. زلزله‌های بزرگ معمولا بر اثر گسیختگی‌های سطحی یا نزدیک به سطح زمین که در ارتباط با یک یا چند گسل هستند ایجاد می‌شوند البته از این میان اغلب یک گسل عامل اصلی زلزله است که گسل اصلی یا گسل عامل نامیده می‌شود.

نرمش‌های گردن

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

هر کسی که یک بار گرفتگی گردن را تجربه کرده باشد می‌داند که یک گردن خشک و بدون حرکت تا چه اندازه می‌تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. علاوه بر این چنین فردی روشن است که در زندگی روزانه گردن ما چه قدر کار انجام می‌دهد و فعالیت ما تا چه حدی به انعطاف پذیری و نرمی عضلات این ناحیه بستگی دارد.

کمی خم کردن چانه به خارج می‌تواند وضعیت سر بر روی گردن را غیر متعادل سازد که خود موجب وارد آمدن فشار بیش از حد بر روی ماهیچه‌های گردن است. بدین شکل حرکات گردن محدود می‌گردد. از سوی دیگر ضعف این عضلات، سردرد، خستگی چشم و حتی جابه جایی مهره‌های گردن را به دنبال خواهد داشت.

بهتر است هر روز زمانی را برای برطرف ساختن تنش‌های انباشته شده در گردن، متعادل کردن گردن و اطمینان یافتن از قرار گرفتن آن در زاویه‌های مناسب اختصاص دهید.

1. شانه‌های خود را راحت نگه دارید. به آرامی سر خود را به طرف شانه بر راستتان خم کنید تا جایی که کشش عضلات را در سمت چپ گردن به خوبی حس کنید. سپس این حرکت را برای سمت مقابل نیز تکرار کنید و بعد سرتان را جای اول در مرکز، بین دو شانه قرار دهید.


2. اکنون اجازه دهید سرتان را به آرامی به طرف پایین سقوط کند. این حرکت به عضلات پشت گردن اجازه می‌دهد که کشیده شوند و تنش در آنها برطرف شود. سرخود را به آرامی به عقب برگردانید و این حرکت را دو بار تکرار کنید. هر بار اجازه دهید در صورت امکان وزن سر بر کشش ماهیچه‌های گردن کمی بیافزاید.


3. این حرکت شبیه حرکت قبل است اما به جای این که مستقیما به پایین نگاه کنید کمی به چپ متمایل شوید. در حالی که سرتان به طرف پایین حرکت می‌کند باید حس کنید که ماهیچه‌های گردن و شانه‌هایتان کشیده می‌شوند.


4. سر خود را به آرامی بچرخانید و به راست نگاه کنید، سپس دوباره به جای اول برگردید و حرکت سرخود را تا جایی که کاملا به سمت چپ نگاه می‌کنید ادامه دهید. چند بار این حرکت را تکرار کنید و هر بار سعی کنید سرتان به طرف چپ یا راست بچرخد، البته به خاطر داشته باشید این ماساژ موجب کشیدگی بیش از حد عضلات این ناحیه نشود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی