• No file selected.

  چهره ی خود را بیدار کنید

  Author

  ما هر روز انعکاس چهره‌ی خود را در آینه می‌بینیم این تصور منطقی خواهد بود که این بخش از بدن ما از همه جا آشناتر است. اما با وجود این که قادریم فورا و به راحتی چهره‌ی خود را بشناسیم به ندرت صورت خود را لمس می‌کنیم و از این رو اغلب از تنشی که در زیر ماهیچه‌های چهره‌مان مخفی شده است غافلیم.

 • No file selected.

  هنوزهم ایستاده‌ام.

  Author

  عضلات پایین  پا بیشترین مقدار کشیدگی عضلاتی را در طول روز تجربه می‌کنند. هنگام راه رفتن، دویدن و پریدن این عضلات بیش از سایر عضلات متاثر می‌گردند. بنابراین  تعجبی ندارد اگر ماهیچه های ساق پا اغلب منقبض، پر از تنش و مستعد برای کرامپ و مستعد و واریس باشند.

 • No file selected.

  شهرت جهانی

  Author

  تختی در سال 1337 در مسابقات آسیایی توکیو ژاپن شرکت کرد و بار دیگر به مدال طلا دست یافت. وی در همان سال در مسابقات جانی که در صوفیه بلغارستان برگزار می شد نیز حضور پیدا کرد در آنجا به غیر از بازی اول تمامی بازی های خود را با پیروزی پشت سر گذاشت و به مدال نقره دست یافت.

خواهر خوانده زمین!؟

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

از گذشته های دور بسیاری از دانشمندان بر این باور بوده اند که سیاره ناهید به دلیل شباهت‌هایش به زمین به عنوان خواهر خوانده زمین محسوب می‌شود. از جمله این شباهت‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که ناهید نزدیک‌ترین سیاره منظومه شمسی به زمین است. علاوه بر آن قطری تقریبا برابر با زمین دارد. اما آیا این دلایل برای این که ناهید را به عنوان خواهر خوانده زمین بپذیریم کافی است؟

در فاصله سال‌های 1961 تا 1984 میلادی، اتحاد جماهیر شوروی مجموعه‌ای از کاوشگرها را تولید و به سمت سیاره ناهید فرستاد. این مجموعه از کاوشگرها به نام ونِرا (Venera) نام گذاری شده‌اند. ونرا به زبان روسی معنای ونوس (Venus)  یا همان ناهید را می‌دهد. در سال 1967، ونرای 4 توانست وارد جو ناهید شود و اطلاعات اندکی را به زمین بفرستد. اما در سال 1970 ونرای 7، نخستین کاوشگری بود که توانست اطلاعاتی را از سطح ناهید به زمین مخابره کند. مجموعه اطلاعات مخابره شده توسط این کاوشگرها و نیز کاوشگر مارینر متعلق به ایالات متحده، حقایق جالب و قابل توجهی را از این سیاره برای بشر روشن کرده است.

اکنون به کمک اطلاعات بدست آمده، می‌دانیم که جو ناهید به حدی غلیظ است که ایستادن بر سطح آن همچون قرار گرفتن در کف یک اقیانوس است. علاوه بر ان جو ناهید تفریبا به طور کامل از دی اکسید کربن تشکیل شده و فاقد اکسیژن است. دمای سطح ناهید نیز تقریبا معادل 477 درجه سانتیگراد است.این درجه حرارات به قدری بالا است که می‌تواند سرب را ذوب کند.زمین و ناهید

به طور کلی نتیجه‌ای که از مجموعه اطلاعات دریافت شده از کاوشگرهای ناهید بدست آمده است نشان‌گر آن است که نمی‌توان ناهید را خواهر دوقلوی زمین فرض نمود. ناهید به جز اندازه‌اش از سایر جهات کاملا با زمین متفاوت است.

ناهید به قدری داغ است که نمی‌تواند اقیانوسی از آب یا صورت‌هایی از حیات، بدان صورت که در زمین موجود است در آن وجود داشته باشد. سطح ناهید کاملا خشک و بایر است. علاوه بر آن جو ناهید نیز کاملا با جو زمین متفاوت است. به طوریکه جو ناهید از 98 درصد دی اکسید کربن و کمی نیتروژن نشکیل شده است. این در حالی است که جو زمین شامل 78 درصد نیتروژن، 21 درصد اکسیژن و کم‌تر از یک دهم درصد دی اکسید کربن است.

نوری که از ابرهای متراکم ناهید عبور می‌کند معادل یک ششم نور سطح زمین است و به همین دلیل سطح این سیاره همواره تیره است. اما از طرف دیگر فشار موجود در جو ناهید حدود هشتاد و هشت برابر فشار موجود در جو زمین است.ناهید علاوه بر این ناهید در جهت عکس حرکت وضعی زمین می‌چرخد. زمین و بیشتر سیارات دیگر منظومه شمسی در جهت خلاف عقربه‌های ساعت از غرب به شرق می‌چرخند. در حالی که ناهید در جهت عقربه‌‌های ساعت و از شرق به غرب می‌چرخد. یکی از نکات جالب توجه که توسط کاوشگر مارینر مخابره شد این است که حرکت وضعی ناهید بسیار کند است. به عبارت دیگر 243 روز طول می‌کشد تا ناهید یک بار به دور محورش بچرخد. در حالی که این مقدار برای زمین تنها در 24 ساعت اتفاق می‌افتد.

در سال 1978، کاوشگری متعلق به آمریکا، موسوم به پایونیر ناهید، در مدار این سیاره قرار گرفت و با کمک رادارش نقشه‌ای از تمام سیاره ترسیم کرد. بر اساس این اطلاعات مشخص شد که ناهید فاقد اقیانوس بوده و فقط دارای چند دهانه بزرگ می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت که ناهید نه مشابه زمین است و نه مشابه ماه می‌باشد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.1/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری

اطلاعات عمومی