• No file selected.

  عواقب نشستن روی صندلی‌های نامناسب منجمله صندلی‌های راحتی (بخش اول)

  Author

  وسایل نامناسب زندگی به سلامتی روح و جسم انسان لطمه وارد می‌کند. چنین وسایلی نیروی عمده‌ی ما را می‌گیرند بدون این که بازدهی مناسب داشته باشد و موجب می‌شود که فقط نیروی اندکی جهت انجام کارهای مفید باقی بماند. از همه بدتر صندلی‌ها و مبل‌های راحتی هستند چون در کارخانه با طول ، عرض و ارتفاع معینی ساخته می‌شوند. این صندلی و مبل‌ها برای افراد کوتاه قد، بلند بوده و برای افراد بلند قد، کوتاه می‌باشند.

 • No file selected.

  سر خود را افراشته نگاه دارید

  Author

  از آنجایی که سر ناحیه‌ای است که اغلب آن را لمس نمی‌کنیم ممکن است بدون این که خود متوجه شویم دچار سفتی و خشکی عضلات باشد. پوست سری که سفت و کشیده شده است باعث کاهش جریان خون در ریشه‌های مو می‌شود و آن را از دریافت مواد مغزی محروم می‌سازد و سست و شکننده شان می‌کند.

 • No file selected.

  موتور جت

  Author

  امروزه اکثر مردم تصور می کنند حرکت هواپیما با موتور جت یک موضوع تازه علمی است در حالی که چنین نیست و این اصل دارای سابقه زیادی دارد.

 • No file selected.

  انرژی اقیانوس

  Author

  می دانیم که بیش از دو سوم سطح کره زمین را آب پوشانده است. دریاها و اقیانوسها منابع انرژی خداداد و لایزالی هستند که چشم اندازهای گسترده ای در برابر بشر می گشانید. به طور کلی انرزی اقیانوسها را در سه شکل می توان مورد استفاده قرارداد.

فرانسه ویشی

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

 

عبارت "فرانسه ویشی" مربوط به دوره‌ای از تاریخ فرانسه است که بسیاری از مورخین از آن به عنوان یکی از تاریک‌ترین و تاسف‌‌بارترین دوران‌های فرانسه یاد می‌کنند. سال‌های جنگ جهانی دوم ... بعد از نفوذ ژرمن‌ها به خاک فرانسه ... یک دولت فرانسوی به ظاهر مستقل در شهر ویشی در جنوب پاریس پا گرفت.

دولت ویشی از ژوییه ۱۹۴۰ تا زمان غلبه کامل ‌ژرمن‌ها بر فرانسه، یعنی نوامبر ۱۹۴۲، در راس کار بود. بسیاری از رهبران دولت ویشی بعد از تسلط ارتش هیتلر بر سراسر فرانسه، باز هم بر مسند قدرت باقی ماندند. تاریخ فرانسه نشان می‌دهد که بعد از این دوران، حکومت دولت ویشی به نحو گسترده و شدیدی مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

فرانسه ویشی

ریشه‌های "فرانسه ویشی" را بایستی در هجوم اولیه آلمانی‌ها به فرانسه در ۱۹۴۰ جستجو کرد. فرانسه پی برد که نمی‌تواند از پس ارتش آلمان بربیاید و خیلی زود عهدنامه صلحی بین دو کشور امضا شد. مطابق با عهدنامه، آلمان شمال فرانسه را اشغال کرد و اجازه داد تا یک دولت فرانسوی بر جنوب فرانسه حکمرانی کند.

فرانسه ویشیدر سال ۱۹۴۰، مجلس ملی فرانسه به پیشنهاد بی‌سابقه‌ای رای داد و آن تقدیم حاکمیت نواحی جنوبی به مارشال پتن (Marshal Petain) بود. شرایط این تصمیم خیلی هم قانونی نبود، اما آنچه مسلم است نتیجه نهایی عبارت بود از تاسیس "فرانسه ویشی" که فقط روی کاغذ از آلمانی‌ها مستقل بود. به گواهی تاریخ، دولت ویشی در موارد متعددی با هیتلر مصالحه کرد و در بسیاری از فعالیت‌های نازی‌ها چه در شمال و چه در جنوب فرانسه مشارکت داشت. واقعیت آن است که دولت ویشی اختیار چندانی نداشت، پر واضح بود که در صورت استنکاف، هیتلر جنوب فرانسه را هم در یک چشم بر هم زدن فتح می‌کرد.

فرانسه ویشی

"فرانسه ویشی" خود را “L’Etat Francais” یا "ایالت فرانسه" می‌نامید تا خود را از جمهوری سوم فرانسه مجزا کند. این دولت همچنین شعار آزادی‌گرایانه و عدالت‌جویانه انقلاب کبیر فرانسه، یعنی "آزادی، برابری، برادری" (Liberte, Egalite, Fraternite) را هم به نفع شعار "کار، خانواده، وطن" (Travail, Famille, Patrie) رها کرد. شعار جدید با تفکرات ناسیونالیستی اروپای دهه ۴۰ میلادی نزدیک‌تر بود. جالب است که دولت ویشی دو اپوزیسیون متعارض داشت: یکی پارتیزان‌های افراطی که در پی استقرار یک دولت فاشیستی بودند و دیگری افرادی چون شارل دو گل (Charles de Gaulle) که می‌خواستند جمهوری را به فرانسه بازگرداند.

فرانسه ویشی

 

همکاری‌های مابین آلمان نازی و رژیم ویشی بسیار گسترده بود. در سال ۱۹۴۲، به همراه تسلط فراگیر آلمان، فلسفه وجودی حکومت مجزا در ویشی از بین رفت و این رژیم منحل شد. با این حال، مقام‌های مخلوع در موقعیت‌های دیگری منصوب شدند و در قدرت باقی ماندند. بعد از آزادسازی در ۱۹۴۴، چندین سال خشم فروخورده فرانسوی‌ها نسبت به "هم‌دستان هیتلر" در آن رژیم وابسته، منفجر شد که نتیجه آن اعدام‌های گسترده و آشوب‌های اجتماعی بود. به این ترتیب، یک دولت موقت به سرعت شکل گرفت که بعد از تصفیه نفرات رژیم ویشی به دولتی جدید و باثبات در فرانسه تبدیل شد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.6/5 امتیازهای داده شده (17 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری