زبان فرانسوی

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

زبان فرانسوی

فرانسوی یکی از زبان‌های رمانس است که بیش از 260 میلیون نفر در سراسر جهان به آن صحبت می‌کنند. این زبان پنجمین زبان پرکاربرد و سومین زبان رمانس پرکاربرد جهان بعد از اسپانیولی و پرتغالی است.

در زمان‌های گذشته، فرانسوی را به عنوان زبان اصلی دنیا می‌شناختند، اما در سال‌های اخیر زبان انگلیسی این جایگاه را گرفته است. فرانسوی زبان رسمی کشورهای کانادا سوئیس، سنگال، روآندا، نیجر، موناکو، مالی، لوگزامبورگ، بورکینافاسو، بنین، بوروندی، چاد،  ساحل عاج و چند کشور دیگر می‌باشد.
فرانسوی به دیگر زبان‌های رومانس مانند ایتالیایی، اسپانیولی و پرتغالی شباهت دارد. این زبان از لاتین ریشه گرفته است و به همین دلیل اشتراکات لغوی و دستوری زیادی با سایر زبان‌های مشتق‌ شده از لاتین دارد. آنهایی که به دیگر زبان‌های رومانس صحبت می‌کنند، نمی‌‌توانند بدون آموزش، زبان فرانسوی را درک کنند. با این حال، به دلیل اشتراکات ریشه‌ای بین بسیاری از واژه‌های زبان‌های رومانس، آنها می‌توانند تا حدی معنای بعضی از واژه‌های فرانسوی را حدس بزنند.
فرانسوی یکی از ساده‌ترین زبان‌ها برای انگلیسی‌ زبان‌ها است، چرا که این دو زبان واژه‌هایی زیادی با ریشه‌ی مشترک دارند. بعد از نبرد نرماندی، فرانسوی تاثیر زیادی بر انگلیسی گذاشت و باعث شد که این زبان بیش از دیگر زبان‌های رومانس، با زبان فرانسوی اشتراک داشته باشد.
خارج از مرزهای فرانسه، زبان فرانسه بیش از همه در کانادا صحبت می‌شود. بیش از 10% کسانی که به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند در کانادا، به ویژه ایالت کبک (Quebec)، ساکن هستند. به‌خاطر استفاده‌ی گسترده، و گروه‌های سیاسی فرانسوی‌ زبان، زبان فرانسه در کنار انگلیسی، زبان رسمی کشور کانادا محسوب می‌شود، به طوری که تمامی تولیدات این کشور دارای علائم به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی هستند. در ایالت کبک، فرانسوی تنها زبان رسمی می‌باشد، و این وضعیت از سال 1974 تاکنون برقرار بوده است.
مدت‌ها فرانسوی در کنار لاتین، زبان آموزشی بین‌المللی بود و غالب مقاله‎ها و ژورنال‌های علمی به این زبان منتشر می‌شدند. همچنین فرانسوی را زبان فرهنگ می‌دانستند، به طوری که حتی بسیاری از نویسندگان غیر فرانسوی زبان، چند کتابی نیز به این زبان می‌نوشتند. در گستردگی و جهان‌ شمول بودن زبان فرانسوی همین بس که به زبانی که توسط تعدادی از افراد بدون زبان مشترک مورد استفاده قرار می‌گیرد lingua franca یا "زبان فرانسوی" می‌گویند!
از زمان ظهور ایالات متحده امریکا به عنوان قدرت برتر تجاری و علمی در جریان جنگ جهانی دوم، انگلیسی به آرامی جایگاه فرانسوی را به عنوان lingua franca جهان علمی و تجاری گرفت. برای خیلی‌ها فرانسوی زبان هنر است. فرانسوی را همچنین "زبان عشق" می‌دانند، چرا که طنین ملایم و موزونی دارد. غالبا می‌گویند که شعرا با زبان فرانسوی راحت‌تر هستند، زیرا ساختار زبان فرانسوی برای سرودن شعر مناسب است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.2/5 امتیازهای داده شده (13 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری