• No file selected.

  جزیره‌ی ایس‌تر

  Author

  جزیره ایس‌تر یا (راپانویی در زبان بومی) مستعمره شیلی است و در جنوب شرقی اقیانوس آرام قرار دارد. راپتنویی جزیره‌ای کوچک، پراز پستی و بلندی و اکنون بدون درخت، از یک منشاء آتشنشانی است. این جزیره، غیرعادی‌ترین منطقه دورافتاده جهان خوانده شده، اما چیزهای دیگری هم هست که این مکن را از مکان های دیگر روی کره زمین مجزا می سازد.

 • No file selected.

  گردباد

  Author

   

  آیا می‌دانید چرا گردباد همچون یک جارو برقی همه چیز را به دورن خود می‌کشد؟

"روز دی" D-Day

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

 

این مقاله درباره یکی از اصطلاحات بین‌المللی در یورش‌های نظامی است.

 

"روز دی" یا "D-Day" به دو اتفاق مجزا ولی در عین حال مرتبط اطلاق می‌شود. روز دی به طور کلی به روزی گفته می‌شود که ارتش ابتکار عمل را به دست می‌گیرد. اگر چه این اصطلاح معمولا مربوط به حملات نظامی می‌شود اما فراهم کردن مقدمات صلح را نیز در بر می‌گیرد. عبارت روز دی اولین بار در جریان جنگ جهانی اول در یک دستور مکتوب نظامی با هدف حمله به سن‌میِل (Saint-Mihiel)، فرانسه، در هفتم سپتامبر ۱۹۱۸ استفاده شد.روز دی

 

علی‌رغم اینکه تفاسیر متعددی از وجه تسمیه "روز دی" ارائه شده، حقیقت این است که D نماینده ابتدای هیچ کلمه خاصی در زبان انگلیسی حتی در میان نظامیان نیست. روز دی یکی از چندین نام‌گذاری نظامی است که از حروف الفبا استفاده می‌شود. مثلا "روز سی" یا “C-Day” روزی است که دستور صف‌آرایی و آرایش نظامی علیه دشمن صادر می‌شود یا مثلا "روز ای" یا “E-Day”  به روزی اشاره می‌کند که عملیات نظامی ناتو آغاز می‌شود؛ "ساعت اچ" یا "H-Hour" دقیقا همان زمانی است که عملیات نظامی آغاز می‌شود. در نهایت "روز وی" یا  “V-Day” روزی است که عملیات نظامی خاتمه می‌یابد. حرف V در V-Day می‌تواند نماینده واژه "Victory" یا "پیروزی" باشد.

روز دی

 

و اما مورد دیگر و البته به‌خصوص کاربرد اصطلاح D-Day: روز دی به روز ۶ ژوییه ۱۹۴۴، روز آغاز جنگ نرماندی برمی‌گردد: یعنی همان روزی که متفقین وارد عمل شدند تا قاره اروپا را از اشغال‌گری نازی‌ها آزاد کنند. نام کامل آن جنگ به صورت “1944 D-Day Operation Overlord” بود که واژه Overlord (خداوندگار) به خودی خود نشان‌دهنده عظمت و البته عمق اعتقادی است که در این جنگ وجود داشت. جنگ نرماندی گسترده‌ترین یورش دریایی در تاریخ نظامی است. در روز دی، حدود ۱۵۶ هزار نیروی نظامی از انگلستان وارد نرماندی در فرانسه شدند. بعد از فرود آمدن سربازان با کمک چتر نجات در ساحل نرماندی و تحت پوشش سلسله حملات دریایی و هوایی، بالاخره نیروهای نظامی متفقین موفق شدند که وارد خاک نرماندی شوند و با پس راندن نیروهای متخاصم و یک کشمکش دو ماهه، بالاخره پاریس را در اواخر ماه اوت باز پس بگیرند.روز دی

 

 

عبارت D-Day آن‌قدر برای کهنه‌سربازان و بازماندگان جنگ جهانی دوم یادآور خاطرات وحشتناکی بود که از سال ۱۹۴۴ نظامیان این اصطلاح را در موقعیت‌های رسمی به کار نمی‌برند، هر چند ممکن است که بین خودشان استفاده کنند. این در حالی است که در سخنرانی‌ها و اعلان‌های عمومی، اصطلاحاتی نظیر "روز ال" یا “L-Day” برای اشاره به تهاجم به اوکیناوا، ژاپن (مارس ۱۹۴۵) و "روز اِی" یا “A-Day” یا روز حمله به لِیت، فیلیپین (اکتبر ۱۹۴۴) به کار برده می‌شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.6/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری