• No file selected.

  حذف القاب دیوانی

  Author

  یکی از عیوب بزرگ عصر قاجاریه القاب دیوانی بود. این القاب از عصر صفویه آغاز شده و در زمان فتحعلی شاه و محمد شاه قاجاریه به نهایت رسیده بود

 • No file selected.

  عطار نیشابوری

  Author

  آغاز زندگی

  در سال 540 ه.ق خداوند ابی بکر ابراهیم پسری عطا نمودکه بعدها یکی از بزرگترین عرفا و شعرای به نام قرن ششم و هفتم ایران گردید. نام عزیز " محمد" بر او نهاده شد و "ابوحامد" کنیه اش گردید.

 • No file selected.

  پارچه های فرنگی یک شاهی نمی ارزد

  Author

  امیرکبیر در برخورد با خارجیان با شجاعت و قاطعیت تمام رفتار می کرد. مردم ایران از این قاطعیت و شجاعت آگاه بودند امیر پیوسته از انگلیس و روسیه می خواست از صدور کالاهای بنجل و بی ارزش به ایران خودداری کنند، و الا بدون کوچکترین اغماضی روابط تجاری ایران را با آن کشورها قطع خواهد کرد.

مرگ یک ستاره

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

از آنجا که همه ستارگان در واقع مولدهای جوش هسته ای هستند سرانجام روزی سوختشان را به پایان می رسانند.

وقتی این کوره های هسته ای ساز و کار سوخت خود را تغییر می دهند ستارگان انبساط می یابند، چروک می شوند و سرانجام مانند یویوی آسمانی به نوسان در می آیند.انبوهی از گازهای درخشان پوسته ستاره به صورتهای خیال انگیزی در فضا رها می شوند. نام این گازهای منتشر شده در فضا " سحابیهای سیاره نما" است. وقتی سوخت هسته ای ستاره پایان یافت، نیروی گرانش سریعا ستاره را در خود فرو می برد و ستاره به خاکستر بسیار داغ در حدود ابعاد زمین تبدیل و کوتوله سفید خوانده می شود.

ستاره های بسیار پر جرم با یک انفجار به حیات خود پایان می دهند. هنگامی که هسته ستاره منفجر شد پوسته های بیرونی آن به بیرون پرتاب می شوند. ستاره محتضر تنها در خلال چند ساعت انرژی را منتشر می کند که خورشید ما در مدت پنج سال منتشر کرده است. در این حال ستاره چندین میلیون بار درخشانتر می شود. این پدیده را ابرنواختر می نامند.

در خلال این عمل هسته ابر نواختر چنان در خود فشرده می شود که ابعاد آن از ابعاد شهر بزرگی چون تهران تجاوز نمی کند. این هسته بسیار چگال را ستاره نوترونی می خوانند. علت این نامگذاری آن است که در ستاره نوترونی، پروتونها و الکترونها تحت فشار ستاره در یکدیگر ادغام شده و به نوترون  تبدیل می شوند. برخی از ستاره های نوترونی تپ اختر نام دارند زیرا مانند یک چراغ خطر چشمک زن نورافشانی می کنند. تپ اخترها در همان حال که صدها و یا هزاران بار در ثانیه به گرد خود می چرخند دو دسته پرتو بسیار پرقدرت را به بیرون می تابانند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی