• آ.سه.آن

  Author

  آ.سه.آن (ASEAN) برگرفته از حروف اول کلمات عبارت Association of South East Asian Nations می‌باشد. "اتحادیه ملل جنوب شرقی آسیا" یا همان آ.سه.آن در هشتم اوت ۱۹۶۷ در بانکوک، پایتخت تایلند، تاسیس شد.

 • No file selected.

  گردباد

  Author

   

  آیا می‌دانید چرا گردباد همچون یک جارو برقی همه چیز را به دورن خود می‌کشد؟

 • No file selected.

  ماساژ پیشانی و گیجگاه

  Author

   

  زمانی که نگرانیم یا سعی می‌کنیم افکار خود را متمرکز کنیم ماهیچه‌های پیشانی و گیجگاه در حالت تنش وانقباض  قرار دارند و چون مدت زیادی از عمر ما به نگرانی و تفکر می‌گذرد، رها کردن این عضلات از تنش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 • No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش سوم)

  Author

  به عنوان یکی از اقدامات موثر در کنترل و راهبری مذاکره، سعی کنید همان ابتدای کار یک بسته پیشنهادی از طرف مقابل دریافت کنید. مطلع شدن از تمام خواسته‌های طرف مقابل آن هم در ابتدای مذاکره، موقعیت بسیار خوبی است که می‌تواند فرد مذاکره کننده را طول گفتگو، مسلط بر جریان مذاکره کند.

فرانسه ویشی

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

 

عبارت "فرانسه ویشی" مربوط به دوره‌ای از تاریخ فرانسه است که بسیاری از مورخین از آن به عنوان یکی از تاریک‌ترین و تاسف‌‌بارترین دوران‌های فرانسه یاد می‌کنند. سال‌های جنگ جهانی دوم ... بعد از نفوذ ژرمن‌ها به خاک فرانسه ... یک دولت فرانسوی به ظاهر مستقل در شهر ویشی در جنوب پاریس پا گرفت.

دولت ویشی از ژوییه ۱۹۴۰ تا زمان غلبه کامل ‌ژرمن‌ها بر فرانسه، یعنی نوامبر ۱۹۴۲، در راس کار بود. بسیاری از رهبران دولت ویشی بعد از تسلط ارتش هیتلر بر سراسر فرانسه، باز هم بر مسند قدرت باقی ماندند. تاریخ فرانسه نشان می‌دهد که بعد از این دوران، حکومت دولت ویشی به نحو گسترده و شدیدی مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

فرانسه ویشی

ریشه‌های "فرانسه ویشی" را بایستی در هجوم اولیه آلمانی‌ها به فرانسه در ۱۹۴۰ جستجو کرد. فرانسه پی برد که نمی‌تواند از پس ارتش آلمان بربیاید و خیلی زود عهدنامه صلحی بین دو کشور امضا شد. مطابق با عهدنامه، آلمان شمال فرانسه را اشغال کرد و اجازه داد تا یک دولت فرانسوی بر جنوب فرانسه حکمرانی کند.

فرانسه ویشیدر سال ۱۹۴۰، مجلس ملی فرانسه به پیشنهاد بی‌سابقه‌ای رای داد و آن تقدیم حاکمیت نواحی جنوبی به مارشال پتن (Marshal Petain) بود. شرایط این تصمیم خیلی هم قانونی نبود، اما آنچه مسلم است نتیجه نهایی عبارت بود از تاسیس "فرانسه ویشی" که فقط روی کاغذ از آلمانی‌ها مستقل بود. به گواهی تاریخ، دولت ویشی در موارد متعددی با هیتلر مصالحه کرد و در بسیاری از فعالیت‌های نازی‌ها چه در شمال و چه در جنوب فرانسه مشارکت داشت. واقعیت آن است که دولت ویشی اختیار چندانی نداشت، پر واضح بود که در صورت استنکاف، هیتلر جنوب فرانسه را هم در یک چشم بر هم زدن فتح می‌کرد.

فرانسه ویشی

"فرانسه ویشی" خود را “L’Etat Francais” یا "ایالت فرانسه" می‌نامید تا خود را از جمهوری سوم فرانسه مجزا کند. این دولت همچنین شعار آزادی‌گرایانه و عدالت‌جویانه انقلاب کبیر فرانسه، یعنی "آزادی، برابری، برادری" (Liberte, Egalite, Fraternite) را هم به نفع شعار "کار، خانواده، وطن" (Travail, Famille, Patrie) رها کرد. شعار جدید با تفکرات ناسیونالیستی اروپای دهه ۴۰ میلادی نزدیک‌تر بود. جالب است که دولت ویشی دو اپوزیسیون متعارض داشت: یکی پارتیزان‌های افراطی که در پی استقرار یک دولت فاشیستی بودند و دیگری افرادی چون شارل دو گل (Charles de Gaulle) که می‌خواستند جمهوری را به فرانسه بازگرداند.

فرانسه ویشی

 

همکاری‌های مابین آلمان نازی و رژیم ویشی بسیار گسترده بود. در سال ۱۹۴۲، به همراه تسلط فراگیر آلمان، فلسفه وجودی حکومت مجزا در ویشی از بین رفت و این رژیم منحل شد. با این حال، مقام‌های مخلوع در موقعیت‌های دیگری منصوب شدند و در قدرت باقی ماندند. بعد از آزادسازی در ۱۹۴۴، چندین سال خشم فروخورده فرانسوی‌ها نسبت به "هم‌دستان هیتلر" در آن رژیم وابسته، منفجر شد که نتیجه آن اعدام‌های گسترده و آشوب‌های اجتماعی بود. به این ترتیب، یک دولت موقت به سرعت شکل گرفت که بعد از تصفیه نفرات رژیم ویشی به دولتی جدید و باثبات در فرانسه تبدیل شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.6/5 امتیازهای داده شده (17 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت