• No file selected.

  حکومت به شما دادن، چراغ دم باد نهادن است.

  Author

  پس از آنکه میرزا تقی خان به صدارت رسید دوستان و آشنایان سابق وی به امید رسیدن به پست و مقام به نزد وی رفتند اما از آنجا که ملاک و ضابطه امیرکبیر کاردانی و لیاقت اشخاص بود به افراد بی کفایت و متملق و چابلوس کاری رجوع نکرد.

 • جنگ داخلی اسپانیا

  Author

  ملت اسپانیا یکی از خونبارترین روزهای سرزمین‌شان را درست قبل از آغاز جنگ جهانی دوم تجربه کردند. دوره‌ای که سه سال به طول انجامید و نتیجه‌ی آن کشته شدن نزدیک به نیم میلیون انسان، و تضعیف شدید سیستم اقتصادی و اجتماعی اسپانیا و روی کار آمدن ژنرال فرانکو و برپایی حکومت استبدادی‌اش برای مدت ۳۶ سال بود.

 • No file selected.

  تاریخچه اتم

  Author

  لحظه ای به اطراف خود نگاه کنید چه می بینید؟ میز، صندلی، پنجره، درخت ، آب ، هوا و تعداد بی شماری جسم دیگر به صورت جامد، مایع یا گاز؛ برخی مریی و بعضی چون هوا نامریی. ما آنچه را که می بینیم یا حس می کنیم ( مانند هوا) ماده می نامند؛ ماده خود را به صورتهای مختلف به ما نشان می دهد.

علل وقوع زلزله

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

قسمت اعظم زلزله‌ها (90٪) منشا تکتونیکی یا گسلی دارند. زلزله‌های تکتونیکی در اثر ذخیره شدن مقدار بسیار زیادی انرژی از پوسته زمین ایجاد می‌شوند. افزایش بیش از حد انرژی و در نهایت آزاد شدن آن سبب خم شدن و تغییر شکل پوسته، گسیختگی و بالاخره زلزله می‌شود. زلزله‌های بزرگ معمولا بر اثر گسیختگی‌های سطحی یا نزدیک به سطح زمین که در ارتباط با یک یا چند گسل هستند ایجاد می‌شوند البته از این میان اغلب یک گسل عامل اصلی زلزله است که گسل اصلی یا گسل عامل نامیده می‌شود.

انرژی مورد نیاز برای ایجاد زلزله غالبا بواسطه حرکت قاره‌ها ( حرکت صفحات سطح زمین) تامین می‌شود. اگر محل وقوع زلزله‌های مهم را بروی یک نقشه جهان نما منتقل کنیم الگویی خاص به دست خواهد آمد که علاوه بر تعیین محل‌های پرخطر می‌تواند دستمایه‌ای برای توضیح علت وقوع زلزله‌ها باشد.بررسی پراکندگی زلزله‌های کره زمین نشان می دهد که حدود 90 درصد آنها در حاشیه و لبه صفحات زمین واقع شده‌اند.

زلزله‌های مهم ایران

کشور ایران یکی از مناطق زلزله خیز دنیاست و هر چند یک بار زلزله مخربی در آن وقوع می‌پیوندد. در فلات ایران به طور متوسط هر 8 ماه یک بار زلزله‌ای به بزرگی بیش از 5 ریشتر هر 3 سال یک بار با بزرگی بیش از 6 ریشتر و هر 20 سال یک بار زلزله‌ای با بزرگی بیش از 7 ریشتر اتفاق می‌افتد.

بیشترین تراکم زلزله‌ها در امتداد کوه‌های البرز و جنوب کوههای زاگرس قرار گرفته است. در مقابل شاید بتوان اصفهان را یکی از نقاط نادر کشورمان دانست که لرزه خیزی آن نسبتا کم است.علل وقوع زلزله

شهرهایی که بیشتر در معرض زلزله قرار دارند عبارتند از: طبس، بندر عباس، شیراز، کرمان، تبریز، تهران، رشت، مشهد ةزنجان، ساری، قزوین، قم و خرم آباد.

گفتنی است که شهرهای بزرگی در ایران وجود داشته و نامشان در تاریخ ایران آمده است اما در اثر زلزله به کلی از روی زمین محو گشته اند مانند حلوان در سرپل ذهاب و سیمره در شرق ایلام و مهرجان قذق در استان ایلام که بقایای این شهر را اخیرا از دل خاک بیرون آورده اند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.4/5 امتیازهای داده شده (5 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی

پزشکی و سلامت