• No file selected.

  چین و ساعت رسمی

  Author

  چین کشوری پهناور واقع در شرق قاره آسیا است. شرقی‌ترین تا غربی‌ترین نقطه این کشور بالغ بر ۵۰۰۰ کیلومتر فاصله دارد. با این حال جالب است بدانید که این کشور فقط از یک منطقه زمانی رسمی استفاده می‌کند!

 • تناسب اندام

  Author

  ما می‌توانيم جمعيت جهان را از نظر تناسب اندام افراد آن، ‌به 3 قسمت تقريباً مساوی تقسيم كنيم: يك سوم چاق، يك سوم لاغر و يك سوم دارای اندام مناسب. بنابر اين پديده چاقی یا لاغری، پديده‌ای طبيعی به حساب می‌آيد.

رنگین کمان مهتابی

نویسنده: میلاد صبوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

رنگین کمان مهتابی

همه ما با رنگین کمان آشنا هستیم و احتمالا بارها این پدیده زیبای طبیعت رو مشاهده کرده‌ایم. اما آیا می‌دانید در کنار این رنگین کمان معمولی، پدیده نادر و بسیار زیبای رنگین کمان مهتابی هم در این طبیعت شگفت انگیز وجود دارد؟

پدیده رنگین کمان از برخورد و انعکاس پرتوهای نور خورشید با قطرات باران به وجود می‌آید. اگر شما در موقعیتی قرار بگیرید که نور خورشید در پشت سر شما بوده و در منظره جلوی شما نیز باران در حال باریدن باشد می‌توانید به راحتی پدیده رنگین کمان را مشاهده کنید. شما می‌توانید این شرایط را به صورت مصنوعی هم ایجاد کنید. اگر در یک روز تابستانی زمانی که خورشید از نیمه آسمان عبور کرده باشد پشت به نور خورشید بایستید و با یک شیلنگ آب محوطه روبروی خودتان را آب‌پاشی کنید می‌توانید رنگین کمان ایجاد شده را ببینید.

بنابراین برای اینکه یک رنگین کمان ایجاد شود نیاز به نور خورشید می‌باشد. اما جالب است بدانید که نور مهتاب هم می‌تواند باعث ایجاد رنگین کمان در تاریکی شب شود. به این نوع از رنگین کمان‌ها که با نور ماه به وجود می‌آیند در اصطلاح رنگین کمان مهتابی گفته می‌شود. رنگین کمان مهتابی به ندرت ایجاد می‌شود و برخلاف رنگین کمان عادی به راحتی قابل تشخیص نیست.رنگین کمان

برای اینکه یک رنگین کمان مهتابی ایجاد شود باید شرایط خاصی برقرار گردد. این نوع از رنگین کمان زمانی ایجاد می‌شود که قرص ماه کامل باشد به عبارت دیگر ماه در درخشنده ترین حالت خود قرار داشته باشد. علاوه بر آن از نظر زمانی هنگامی رخ می‌دهد که ماه بلافاصله بعد از غروب خورشید در افق غربی، در سمت شرق طلوع کرده باشد. در این حالت زاویه ماه با زمین نباید خیلی زیاد باشد یعنی زاویه‌ای کمتر از 42 درجه با خط افق داشته باشد. در چنین شرایطی اگر آسمان در سمت غرب در حال بارش باشد و شما پشت به نور ماه و رو به سمت غرب بایستید می‌توانید منظره زیبای رنگین کمان مهتابی را مشاهده کنید و لذت ببرید. البته ممکن است با چشم عادی خیلی قادر به تشخیص رنگ‌های این رنگین کمان از یک دیگر نباشید ولی می‌توان با کمک دوربین‌های عکاسی طیف رنگ‌های موجود در این نوع از رنگین کمان‌ها را ثبت و برای همیشه با نگاه کردن به آن لذت برد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.6/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری

پزشکی و سلامت