• No file selected.

  گردباد

  Author

   

  آیا می‌دانید چرا گردباد همچون یک جارو برقی همه چیز را به دورن خود می‌کشد؟

 • No file selected.

  فلزات و آلیاژهای جدید

  Author

  توسعه صنایع به میزان قابل ملاحظه ای در ارتباط تنگاتنگ با توسعه تکنولوژی فلزات بوده است. نخستین انقلاب صنعتی جهان در انگلستان و زمانی آغاز شد که آبراهام داربی با استفاده از کک به تولید آهن مرغوب به مقادیر انبوه پرداخت.

 • No file selected.

  درمان های جراحی

  Author

  همه افرادی که به آنژین قلبی دچار هستند نیازی به عمل جراحی ندارند، اما وقتی که مشکلات بیمار با مصرف داروها برطرف نمی گردد نتایج عمل جراحی می تواند بسیار شگفت انگیز باشد.

 • No file selected.

  چرخش مچ

  Author

  زمانی که چیزی می‌خورید یا می‌نوشید که حاوی سمومی برای بدن است بدن با فرستادن تمام سموم به مفاصل دست و پا به این خطر پاسخ می‌دهد. هدف بدن این است که این سموم تا حد ممکن از اندام‌های حیاتی که در مرکز بدن قرار دارند دور شوند.

خواهر خوانده زمین!؟

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

از گذشته های دور بسیاری از دانشمندان بر این باور بوده اند که سیاره ناهید به دلیل شباهت‌هایش به زمین به عنوان خواهر خوانده زمین محسوب می‌شود. از جمله این شباهت‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که ناهید نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به زمین است. علاوه بر آن قطری تقریبا برابر با زمین دارد. اما آیا این دلایل برای این که ناهید را به عنوان خواهر خوانده زمین بپذیریم کافی است؟

در فاصله سال‌های 1961 تا 1984 میلادی، اتحاد جماهیر شوروی مجموعه‌ای از کاوشگرها را تولید و به سمت سیاره ناهید فرستاد. این مجموعه از کاوشگرها به نام ونِرا (Venera) نام گذاری شده‌اند. ونرا به زبان روسی معنای ونوس (Venus)  یا همان ناهید را می‌دهد. در سال 1967، ونرای 4 توانست وارد جو ناهید شود و اطلاعات اندکی را به زمین بفرستد. اما در سال 1970 ونرای 7، نخستین کاوشگری بود که توانست اطلاعاتی را از سطح ناهید به زمین مخابره کند. مجموعه اطلاعات مخابره شده توسط این کاوشگرها و نیز کاوشگر مارینر متعلق به ایالات متحده، حقایق جالب و قابل توجهی را از این سیاره برای بشر روشن کرده است.

اکنون به کمک اطلاعات بدست آمده، می‌دانیم که جو ناهید به حدی غلیظ است که ایستادن بر سطح آن همچون قرار گرفتن در کف یک اقیانوس است. علاوه بر ان جو ناهید تفریبا به طور کامل از دی اکسید کربن تشکیل شده و فاقد اکسیژن است. دمای سطح ناهید نیز تقریبا معادل 477 درجه سانتیگراد است.این درجه حرارات به قدری بالا است که می‌تواند سرب را ذوب کند.زمین و ناهید

به طور کلی نتیجه‌ای که از مجموعه اطلاعات دریافت شده از کاوشگرهای ناهید بدست آمده است نشان‌گر آن است که نمی‌توان ناهید را خواهر دوقلوی زمین فرض نمود. ناهید به جز اندازه‌اش از سایر جهات کاملا با زمین متفاوت است.

ناهید به قدری داغ است که نمی‌تواند اقیانوسی از آب یا صورت‌هایی از حیات، بدان صورت که در زمین موجود است در آن وجود داشته باشد. سطح ناهید کاملا خشک و بایر است. علاوه بر آن جو ناهید نیز کاملا با جو زمین متفاوت است. به طوریکه جو ناهید از 98 درصد دی اکسید کربن و کمی نیتروژن نشکیل شده است. این در حالی است که جو زمین شامل 78 درصد نیتروژن، 21 درصد اکسیژن و کم‌تر از یک دهم درصد دی اکسید کربن است.

نوری که از ابرهای متراکم ناهید عبور می‌کند معادل یک ششم نور سطح زمین است و به همین دلیل سطح این سیاره همواره تیره است. اما از طرف دیگر فشار موجود در جو ناهید حدود هشتاد و هشت برابر فشار موجود در جو زمین است.ناهید علاوه بر این ناهید در جهت عکس حرکت وضعی زمین می‌چرخد. زمین و بیشتر سیارات دیگر منظومه شمسی در جهت خلاف عقربه‌های ساعت از غرب به شرق می‌چرخند. در حالی که ناهید در جهت عقربه‌‌های ساعت و از شرق به غرب می‌چرخد. یکی از نکات جالب توجه که توسط کاوشگر مارینر مخابره شد این است که حرکت وضعی ناهید بسیار کند است. به عبارت دیگر 243 روز طول می‌کشد تا ناهید یک بار به دور محورش بچرخد. در حالی که این مقدار برای زمین تنها در 24 ساعت اتفاق می‌افتد.

در سال 1978، کاوشگری متعلق به آمریکا، موسوم به پایونیر ناهید، در مدار این سیاره قرار گرفت و با کمک رادارش نقشه‌ای از تمام سیاره ترسیم کرد. بر اساس این اطلاعات مشخص شد که ناهید فاقد اقیانوس بوده و فقط دارای چند دهانه بزرگ می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت که ناهید نه مشابه زمین است و نه مشابه ماه می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.1/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری