• تناسب اندام

  Author

  ما می‌توانيم جمعيت جهان را از نظر تناسب اندام افراد آن، ‌به 3 قسمت تقريباً مساوی تقسيم كنيم: يك سوم چاق، يك سوم لاغر و يك سوم دارای اندام مناسب. بنابر اين پديده چاقی یا لاغری، پديده‌ای طبيعی به حساب می‌آيد.

 • درباره کوکاکولا

  Author

  کولاکولا را دکتر داروسازی به نام جان پمبرتون در سال ۱۸۸۶ ابداع کرد. پمبرتون می‌خواست با استفاده از برگ‌های کوکا، دارویی برای رفع خستگی و درد بسازد. برگ‌های کوکا حاوی ماده‌ی کوکائین هستند. البته امروزه کوکاکولا بدون کوکائین تهیه می‌شود. جالب است بدانید که شرکت کوکاکولا سالانه حدود صد تن برگ کوکا از کشور پرو وارد می‌کند.

   

 • No file selected.

  اقداماتی که قبل از وقوع زلزله باید انجام داد

  Author

  بررسی زلزله‌های به وقوع پیوسته نشان می‌دهد که بیشترین جراحات وارده به هنگام وقوع زلزله  ناشی از شکستن در و پنجره و پاشیدن آنها به اطراف، فرو ریختن قطعاتی از مصالح ساختمانی از سقف یا دیوارها و درهم ریختن وسایل و اثاثیه و اتاق‌هاست.

 • No file selected.

  خواهر خوانده زمین!؟

  Author

  از گذشته های دور بسیاری از دانشمندان بر این باور بوده اند که سیاره ناهید به دلیل شباهت‌هایش به زمین به عنوان خواهر خوانده زمین محسوب می‌شود. از جمله این شباهت‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که ناهید نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به زمین است. علاوه بر آن قطری تقریبا برابر با زمین دارد. اما آیا این دلایل برای این که ناهید را به عنوان خواهر خوانده زمین بپذیریم کافی است؟

ناهید، ستاره صبحگاهی، ستاره شامگاهی

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

ناهید یا زهره، پرنورترین سیاره در آسمان شب است. ناهید پس از عطارد، دومین سیاره از منظومه شمسی است و نسبت به سایر سیارات دارای کم‌ترین فاصله به زمین می‌باشد. این سیاره به سبب درخشش دلپذیرش به نام ونوس یا الهه زیبای عشق نیز موسوم است.

این سیاره در طول چرخش در مدار خود، فاصله چندانی با خورشید نمی‌گیرد و از همین رو تنها پیش از طلوع یا پس از غروب آفتاب دیده می‌شود. هنگامی که در شرق خورشید قرار می‌گیرد در آسمان شامگاهی می‌درخشد به ستاره شامگاهی معروف است. همچنین زمانی که این سیاره در غرب خورشید است، پیش از سپیده دم می‌درخشد و به ستاره صبحگاهی نامیده می‌شود. به همین دلیل در دوران کهن به اشتباه تصور می‌شد که ستاره صبحگاهی و ستاره شامگاهی دو ستاره جدا از هم هستند.

گالیله به عنوان نخستین کسی که برای مشاهده اجرام آسمانی از تلسکوپ استفاده کرد، در سال 1610 میلادی، ناهید را مورد مطالعه قرار داد. او متوجه شد که ناهید مانند ماه، دارای هلال است. بر اساس نظریه‌ای که در آن زمان مطرح بود، همه چیز باید به دور زمین می‌گردید. بر مبنای این نظریه، ناهید باید همیشه به یک حالت از زمین دیده شود. اما این واقعیت که ناهید تغییر حالت می‌داد، یعنی گاهی به صورت قرص کامل بود و گاهی به صورت هلال، به اثبات این قضیه کمک می‌کرد که سیارات و از جمله زمین به دور خورشید می‌گردند. همان‌طور که گالیله پی برده بود، ناهید همچنان که در مدارش حرکت می‌کند تغییر شکل می‌دهد. قمر زمین یعنی ماه، بیشترین درخشش خود را زمانی دارد که به صورت یک قرص کامل دیده می‌شود. اما هنگامی که ناهید در حالت قرص کامل قرار دارد در آن سوی خورشید است و مشاهده آن دشوار است. همچنین زمانی که ناهید کم‌ترین فاصله با زمین را دارد به صورت هلال باریک است و معمولا در شفق گم می‌شود. بهترین زمان مشاهده ناهید بین حالت بدر و هلال است.

ناهیدهنگامی‌که ناهید و زمین در یک سوی خورشید قرار می‌گیرند، فاصله ناهید تا زمین به 1 / 38 میلیون کیلومتر می‌رسد. این فاصله به جز ماه، کم‌ترین فاصله یک جرم بزرگ دیگر با زمین است. در سال 1761 در یک رویداد نادر، ناهید از صفحه کامل خورشید عبور کرد. با رصد عبور زهره از صفحه کامل خورشید دانشمندان پی بردند که ناهید دارای یک جو بسیار غلیظ ابری است. در گذشته این واقعیت که ناهید دارای لایه ضخیمی از ابر است این تصور را به وجود آورده بود که باید آب فراوانی در سطح آن وجود داشته باشد. ناهید از زمین به خورشید نزدیک‌تر است. با وجود آنکه این نزدیک بودن سبب می‌شود که این سیاره حرارت خورشید را بیشتر از زمین جذب کند، دانشمندان بر این تصور بودند که ابرهای ضخیم زهره احتمالا نور خورشید را منعکس می‌کنند و مانع زیاد گرم شدن سطح آن می‌شوند.

در گذشته برخی دانشمندان معتقد بودند که مریخ صورتی از زمین در آینده دور است. آنها مریخ را سیاره‌ای پیر و در نقطه مقابل ناهید را سیاره‌ای جوان تصور می‌کردند. آنها معتقد بودند ناهید مشابه زمین در دوران اولیه شکل گیری اش بوده است. از همین رو گاهی به ناهید خواهر خوانده زمین گفته می‌شود.

در مطالب بعدی واقعیت‌های بیشتری از این سیاره منظومه شمسی بیان خواهد شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.4/5 امتیازهای داده شده (25 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری