• No file selected.

  تمرین برای چشم‌ها

  Author

  هنگامی که می‌خواهیم به چیزی که در پایین قرار دارد نگاه کنیم، نگاهمان را به طرف پایین می‌اندازیم. برای این کار بدن یا سر را پایین نمی‌اندازیم.

 • No file selected.

  بنای مدرسه دارالفنون

  Author

  در سال 1266 قمری امیرکبیر تصمیم گرفت برای تعلیم و تعلم در تهران مدرسه ای بنا کند. چون قرار بود که این مدرسه همه فنون تعلیم داده شود نام آن را " دارالفنون"  گذاردند. طرح بنای ساختمان را میرزا رضا مهندس باشی ریخت و محمد تقی خان معمار باشی مامور بنای آن گردید.

 • No file selected.

  پارچه های فرنگی یک شاهی نمی ارزد

  Author

  امیرکبیر در برخورد با خارجیان با شجاعت و قاطعیت تمام رفتار می کرد. مردم ایران از این قاطعیت و شجاعت آگاه بودند امیر پیوسته از انگلیس و روسیه می خواست از صدور کالاهای بنجل و بی ارزش به ایران خودداری کنند، و الا بدون کوچکترین اغماضی روابط تجاری ایران را با آن کشورها قطع خواهد کرد.

 • سیمون بولیوار

  Author

  در غرب تهران، خیابانی با نام "سیمون بولیوار" وجود دارد. آیا تا به حال این پرسش برایتان پیش آمده است که سیمون بولیوار چه کسی بوده است؟

"روز دی" D-Day

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

 

این مقاله درباره یکی از اصطلاحات بین‌المللی در یورش‌های نظامی است.

 

"روز دی" یا "D-Day" به دو اتفاق مجزا ولی در عین حال مرتبط اطلاق می‌شود. روز دی به طور کلی به روزی گفته می‌شود که ارتش ابتکار عمل را به دست می‌گیرد. اگر چه این اصطلاح معمولا مربوط به حملات نظامی می‌شود اما فراهم کردن مقدمات صلح را نیز در بر می‌گیرد. عبارت روز دی اولین بار در جریان جنگ جهانی اول در یک دستور مکتوب نظامی با هدف حمله به سن‌میِل (Saint-Mihiel)، فرانسه، در هفتم سپتامبر ۱۹۱۸ استفاده شد.روز دی

 

علی‌رغم اینکه تفاسیر متعددی از وجه تسمیه "روز دی" ارائه شده، حقیقت این است که D نماینده ابتدای هیچ کلمه خاصی در زبان انگلیسی حتی در میان نظامیان نیست. روز دی یکی از چندین نام‌گذاری نظامی است که از حروف الفبا استفاده می‌شود. مثلا "روز سی" یا “C-Day” روزی است که دستور صف‌آرایی و آرایش نظامی علیه دشمن صادر می‌شود یا مثلا "روز ای" یا “E-Day”  به روزی اشاره می‌کند که عملیات نظامی ناتو آغاز می‌شود؛ "ساعت اچ" یا "H-Hour" دقیقا همان زمانی است که عملیات نظامی آغاز می‌شود. در نهایت "روز وی" یا  “V-Day” روزی است که عملیات نظامی خاتمه می‌یابد. حرف V در V-Day می‌تواند نماینده واژه "Victory" یا "پیروزی" باشد.

روز دی

 

و اما مورد دیگر و البته به‌خصوص کاربرد اصطلاح D-Day: روز دی به روز ۶ ژوییه ۱۹۴۴، روز آغاز جنگ نرماندی برمی‌گردد: یعنی همان روزی که متفقین وارد عمل شدند تا قاره اروپا را از اشغال‌گری نازی‌ها آزاد کنند. نام کامل آن جنگ به صورت “1944 D-Day Operation Overlord” بود که واژه Overlord (خداوندگار) به خودی خود نشان‌دهنده عظمت و البته عمق اعتقادی است که در این جنگ وجود داشت. جنگ نرماندی گسترده‌ترین یورش دریایی در تاریخ نظامی است. در روز دی، حدود ۱۵۶ هزار نیروی نظامی از انگلستان وارد نرماندی در فرانسه شدند. بعد از فرود آمدن سربازان با کمک چتر نجات در ساحل نرماندی و تحت پوشش سلسله حملات دریایی و هوایی، بالاخره نیروهای نظامی متفقین موفق شدند که وارد خاک نرماندی شوند و با پس راندن نیروهای متخاصم و یک کشمکش دو ماهه، بالاخره پاریس را در اواخر ماه اوت باز پس بگیرند.روز دی

 

 

عبارت D-Day آن‌قدر برای کهنه‌سربازان و بازماندگان جنگ جهانی دوم یادآور خاطرات وحشتناکی بود که از سال ۱۹۴۴ نظامیان این اصطلاح را در موقعیت‌های رسمی به کار نمی‌برند، هر چند ممکن است که بین خودشان استفاده کنند. این در حالی است که در سخنرانی‌ها و اعلان‌های عمومی، اصطلاحاتی نظیر "روز ال" یا “L-Day” برای اشاره به تهاجم به اوکیناوا، ژاپن (مارس ۱۹۴۵) و "روز اِی" یا “A-Day” یا روز حمله به لِیت، فیلیپین (اکتبر ۱۹۴۴) به کار برده می‌شوند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.6/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری