• No file selected.

  نحوه ثبت نام در آزمون تافل

  Author

  تافل آزمونی برای ارزیابی مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی افراد برای کاربردهای آکادمیک است. این آزمون توسط سازمان ETS برگزار می‌شود. سالانه هزاران نفر از سرتاسر جهان در این آزمون که در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شود شرکت می‌کنند.

 • No file selected.

  هدیه‌ای برای امیرکبیر

  Author

  آفتاب تازه از پس کوههای شرق بیرون زد که چهار سوار از دروازه شهر خوی خارج شدند. آنها به دنبال خود قاطری را می‌کشیدند بر روی قاطر چند صندوق دیده می‌شد.

 • No file selected.

  جهان پهلوان

  Author

  در زورخانه  قدیم مرسوم بود که وقتی ورزشکاری پا به عرضه ورزش و عالم پهلوانی می گذاشت در هر مرحله از درجات ورزشی که می رسید صاحب عنوانی می گردید که از صلوات آغاز و به زنگ پهلوانی خاتمه می یافت در میان ورزشکاران زورخانه ها در ایران عده بسیار اندکی هستند که صاحب زنگ و صلوات شده اند.

درباره کوکاکولا

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

درباره کوکاکولا

کولاکولا را دکتر داروسازی به نام جان پمبرتون در سال ۱۸۸۶ ابداع کرد. پمبرتون می‌خواست با استفاده از برگ‌های کوکا، دارویی برای رفع خستگی و درد بسازد. برگ‌های کوکا حاوی ماده‌ی کوکائین هستند. البته امروزه کوکاکولا بدون کوکائین تهیه می‌شود. جالب است بدانید که شرکت کوکاکولا سالانه حدود صد تن برگ کوکا از کشور پرو وارد می‌کند.

 

برای تهیه‌ی یک لیتر کوکاکولا، دو لیتر آب لازم است. کمبود آب سالم در هند، باعث اعتراض عده‌ی زیادی از کشاورزان هندی به شرکت کوکاکولا در سال ۲۰۰۴ شد. کوکاکولا بخش زیادی از آب مورد نیاز در تهیه‌ی نوشابه‌اش را از کشورهای جهان سوم به دست می‌آورد.

خیلی‌ها می‌گویند که بارها تصمیم به ترک کوکاکولا یا نوشابه‌های مشابه گرفته‌اند، اما چندان موفق نبوده‌اند! حقیقت در کافئین و مقدار زیاد شکر موجود در کوکاکولا نهفته است. هر دوی این مواد اعتیادآور هستند.برگ کوکا اما کوکاکولا از چه موادی تشکیل شده است؟ با توجه به برچسب روی کوکاکولا، آب، دی‌اکسید کربن، شکر، کارامل، اسید فسفریک خوراکی، طعم‌دهنده و کافئین مواد تشکیل‌دهنده‌ی کوکاکولا هستند. گفته می‌شود از ماده‌ی دیگری با عنوان "کالای 7X" در تولید کوکاکولا استفاده می‌شود. فرمول این ماده در اتاقی امنیتی در یک بانک در ایالت جورجیا، شهر آتلانتا نگه‌داری می‌شود. تنها اندکی از مسؤولان رده بالا از فرمول این ماده‌ی سری باخبر هستند.

وقتی ما کوکاکولا می‌نوشیم، واقعاً چه چیزی مصرف می‌کنیم؟ کوکاکولا یک نوشیدنی بسیار اسیدی است که با استفاده از مقادیر زیادی شکر، طعم اسیدی آن تعدیل شده است. اسید موجود در کوکاکولا، فسفریک نام دارد که برای دندان‌ها و کبد مضر است. البته مصرف کوکاکولا در کوتاه‌مدت کسی را نمی‌کشد! اما بدن را نسبت به بسیاری از بیماری‌ها آسیب‌پذیر می‌کند. پوکی استخوان، افسردگی، خستگی، پوسیدگی دندان، سرطان و ضعف قوای ذهنی از جمله‌ی این بیماری‌ها هستند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

اطلاعات عمومی