• سیاست سوت سگ

    Author

    یکی از راه‌هایی که سگ‌ها از آن طریق با هم ارتباط برقرار می‌کنند، سوت زدن است! سوت سگ فرکانس بالایی دارد که گوش انسان قادر به شنیدن آن محدوده فرکانسی نیست. بعضی از واژه‌ها، لحن‌ها و سبک‌های گفتاری هم فرکانس خاصی دارند که فقط رادار بعضی از گوش‌ها آن را ردیابی می‌کند.

  • تناسب اندام

    Author

    ما می‌توانيم جمعيت جهان را از نظر تناسب اندام افراد آن، ‌به 3 قسمت تقريباً مساوی تقسيم كنيم: يك سوم چاق، يك سوم لاغر و يك سوم دارای اندام مناسب. بنابر اين پديده چاقی یا لاغری، پديده‌ای طبيعی به حساب می‌آيد.

حلول روح شکارچی در مبتلایان به ADHD

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

حلول روح  شکارچی در مبتلایان به ADHD

پیش‌تر مقاله‌ای درباره بیماری ADHD یا اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی نوشتیم. اما یک لحظه صبر کنید! شاید مبتلایان به ADHD بیمار نباشند. آنها شکارچیانی هستند که از سالیان دور ...

تام هارتمن نظریه "شکارچی دربرابر کشاورز" را برای توضیح ریشه‌های تکاملی بیماری ADHD مطرح کرد. او معتقد است که سازگاری با محیط زندگی در طول سالیان دراز می‌تواند باعث پدید آمدن ویژگی‌های خلقی بخصوصی در بعضی آدم‌ها شود.
تکامل‌گرایان می‌گویند که شرایط محیطی بر ویژگی‌های رفتاری موجودات زنده از جمله انسان‌ها تاثیر بسزایی دارند. انسان‌ها برای اینکه بتوانند در اجتماع زنده بمانند و زندگی کنند، بایستی توانایی رقابت برای دستیابی به مولفه‌های ابتدایی زندگی را داشته باشند. این مسئله سبب می‌شود تا طی سالیان طولانی، ویژگی‌های رفتاری و خلقی خاصی برای سازگاری با محیط در انسان ظهور کند.
برای مدت هزاران سال، بسیاری از انسان‌ها کوچ‌نشین بودند و با استفاده از شکار حیوانات، زندگی خود را می‌گذراندند. اما بعد از آن کشاورزی در بیشتر جوامع توسعه پیدا کرد و خیلی از مردم در سراسر کره زمین به زراعت روی آوردند. اگرچه بعد از این سال‌ها، این مردم با فرهنگ کشاورزی سازگاری پیدا کردند، اما هارتمن معتقد است که انسان‌هایی که دچار بیماری ADHD هستند، بخشی از شاخصه‌های رفتاری و خلقی انسان "شکارچی" را هنوز در خود حفظ کرده‌اند!
یکی از ویژگی‌های بیماران ADHD قدرت تمرکز ذهنی و تصویرسازی فوق‌العاده بر یک موضوع خاص است: موضوع‌های ذهنی مثل رویابافی، تخیلات، مفاهیم مجرد و هر آن چیزی که ربطی به دنیای واقعی ندارند. این جدا شدن از واقعیت را یکی از نقیصه‌های روانی در بیماری ‌ADHD معرفی می‌کنند.
مولفه اصلی نظریه "شکارچی دربرابر کشاورز" معتقد است که این قدرت ذهنی هدیه‌ای است از طرف طبیعت به بیماران ADHD. در جوامعی با فرهنگ شکار، یک شکارچی بیش از یک کشاورز نیاز به این قدرت ذهنی داشت. قدرتی که از او یک شکارچی ماهر می‌ساخت.رویاپرداز
تیم کالاوی در مقاله‌ای در نشریه نیو ساینتیست (۲۰۰۸) مشاهداتی در تایید این نظریه ارائه کرده است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهند که در جوامعی با فرهنگ کوچ‌نشینی، ویژگی‌های خلقی و رفتاری منتسب به بیماران ‌ADHD بیش از جوامعی که در جای ثابتی اقامت دارند، رویت شده است.
نظریه "شکارچی دربرابر کشاورز" همچنین درباره شاخصه‌های دیگر بیماران مبتلا به ADHD مثل حواس‌پرتی، دامنه محدود توجه، بی‌تفاوتی نسبت به نرم‌های اجتماعی، توانایی اندک در برنامه‌ریزی و سازماندهی، نداشتن حس صحیح نسبت به زمان، بی‌صبری و رفتارهای تکانه‌ای هم دلایل تکاملی ذکر می‌کند. به نظر شما یک "کشاورز" نیاز به قدرت سازماندهی دارد یا یک "شکارچی"؟ روحیه یک کشاورز بیشتر تابع نرم‌های اجتماعی است یا یک شکارچی؟ کشاورز رفتارهای تکانه‌ای از خود بروز می‌دهد یا شکارچی؟! در یکی از مقالات، درباره تفکر واگرا صحبت کردیم. فکر می‌کنید افراد دارای ADHD به کدام نوع تفکر تمایل بیشتری دارند؟ واگرا یا همگرا؟ شکارچی‌ها و کشاورزها ... کدام دسته واگرا فکر می‌کنند و کدام دسته همگرا؟
بی‌تردید "شکارچی دربرابر کشاورز" فقط یک نظریه است که از زاویه تکاملی به بیماری ADHD می‌نگرد و شواهدی هم له و هم علیه آن وجود دارد. بنابراین نمی‌توان به طور مطلق آن را پذیرفت یا رد کرد. با این حال، نظریه‌ای که توضیحش دادیم این نکته را گوشزد می‌کند که بد نیست بتوانیم به بیماری‌ها از زاویه دیگری هم نگاه کنیم. فردی که امروز برچسب مبتلا به ADHD بر پیشانی‌اش می‌زنیم شاید بداقبالی باشد که در زمان و مکان بدی به دنیا آمده است! مستعدی که هنوز ارج و قدرش شناخته نشده! به نظر شما، یک کودک مبتلای به ADHD بهتر است چه شغلی در آینده انتخاب کند تا ویژگی‌های خلقی و رفتاری خاص‌اش تبدیل به استعدادهای ناب شوند؟!

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.6/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت