• No file selected.

  ماساژ انگشتان

  Author

  انگشتان بی وقفه در حال حرکت و تلاشند. آن ها از مهمترین ابزارهای ما برای کشف دنیای پیرامون هستند.

 • No file selected.

  هوای تازه تنفس کنید

  Author

  یکی از بلایایی که زندگی مدرن انسان را گریبان گیر خود کرده است آلودگی هواست که باید با آن به مقابله بپردازیم. آلودگی هوا موجب گرفتگی بینی، سینوزیت و سایر مشکلات تنفسی خواهد شد. آن چه تنفس می‌کنیم بر آن چه احساس می‌کنیم و میزان انرژی مان بسیار موثر خواهد بود.

 • No file selected.

  اولین مبارزه مهم

  Author

  اولین کشتی مهم غلامرضا در باشگاه پولاد با ضیا میرقوامی در وزن 67 کیلوگرم و در سال 1329 بود. ضیا میر قوامی در آن زمان پهلوان پایتخت بود و در آن مسابقه ضیا برنده شد و غلامرضا امتیاز نیاورد.

مرگ یک ستاره

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

از آنجا که همه ستارگان در واقع مولدهای جوش هسته ای هستند سرانجام روزی سوختشان را به پایان می رسانند.

وقتی این کوره های هسته ای ساز و کار سوخت خود را تغییر می دهند ستارگان انبساط می یابند، چروک می شوند و سرانجام مانند یویوی آسمانی به نوسان در می آیند.انبوهی از گازهای درخشان پوسته ستاره به صورتهای خیال انگیزی در فضا رها می شوند. نام این گازهای منتشر شده در فضا " سحابیهای سیاره نما" است. وقتی سوخت هسته ای ستاره پایان یافت، نیروی گرانش سریعا ستاره را در خود فرو می برد و ستاره به خاکستر بسیار داغ در حدود ابعاد زمین تبدیل و کوتوله سفید خوانده می شود.

ستاره های بسیار پر جرم با یک انفجار به حیات خود پایان می دهند. هنگامی که هسته ستاره منفجر شد پوسته های بیرونی آن به بیرون پرتاب می شوند. ستاره محتضر تنها در خلال چند ساعت انرژی را منتشر می کند که خورشید ما در مدت پنج سال منتشر کرده است. در این حال ستاره چندین میلیون بار درخشانتر می شود. این پدیده را ابرنواختر می نامند.

در خلال این عمل هسته ابر نواختر چنان در خود فشرده می شود که ابعاد آن از ابعاد شهر بزرگی چون تهران تجاوز نمی کند. این هسته بسیار چگال را ستاره نوترونی می خوانند. علت این نامگذاری آن است که در ستاره نوترونی، پروتونها و الکترونها تحت فشار ستاره در یکدیگر ادغام شده و به نوترون  تبدیل می شوند. برخی از ستاره های نوترونی تپ اختر نام دارند زیرا مانند یک چراغ خطر چشمک زن نورافشانی می کنند. تپ اخترها در همان حال که صدها و یا هزاران بار در ثانیه به گرد خود می چرخند دو دسته پرتو بسیار پرقدرت را به بیرون می تابانند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی