• شهرت جهانی

  Author شایان منصوری

  تختی در سال 1337 در مسابقات آسیایی توکیو ژاپن شرکت کرد و بار دیگر به مدال طلا دست یافت. وی در همان سال در مسابقات جانی که در صوفیه بلغارستان برگزار می شد نیز حضور پیدا کرد در آنجا به غیر از بازی اول تمامی بازی های خود را با پیروزی پشت سر گذاشت و به مدال نقره دست یافت.

 • اولین مبارزه مهم

  Author مرتضی مرادوند

  اولین کشتی مهم غلامرضا در باشگاه پولاد با ضیا میرقوامی در وزن 67 کیلوگرم و در سال 1329 بود. ضیا میر قوامی در آن زمان پهلوان پایتخت بود و در آن مسابقه ضیا برنده شد و غلامرضا امتیاز نیاورد.

 • تناسب اندام

  Author شراره فائزی

  ما می‌توانيم جمعيت جهان را از نظر تناسب اندام افراد آن، ‌به 3 قسمت تقريباً مساوی تقسيم كنيم: يك سوم چاق، يك سوم لاغر و يك سوم دارای اندام مناسب. بنابر اين پديده چاقی یا لاغری، پديده‌ای طبيعی به حساب می‌آيد.

علل وقوع زلزله

نویسنده: مریم اکرمی, دوشنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۱, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 5480,

علل وقوع زلزله

قسمت اعظم زلزله‌ها (90٪) منشا تکتونیکی یا گسلی دارند. زلزله‌های تکتونیکی در اثر ذخیره شدن مقدار بسیار زیادی انرژی از پوسته زمین ایجاد می‌شوند. افزایش بیش از حد انرژی و در نهایت آزاد شدن آن سبب خم شدن و تغییر شکل پوسته، گسیختگی و بالاخره زلزله می‌شود. زلزله‌های بزرگ معمولا بر اثر گسیختگی‌های سطحی یا نزدیک به سطح زمین که در ارتباط با یک یا چند گسل هستند ایجاد می‌شوند البته از این میان اغلب یک گسل عامل اصلی زلزله است که گسل اصلی یا گسل عامل نامیده می‌شود.

انرژی مورد نیاز برای ایجاد زلزله غالبا بواسطه حرکت قاره‌ها ( حرکت صفحات سطح زمین) تامین می‌شود. اگر محل وقوع زلزله‌های مهم را بروی یک نقشه جهان نما منتقل کنیم الگویی خاص به دست خواهد آمد که علاوه بر تعیین محل‌های پرخطر می‌تواند دستمایه‌ای برای توضیح علت وقوع زلزله‌ها باشد.بررسی پراکندگی زلزله‌های کره زمین نشان می دهد که حدود 90 درصد آنها در حاشیه و لبه صفحات زمین واقع شده‌اند.

زلزله‌های مهم ایران

کشور ایران یکی از مناطق زلزله خیز دنیاست و هر چند یک بار زلزله مخربی در آن وقوع می‌پیوندد. در فلات ایران به طور متوسط هر 8 ماه یک بار زلزله‌ای به بزرگی بیش از 5 ریشتر هر 3 سال یک بار با بزرگی بیش از 6 ریشتر و هر 20 سال یک بار زلزله‌ای با بزرگی بیش از 7 ریشتر اتفاق می‌افتد.

بیشترین تراکم زلزله‌ها در امتداد کوه‌های البرز و جنوب کوههای زاگرس قرار گرفته است. در مقابل شاید بتوان اصفهان را یکی از نقاط نادر کشورمان دانست که لرزه خیزی آن نسبتا کم است.علل وقوع زلزله

شهرهایی که بیشتر در معرض زلزله قرار دارند عبارتند از: طبس، بندر عباس، شیراز، کرمان، تبریز، تهران، رشت، مشهد ةزنجان، ساری، قزوین، قم و خرم آباد.

گفتنی است که شهرهای بزرگی در ایران وجود داشته و نامشان در تاریخ ایران آمده است اما در اثر زلزله به کلی از روی زمین محو گشته اند مانند حلوان در سرپل ذهاب و سیمره در شرق ایلام و مهرجان قذق در استان ایلام که بقایای این شهر را اخیرا از دل خاک بیرون آورده اند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

پزشکی و سلامت