• آلودگی صوتی

  Author

  همواره آلودگی‌های صوتی یکی از معضلات عمده کارخانجات، نیروگاهها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاهها بوده است. سر و صدای زیاد و در واقع همان آلودگی صوتی طولانی مدت در محل کار، قدرت شنوایی را چنان تدریجی و بدون درد و رنج از بین می‌برد که متوجه این زوال تدریجی نخواهد شد.

 • یک وقتی در یک ماه آبی

  Author

  عبارت Once in a blue moon یک اصطلاح است در زبان انگلیسی که معنای به ندرت می‌دهد. ترجمه‌ی تحت‌اللفظی این عبارت می‌شود یک وقتی در یک ماه آبی. در چه زمان‌هایی ماه آبی می‌شود و چرا این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد؟ آیا شما تا به حال ماه را به رنگ آبی دیده‌اید؟

 • No file selected.

  منشا پیدایش و آینده کیهان

  Author

  در سال 1929 ستاره‌شناس امریکایی " ادوین هابل" نشان داد کهکشانها در حال دور شدن از هم هستند و کیهان در حال گسترش است. محاسبات اخیر نشان داده که گسترش کیهان از زمان" مه بانگ" که 10 تا 20 میلیارد سال پیش به وقوع پیوست، منشا گرفته است. مطالعات مربوط به منشاء پیدایش کیهان هم مستلزم مشاهدات ستاره‌شناسی و هم مستلزم اکتشاف ذرات درون اتمی است. امید می‌رود که ارتباطهای متعدد موجود بین تفسیر کیهان‌شناختی از انفجار عظیم و مفاهیم فیزیک ذره‌ای بتواند در نهایت به ارائه نظریه کاملی از فضا، زمان، ماده و کیهان منجر شود.

ملاقات با سفیر روس

نویسنده: مرتضی مرادوند, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

سفیر روس هر وقت که می‌خواست جایی برود آدمهای زیادی جلوی خود راه می‌انداخت. روزی از امیر وقت ملاقات خواست...

امیر سه ساعت به غروب وعده داد. سفیر با آمهای خود سر وقت حاضر شد اما امیر بیرون نیامد. سفیر مدتی منتظر ماند و چون امیر بیرون نیامد تصمیم گرفت که به محل سفارت باز گردد. پیشخدمت جلوی او را گرفت و گفت:صبر کنید امیر می‌آید.

سفیر روس مدتی دیگر منتظز ماند ولی باز از آمدن امیر خبری نشد. سفیر آنچنان عصبانی شد که فریاد کشید: به دولت امپراتور توهین می‌کنید؟ در این هنگام امیر در اتاق حاضر شد پس از سلام و علیک با سفیر خونسردانه پرسید: چرا شما عصبانی هستید؟ مگر چه اتفاقی افتاده است؟

 

سفیر روس با صدای بلند گفت: دو ساعت است که منتظر شما هستم.

امیر گفت: این رسم ایرانی است.

سفیر فریاد کشید: ما به رسم خود رفتار می‌کنیم.

امیر گفـت: شما در روسیه برای آنکه به جایی بروید چند نفر را جلوی خود راه می‌اندازید؟

سفیر جواب داد: ما معمولا تنها می‌رویم.

- پس چرا اینجا عده ای نوکر و ملازم به دنبال خود می‌آورید؟

- این رسم ایران است.

امیر گفت: چون به رسم ایران راه می‌روید، رسم وعده ایرانی هم دو ساعت تاخیر دارد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (3 امتیاز)

به اشتراک گذاری