• No file selected.

  تایگر ماث

  Author

   

  تایگر ماث (Tiger Moth) یک حشره زیبا است. این حشره که شباهت زیادی به پروانه دارد، به خاطره رنگ آمیزی جذاب روی بال‌هایش شهرت یافته است.

 • No file selected.

  ماساژ انگشتان

  Author

  انگشتان بی وقفه در حال حرکت و تلاشند. آن ها از مهمترین ابزارهای ما برای کشف دنیای پیرامون هستند.

 • یک وقتی در یک ماه آبی

  Author

  عبارت Once in a blue moon یک اصطلاح است در زبان انگلیسی که معنای به ندرت می‌دهد. ترجمه‌ی تحت‌اللفظی این عبارت می‌شود یک وقتی در یک ماه آبی. در چه زمان‌هایی ماه آبی می‌شود و چرا این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد؟ آیا شما تا به حال ماه را به رنگ آبی دیده‌اید؟

 • No file selected.

  تحلیل کاراکتر و روان از خصوصیات دست

  Author

  هر عضو یا قسمتی از بدن انسان جزئی از مجموعه تمامی واحد انسانی و نمونه فعالیت نیروهای سیستم بدن و نشانگر همه خصوصیات روانی است. دستهای انسان از نظر ساختمانی طوری مهندسی شده که بیشتر و واضحتر از نقاط دیگر بدن متاثر می‌شود. حساسیت پاپیلارهای جاسازی شده در خطوط  کف دست بقدری است که محققان و اهل فن ارتعاشات پاپیلاری را در هیجانات و ترس و خشم به وضوح مشاهده کرده‌اند. شکل دست و نقش بندیهای خطی حاوی رموز و اسراری است که در کیفیت و خصوصیات روحی، ضعفها و قدرتها سخن می‌گوید.

fرنگها در اعماق آب

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

یکی از زیست شناسان آمریکایی تغییر رنگهای نور در زیر آب را بسیار جالب و زیبا توصیف می کند:

" ما با زیر دریایی به زیر آب رفتیم و تغییر ناگهانی جهان زرد زیرین به جهان سبز برایمان غیر منتظره بود. پس از آن که کف آب و حبابهای هوا از روی پنجره ها برطرف شد همه چیز تبدیل به رنگ سبز شدند صورتهای ما، بالنها و حتی دیواره های تیره همه به رنگ سبز در آمدند. در ضمن از عرشه چنین به نظر می آمد که در رنگ لاجوردی تیره فرو می رویم.

در نخستبن لحظه های فرو رفتن در آب، چشم از دیدن اشعه گرم یعنی ( سرخ و نارنجی) طیف محروم می شود. گوئی رنگهای سرخ و نارنجی هرگز وجود نداشته اند. به زودی رنگهای سبز، رنگهای زرد را نیز بلعیدند. با اینکه اشعه گرم شادی بخش فقط قسمت کمی از طیف مرئی را تشکیل می دهند اما وقتی در عمق 30 متر و یا بیش از آن این اشعه نابود می شود، فقط سرما و تاریکی و مرگ باقی می ماند.

به تدریج که پایین می رفتیم رنگهای سبز نیز ناپدید می گردیدند. در عمق 60 متری دیگر نمی شد گفت که آب سبز مایل به آبی بود یا آبی مایل به سبز.

در عمق 180 متری به نظر می آمد که همه چیز به رنگ سورمه ای درخشانی درآمده است. در آن رنگ نیروی روشنایی به قدری کم بود که دیگر خواندن و نوشتن امکان نداشت. در عمق 300 متری  سیاه مایل به سورمه ای است یا خاکستری تیره مایل به سورمه ای. عجیب است که وقتی رنگ سورمه ای ناپدید می شود، رنگ بنفش یعنی آخرین رنگ مرئی طیف جای آن را نمی گیرد. ظاهرا رنگ بنفش در همان حال جذب شده است. آخرین آثار رنگ سورمه ای به رنگ خاکستری نا معینی تبدیل می شود و رنگ خاکستری نیز به نوبه خود به رنگ سیاه در می آید.ازاین سطح به پایین دیگر تاریکی به روشنایی خورشید پیروز گردید و رنگها تا ابد از اعماق آب رانده شدند تا مگر انسان به آنجا برود و آنچه را که در طی میلیاردها سال در تاریکی محض فرو رفته بود با پرتو برق روشن سازد".

این مقاله و مقالات بعدی از کتاب "معما و سرگرمی" نوشته"فرهاد باباپوران"  اقتباس شده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.0/5 امتیازهای داده شده (2 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی