• انرژی هسته ای

  Author شایان منصوری

  منظور از انرژی هسته ای نوعی از انرژی است که از طریق ایجاد شکاف هسته ای در برخی از مواد معدنی با استفاده از یک تکنولوژی بسیار پیشرفته به دست می آید و سپس به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. تکنولوژی هسته ای از زمان جنگ جهانی دوم و اختراع بمب هسته ای رشد کرد.

 • تناسب اندام

  Author شراره فائزی

  ما می‌توانيم جمعيت جهان را از نظر تناسب اندام افراد آن، ‌به 3 قسمت تقريباً مساوی تقسيم كنيم: يك سوم چاق، يك سوم لاغر و يك سوم دارای اندام مناسب. بنابر اين پديده چاقی یا لاغری، پديده‌ای طبيعی به حساب می‌آيد.

 • ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش چهارم)

  Author میلاد صبوری

  "هندونه زیر بغل کسی گذاشتن"، اصطلاح رایجی است که بارها شنیده‌ایم و احتمالا به دفعات این کار را در مورد دیگران انجام داده‌ایم و یا دیگران آن را در مورد ما انجام داده‌اند. اما همین عمل ساده یکی از ترفندهای جالب در مذاکرات است که اگر یک مذاکره کننده موفق به صورت زیرکانه از آن استفاده کند می‌تواند در هدایت جریان مذاکره به نقطه دلخواه، بسیار اثر گذار باشد.

بازی سنگ کاغذ قیچی بین مارمولک ها!

نویسنده: وهاب مختاری, جمعه, ۱۰ تیر ۱۳۹۰, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 5732,

بازی سنگ کاغذ قیچی بین مارمولک ها!

رسته‌ای از مارمولک‌ها هستند که به لحاظ ژنتیکی به سه گونه آبی، نارنجی و زرد تقسیم می‌شوند. مارمولک‌های نر نارنجی، بر نرهای آبی غلبه می‌کنند، آبی‌ها بر زردها پیروز می‌شوند و زردها بر نارنجی‌ها: مثل بازی سنگ، کاغذ، قیچی که سنگ قیچی را می‌برد، قیچی کاغذ را و کاغذ سنگ را ...

در سواحل غربی کالیفرنیا، مارمولک‌هایی زندگی می‌کنند که بسته به رنگ زیر گلوی‌شان به سه دسته آبی، نارنجی و زرد تقسیم می‌شوند.
به دلیل تفاوت‌های ژنتیکی، روش جفت گیری مارمولک‌های نر در این سه گونه متفاوت است. نارنجی‌ها که هورمون تستسترون بیشتری دارند و تنومندتر هستند، از قاعده چند همسری پیروی می‌کنند. آنها سعی می‌کنند به قلمروی مارمولک‌های دیگر تجاوز کنند و قلمروی خود را گسترش دهند. نارنجی‌های زیاده طلب در جفت گیری محدودیتی نمی‌شناسند و برای خود حرم سرا درست می‌کنند!
نرهای زرد رنگ مارمولک‌های مرموزی هستند. بر خلاف نارنجی‌ها، آنها به دنبال گسترش قلمرو نیستند. علاقه‌ای به درست کردن حرم سرا هم ندارند. آنها پایبندی خاصی به جفتشان ندارند. هر دفعه با یکی از مارمولک‌های ماده رابطه برقرار می‌کنند و بعد هم خداحافظ!
نرهای آبی رنگ نه مثل نارنجی‌ها زیاده‌ طلب هستند و نه مثل زردها بی‌قید و بند! آنها به اصل تک همسری اعتقاد دارند. با اینکه برای خودشان قلمرو دارند، اما در پی تجاوز به قلمروی مارمولک‌های نر دیگر و گسترش قلمروی خودشان نیستند.
اتفاق جالبی در همکاری یا عدم همکاری این مارمولک‌ها می‌افتد! مثلا آبی‌ها ترجیح می‌دهند که قلمروی‌شان در نزدیکی یک آبی دیگر باشد که تهدیدی از جانب همسایه متوجه‌شان نباشد. ولی نارنجی‌ها ترجیح نمی‌دهند که در همسایگی یک نارنجی دیگر باشند، چرا که که از تجاوز آن نارنجی به قلمروی شان می‌ترسند.
تحقیقات نشان می‌دهد که در نبرد بین مارمولک‌های نر، چیزی شبیه به بازی سنگ کاغذ قیچی جریان دارد! نارنجی‌ها از آنجایی که تنومندتر هستند، آبی‌ها را از میدان به در می‌کنند. آبی‌ها که غیرتی هستند، نفوذ احتمالی زردها به قلمروی شان را حس می‌کنند و آنها را دفع می‌کنند. و اما زردها! زردها مارمولک‌های آب زیر کاهی هستند. ادای مارمولک‌های ماده را در می‌آورند، به قلمروی نارنجی‌ها نفوذ می‌کنند و آنجا با یکی از مارمولک‌های ماده جفت گیری موقت می‌کنند و می‌روند رد کارشان! خلاصه اینکه آبی زرد را می‌‌برد، زرد نارنجی را و نارنجی آبی را!مارمولک
نکته جالب اینجاست که در گذر زمان، هیچ یک از سه گونه آبی، نارنجی و زرد منقرض نشده اند. هر سه گونه در جای جای سواحل کالیفرنیا زندگی می‌کنند. همان طور که می‌دانید نظریه تکامل در علم زیست شناسی می‌گوید که به مرور زمان، ژن‌های قوی تر پیروز می‌شوند و ژن‌های ضعیف تر از بین می‌روند و به این ترتیب گونه‌ای که ژن قوی‌تری دارد، باقی می‌ماند. در مورد این مارمولک‌ها، سه نوع مارمولک نر با سه نوع استراتژی جفت گیری می‌بینیم که هر استراتژی نقطه ضعفی دارد و نقطه قوتی. در نتیجه هیچ یک از استراتژی‌ها نه برنده می‌شوند و نه بازنده. به اصطلاح می‌گویند که این مسئله فاقد یک استراتژی برد است.
بدون شک در اینکه کدام استراتژی برنده باشد، شرایط زیادی دخیل است. در همین مسئله مارمولک‌ها، اگر تغییراتی در شرایط زیست محیطی سواحل کالیفرنیا پدیدار شود، چه بسا مثلا استراتژی آبی برنده مطلق شود. کما اینکه در جوامع انسانی نیز استراتژی های مشابهی در زمینه همسر گزینی وجود داشته و دارد و شرایط اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی هر منطقه، در تعیین استراتژی برنده تاثیرگذار است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.7/5 امتیازهای داده شده (27 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

دیدگاه‌ها (2)

 • بهار
  بهار
  ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۱ at ۱۷:۵۷ |

  خیلی باحال بود.....
  فک کن مارمولک زرد واقعا مارمولک هاااااااااااا.....!

  پس جریان مارمولکها این بوده......!خیلی جالب بود.....

 • مرضیه
  مرضیه
  ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۳ at ۰۵:۴۷ |

  سلام
  جالب بود اما خیلی بهتر میشد اگر منبع خبر رو هم ذکر می کردید، دوست داشتم بدونم تو کدوم مجله چاپ شده! نیچر یا ساینس یا ...

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

پزشکی و سلامت