• No file selected.

  هدیه‌ای برای امیرکبیر

  Author

  آفتاب تازه از پس کوههای شرق بیرون زد که چهار سوار از دروازه شهر خوی خارج شدند. آنها به دنبال خود قاطری را می‌کشیدند بر روی قاطر چند صندوق دیده می‌شد.

 • No file selected.

  روزی که امیرکبیر به شدت گریست

  Author

  روزی به امیرکبیر اطلاع دادند که در شهر تهران چند بیمار مبتلا به آبله پیدا شده اند که معالجات در مورد آنها موثر واقع نشده و مرده‌اند. امیر از شنیدن این خبر بشدت نگران شد و فورا امر کرد در تمام شهر تهران و ولایات نزدیک برنامه آبله کوبی اجرا شود تا بیماری گسترش نیابد و مردم نجات پیدا کنند.

fرنگها در اعماق آب

نویسنده: صنم سرایی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

یکی از زیست شناسان آمریکایی تغییر رنگهای نور در زیر آب را بسیار جالب و زیبا توصیف می کند:

" ما با زیر دریایی به زیر آب رفتیم و تغییر ناگهانی جهان زرد زیرین به جهان سبز برایمان غیر منتظره بود. پس از آن که کف آب و حبابهای هوا از روی پنجره ها برطرف شد همه چیز تبدیل به رنگ سبز شدند صورتهای ما، بالنها و حتی دیواره های تیره همه به رنگ سبز در آمدند. در ضمن از عرشه چنین به نظر می آمد که در رنگ لاجوردی تیره فرو می رویم.

در نخستبن لحظه های فرو رفتن در آب، چشم از دیدن اشعه گرم یعنی ( سرخ و نارنجی) طیف محروم می شود. گوئی رنگهای سرخ و نارنجی هرگز وجود نداشته اند. به زودی رنگهای سبز، رنگهای زرد را نیز بلعیدند. با اینکه اشعه گرم شادی بخش فقط قسمت کمی از طیف مرئی را تشکیل می دهند اما وقتی در عمق 30 متر و یا بیش از آن این اشعه نابود می شود، فقط سرما و تاریکی و مرگ باقی می ماند.

به تدریج که پایین می رفتیم رنگهای سبز نیز ناپدید می گردیدند. در عمق 60 متری دیگر نمی شد گفت که آب سبز مایل به آبی بود یا آبی مایل به سبز.

در عمق 180 متری به نظر می آمد که همه چیز به رنگ سورمه ای درخشانی درآمده است. در آن رنگ نیروی روشنایی به قدری کم بود که دیگر خواندن و نوشتن امکان نداشت. در عمق 300 متری  سیاه مایل به سورمه ای است یا خاکستری تیره مایل به سورمه ای. عجیب است که وقتی رنگ سورمه ای ناپدید می شود، رنگ بنفش یعنی آخرین رنگ مرئی طیف جای آن را نمی گیرد. ظاهرا رنگ بنفش در همان حال جذب شده است. آخرین آثار رنگ سورمه ای به رنگ خاکستری نا معینی تبدیل می شود و رنگ خاکستری نیز به نوبه خود به رنگ سیاه در می آید.ازاین سطح به پایین دیگر تاریکی به روشنایی خورشید پیروز گردید و رنگها تا ابد از اعماق آب رانده شدند تا مگر انسان به آنجا برود و آنچه را که در طی میلیاردها سال در تاریکی محض فرو رفته بود با پرتو برق روشن سازد".

این مقاله و مقالات بعدی از کتاب "معما و سرگرمی" نوشته"فرهاد باباپوران"  اقتباس شده است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.0/5 امتیازهای داده شده (2 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

صنم سرایی

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی