• No file selected.

  هوای تازه تنفس کنید

  Author

  یکی از بلایایی که زندگی مدرن انسان را گریبان گیر خود کرده است آلودگی هواست که باید با آن به مقابله بپردازیم. آلودگی هوا موجب گرفتگی بینی، سینوزیت و سایر مشکلات تنفسی خواهد شد. آن چه تنفس می‌کنیم بر آن چه احساس می‌کنیم و میزان انرژی مان بسیار موثر خواهد بود.

 • چیکانو، لاتینو، ایسپانیک

  Author

  زمانی که درباره تفاوت های نژادی و فرهنگی خرده فرهنگ‌ها صحبت می‌کنیم، مهم است که به جزئیات دقت کنیم. به عنوان مثال، واژه "چیکانو" اولین بار برای مکزیکی تبارهای ساکن امریکا به کار برده شد. یا مثلا برزیلی ها را "لاتینوگ می‌دانند نه "ایسپانیک". در این مقاله درباره تفاوت‌های واژه‌های "چیکانو"، "لاتینو" و "ایسپانیک" بحث خواهیم کرد.

 • No file selected.

  انرژی های نو

  Author

  انرژی های نو را گاه انرژی های پاک یا انرژی های طبیعی نیز می نامند زیرا این گروه از انرژی ها با طبیعت هماهنگی دارند و کمتر به محیط زیست زیان می رسانند. این انرژی ها که بشر آنها را از کهن ترین دوران می شناخته هموراه مورد استفاده انسانها قرا گرفته اند.

فرانسه ویشی

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

 

عبارت "فرانسه ویشی" مربوط به دوره‌ای از تاریخ فرانسه است که بسیاری از مورخین از آن به عنوان یکی از تاریک‌ترین و تاسف‌‌بارترین دوران‌های فرانسه یاد می‌کنند. سال‌های جنگ جهانی دوم ... بعد از نفوذ ژرمن‌ها به خاک فرانسه ... یک دولت فرانسوی به ظاهر مستقل در شهر ویشی در جنوب پاریس پا گرفت.

دولت ویشی از ژوییه ۱۹۴۰ تا زمان غلبه کامل ‌ژرمن‌ها بر فرانسه، یعنی نوامبر ۱۹۴۲، در راس کار بود. بسیاری از رهبران دولت ویشی بعد از تسلط ارتش هیتلر بر سراسر فرانسه، باز هم بر مسند قدرت باقی ماندند. تاریخ فرانسه نشان می‌دهد که بعد از این دوران، حکومت دولت ویشی به نحو گسترده و شدیدی مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

فرانسه ویشی

ریشه‌های "فرانسه ویشی" را بایستی در هجوم اولیه آلمانی‌ها به فرانسه در ۱۹۴۰ جستجو کرد. فرانسه پی برد که نمی‌تواند از پس ارتش آلمان بربیاید و خیلی زود عهدنامه صلحی بین دو کشور امضا شد. مطابق با عهدنامه، آلمان شمال فرانسه را اشغال کرد و اجازه داد تا یک دولت فرانسوی بر جنوب فرانسه حکمرانی کند.

فرانسه ویشیدر سال ۱۹۴۰، مجلس ملی فرانسه به پیشنهاد بی‌سابقه‌ای رای داد و آن تقدیم حاکمیت نواحی جنوبی به مارشال پتن (Marshal Petain) بود. شرایط این تصمیم خیلی هم قانونی نبود، اما آنچه مسلم است نتیجه نهایی عبارت بود از تاسیس "فرانسه ویشی" که فقط روی کاغذ از آلمانی‌ها مستقل بود. به گواهی تاریخ، دولت ویشی در موارد متعددی با هیتلر مصالحه کرد و در بسیاری از فعالیت‌های نازی‌ها چه در شمال و چه در جنوب فرانسه مشارکت داشت. واقعیت آن است که دولت ویشی اختیار چندانی نداشت، پر واضح بود که در صورت استنکاف، هیتلر جنوب فرانسه را هم در یک چشم بر هم زدن فتح می‌کرد.

فرانسه ویشی

"فرانسه ویشی" خود را “L’Etat Francais” یا "ایالت فرانسه" می‌نامید تا خود را از جمهوری سوم فرانسه مجزا کند. این دولت همچنین شعار آزادی‌گرایانه و عدالت‌جویانه انقلاب کبیر فرانسه، یعنی "آزادی، برابری، برادری" (Liberte, Egalite, Fraternite) را هم به نفع شعار "کار، خانواده، وطن" (Travail, Famille, Patrie) رها کرد. شعار جدید با تفکرات ناسیونالیستی اروپای دهه ۴۰ میلادی نزدیک‌تر بود. جالب است که دولت ویشی دو اپوزیسیون متعارض داشت: یکی پارتیزان‌های افراطی که در پی استقرار یک دولت فاشیستی بودند و دیگری افرادی چون شارل دو گل (Charles de Gaulle) که می‌خواستند جمهوری را به فرانسه بازگرداند.

فرانسه ویشی

 

همکاری‌های مابین آلمان نازی و رژیم ویشی بسیار گسترده بود. در سال ۱۹۴۲، به همراه تسلط فراگیر آلمان، فلسفه وجودی حکومت مجزا در ویشی از بین رفت و این رژیم منحل شد. با این حال، مقام‌های مخلوع در موقعیت‌های دیگری منصوب شدند و در قدرت باقی ماندند. بعد از آزادسازی در ۱۹۴۴، چندین سال خشم فروخورده فرانسوی‌ها نسبت به "هم‌دستان هیتلر" در آن رژیم وابسته، منفجر شد که نتیجه آن اعدام‌های گسترده و آشوب‌های اجتماعی بود. به این ترتیب، یک دولت موقت به سرعت شکل گرفت که بعد از تصفیه نفرات رژیم ویشی به دولتی جدید و باثبات در فرانسه تبدیل شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.6/5 امتیازهای داده شده (17 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

اطلاعات عمومی