علل وقوع زلزله

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

قسمت اعظم زلزله‌ها (90٪) منشا تکتونیکی یا گسلی دارند. زلزله‌های تکتونیکی در اثر ذخیره شدن مقدار بسیار زیادی انرژی از پوسته زمین ایجاد می‌شوند. افزایش بیش از حد انرژی و در نهایت آزاد شدن آن سبب خم شدن و تغییر شکل پوسته، گسیختگی و بالاخره زلزله می‌شود. زلزله‌های بزرگ معمولا بر اثر گسیختگی‌های سطحی یا نزدیک به سطح زمین که در ارتباط با یک یا چند گسل هستند ایجاد می‌شوند البته از این میان اغلب یک گسل عامل اصلی زلزله است که گسل اصلی یا گسل عامل نامیده می‌شود.

انرژی مورد نیاز برای ایجاد زلزله غالبا بواسطه حرکت قاره‌ها ( حرکت صفحات سطح زمین) تامین می‌شود. اگر محل وقوع زلزله‌های مهم را بروی یک نقشه جهان نما منتقل کنیم الگویی خاص به دست خواهد آمد که علاوه بر تعیین محل‌های پرخطر می‌تواند دستمایه‌ای برای توضیح علت وقوع زلزله‌ها باشد.بررسی پراکندگی زلزله‌های کره زمین نشان می دهد که حدود 90 درصد آنها در حاشیه و لبه صفحات زمین واقع شده‌اند.

زلزله‌های مهم ایران

کشور ایران یکی از مناطق زلزله خیز دنیاست و هر چند یک بار زلزله مخربی در آن وقوع می‌پیوندد. در فلات ایران به طور متوسط هر 8 ماه یک بار زلزله‌ای به بزرگی بیش از 5 ریشتر هر 3 سال یک بار با بزرگی بیش از 6 ریشتر و هر 20 سال یک بار زلزله‌ای با بزرگی بیش از 7 ریشتر اتفاق می‌افتد.

بیشترین تراکم زلزله‌ها در امتداد کوه‌های البرز و جنوب کوههای زاگرس قرار گرفته است. در مقابل شاید بتوان اصفهان را یکی از نقاط نادر کشورمان دانست که لرزه خیزی آن نسبتا کم است.علل وقوع زلزله

شهرهایی که بیشتر در معرض زلزله قرار دارند عبارتند از: طبس، بندر عباس، شیراز، کرمان، تبریز، تهران، رشت، مشهد ةزنجان، ساری، قزوین، قم و خرم آباد.

گفتنی است که شهرهای بزرگی در ایران وجود داشته و نامشان در تاریخ ایران آمده است اما در اثر زلزله به کلی از روی زمین محو گشته اند مانند حلوان در سرپل ذهاب و سیمره در شرق ایلام و مهرجان قذق در استان ایلام که بقایای این شهر را اخیرا از دل خاک بیرون آورده اند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (4 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی