رئالیسم جادویی

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

رئالیسم جادویی

چند روزی است که رمان "کوری" نوشته‌ی ژوزه ساراماگو را دست گرفته‌ام و هر شب چند برگی می‌خوانم. ساراماگو یکی از نامداران "رئالیسم جادویی" است. با خودم گفتم بد نیست کمی درباره‌ی این سبک ادبی بنویسم.

رئالیسم جادویی یکی از ژانرهای هنر، ادبیات و نمایش (پرفورمانس) است که در بافت رخدادها و صحنه‌های بسیار واقعی آن، رگه‌هایی از عناصر خیالی، نوعا بدون هیچ شرحی، نمود پیدا می‌کند. هر چند این ژانر هنری در امریکای لاتین ظهور پیدا کرد، اما نمونه‌هایی از رئالیسم جادویی را می‌توان در سایر نقاط دنیا نیز مشاهده کرد. از میان مشاهیر این ژانر، می‌توان به سالوادور دالی، خورخه لوئیس بورخس، گابریل گارسیا مارکز، ایزابل آلنده، رنه ماگریت، ژوزه ساراماگو و ام.سی. اشر اشاره کرد.

بعضی‌ها رئالیسم جادویی را با فانتزی اشتباه می‌گیرند، اما رئالیسم جادویی متمایز از فانتزی است. هسته‌ی مرکزی رئالیسم جادویی، رویا یا عناصر فوق‌طبیعی و خیالی نیست، بلکه تمرکز این ژانر بر روی رویدادهای همین دنیای واقعی خودمان است. این "واقعیت" است که چارچوب اصلی رئالیسم جادویی را می‌سازد. آثار موجود در این ژانر اغلب بیانی جدی دارند و مباحث هنری، فرهنگی و آنچه به طبیعت انسانی برمی‌گردد، را در لابه‌لای خود جای می‌دهند. ممکن است شما به شدت تحت تاثیر رئالیسم جادویی قرار بگیرید و به دنیای جالب و سحرآمیز شخصیت‌ها کشیده شوید، اما این جذبه متفاوت از کشش رویاگونه‌ی آن دسته از آثار خیالی است که مخاطب را از موقعیت‌ها و مسائل واقعی دور می‌کنند.
یکی از مشخصه‌های رئالیسم جادویی، رویدادهای متناقض‌نمایی است که اگرچه هیچ‌گاه به طورکامل توسط مولف توصیف نمی‌شوند، اما آنها اغلب از سوی شخصیت‌ها یا نگاره‌های موجود در اثر هنری، طبیعی قلمداد می‌شوند. به عنوان نمونه، ممکن است روحی در یک رمان به سبک رئالیسم جادویی ظاهر شود، و در حالی که پذیرش آن برای مخاطب اثر، ممکن است دشوار باشد، اما شخصیت‌های رمان وجود روح را به راحتی قبول می‌کنند.
گاه اتفاقات وحشتناکی در رئالیسم جادویی پیش می‌آید و مخاطب را با موقعیت‌هایی به شدت بی‌رحمانه، غم‌انگیز و ناامیدکننده مواجه می‌سازد. معمولا این موقعیت‌ها بازتابی از رخدادهای دنیای واقعی هستند. نکته‌ی مهم آن است که مخاطبان این ژانر معمولا به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرند و ممکن است تا مدت‌ها به آن فکر کنند.
بیشتر کتابخانه‌ها و کتاب‌فروشی‌ها نمونه‌هایی از آثار ادبی این ژانر را دارند و مسوولان آنها معمولا به دوستداران ادبیات توصیه می‌کنند که اگر با رئالیسم جادویی ناآشنا هستند، محض تنوع هم که شده، یکی دو کتاب با این سبک ادبی مطالعه کنند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.5/5 امتیازهای داده شده (11 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری