• No file selected.

  گرگ و میش

  Author

  در ایام صدارت میرزا تقی خان امیرکبیر روزی احتشام الدوله (خانلر میرزا) عمومی ناصر‌الدین شاه که والی بروجرد بود به تهران آمد و به حضور میرزا تقی خان رسید. امیر از احتشام الدوله پرسید: خانلر میرزا وضع بروجرد چطور است؟

 • No file selected.

  چهره ی خود را بیدار کنید

  Author

  ما هر روز انعکاس چهره‌ی خود را در آینه می‌بینیم این تصور منطقی خواهد بود که این بخش از بدن ما از همه جا آشناتر است. اما با وجود این که قادریم فورا و به راحتی چهره‌ی خود را بشناسیم به ندرت صورت خود را لمس می‌کنیم و از این رو اغلب از تنشی که در زیر ماهیچه‌های چهره‌مان مخفی شده است غافلیم.

 • آلودگی صوتی

  Author

  همواره آلودگی‌های صوتی یکی از معضلات عمده کارخانجات، نیروگاهها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاهها بوده است. سر و صدای زیاد و در واقع همان آلودگی صوتی طولانی مدت در محل کار، قدرت شنوایی را چنان تدریجی و بدون درد و رنج از بین می‌برد که متوجه این زوال تدریجی نخواهد شد.

 • No file selected.

  دوران نوجوانی

  Author

  غلامرضا مانند سایر همسالان خود  به ورزش علاقه داشت، ولی  پس از اینکه همراه با شیخ ابراهیم  به زورخانه رفت  دریافت که رغبتش به کشتی بیشتر از ورزش های دیگر است

"روز دی" D-Day

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

 

این مقاله درباره یکی از اصطلاحات بین‌المللی در یورش‌های نظامی است.

 

"روز دی" یا "D-Day" به دو اتفاق مجزا ولی در عین حال مرتبط اطلاق می‌شود. روز دی به طور کلی به روزی گفته می‌شود که ارتش ابتکار عمل را به دست می‌گیرد. اگر چه این اصطلاح معمولا مربوط به حملات نظامی می‌شود اما فراهم کردن مقدمات صلح را نیز در بر می‌گیرد. عبارت روز دی اولین بار در جریان جنگ جهانی اول در یک دستور مکتوب نظامی با هدف حمله به سن‌میِل (Saint-Mihiel)، فرانسه، در هفتم سپتامبر ۱۹۱۸ استفاده شد.روز دی

 

علی‌رغم اینکه تفاسیر متعددی از وجه تسمیه "روز دی" ارائه شده، حقیقت این است که D نماینده ابتدای هیچ کلمه خاصی در زبان انگلیسی حتی در میان نظامیان نیست. روز دی یکی از چندین نام‌گذاری نظامی است که از حروف الفبا استفاده می‌شود. مثلا "روز سی" یا “C-Day” روزی است که دستور صف‌آرایی و آرایش نظامی علیه دشمن صادر می‌شود یا مثلا "روز ای" یا “E-Day”  به روزی اشاره می‌کند که عملیات نظامی ناتو آغاز می‌شود؛ "ساعت اچ" یا "H-Hour" دقیقا همان زمانی است که عملیات نظامی آغاز می‌شود. در نهایت "روز وی" یا  “V-Day” روزی است که عملیات نظامی خاتمه می‌یابد. حرف V در V-Day می‌تواند نماینده واژه "Victory" یا "پیروزی" باشد.

روز دی

 

و اما مورد دیگر و البته به‌خصوص کاربرد اصطلاح D-Day: روز دی به روز ۶ ژوییه ۱۹۴۴، روز آغاز جنگ نرماندی برمی‌گردد: یعنی همان روزی که متفقین وارد عمل شدند تا قاره اروپا را از اشغال‌گری نازی‌ها آزاد کنند. نام کامل آن جنگ به صورت “1944 D-Day Operation Overlord” بود که واژه Overlord (خداوندگار) به خودی خود نشان‌دهنده عظمت و البته عمق اعتقادی است که در این جنگ وجود داشت. جنگ نرماندی گسترده‌ترین یورش دریایی در تاریخ نظامی است. در روز دی، حدود ۱۵۶ هزار نیروی نظامی از انگلستان وارد نرماندی در فرانسه شدند. بعد از فرود آمدن سربازان با کمک چتر نجات در ساحل نرماندی و تحت پوشش سلسله حملات دریایی و هوایی، بالاخره نیروهای نظامی متفقین موفق شدند که وارد خاک نرماندی شوند و با پس راندن نیروهای متخاصم و یک کشمکش دو ماهه، بالاخره پاریس را در اواخر ماه اوت باز پس بگیرند.روز دی

 

 

عبارت D-Day آن‌قدر برای کهنه‌سربازان و بازماندگان جنگ جهانی دوم یادآور خاطرات وحشتناکی بود که از سال ۱۹۴۴ نظامیان این اصطلاح را در موقعیت‌های رسمی به کار نمی‌برند، هر چند ممکن است که بین خودشان استفاده کنند. این در حالی است که در سخنرانی‌ها و اعلان‌های عمومی، اصطلاحاتی نظیر "روز ال" یا “L-Day” برای اشاره به تهاجم به اوکیناوا، ژاپن (مارس ۱۹۴۵) و "روز اِی" یا “A-Day” یا روز حمله به لِیت، فیلیپین (اکتبر ۱۹۴۴) به کار برده می‌شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.3/5 امتیازهای داده شده (9 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری