• ماجرای یک استراتژی‌ و یک ضداستراتژی مضحک اما عاقلانه در مستطیل سبز!

  Author

  جام قهرمانی کشورهای حوزه دریای کارائیب،

  سال ۱۹۹۴،

  بازی آخر گروه اول بین تیم‌های باربادوس و گرنادا در مرحله گروهی

   

  سه دقیقه به پایان بازی بیشتر باقی نمانده است. نتیجه ۲-۲ مساوی است. بازیکنان تیم گرنادا در کمال حیرت تماشاگران، به دو دسته تقسیم شده‌اند. نیمی در صدد گشودن دروازه تیم حریف هستند و نیم دیگر می‌خواهند به خودشان گل بزنند!!

 • No file selected.

  تاریخچه اتم

  Author

  لحظه ای به اطراف خود نگاه کنید چه می بینید؟ میز، صندلی، پنجره، درخت ، آب ، هوا و تعداد بی شماری جسم دیگر به صورت جامد، مایع یا گاز؛ برخی مریی و بعضی چون هوا نامریی. ما آنچه را که می بینیم یا حس می کنیم ( مانند هوا) ماده می نامند؛ ماده خود را به صورتهای مختلف به ما نشان می دهد.

 • No file selected.

  روزی که امیرکبیر به شدت گریست

  Author

  روزی به امیرکبیر اطلاع دادند که در شهر تهران چند بیمار مبتلا به آبله پیدا شده اند که معالجات در مورد آنها موثر واقع نشده و مرده‌اند. امیر از شنیدن این خبر بشدت نگران شد و فورا امر کرد در تمام شهر تهران و ولایات نزدیک برنامه آبله کوبی اجرا شود تا بیماری گسترش نیابد و مردم نجات پیدا کنند.

درباره کوکاکولا

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

درباره کوکاکولا

کولاکولا را دکتر داروسازی به نام جان پمبرتون در سال ۱۸۸۶ ابداع کرد. پمبرتون می‌خواست با استفاده از برگ‌های کوکا، دارویی برای رفع خستگی و درد بسازد. برگ‌های کوکا حاوی ماده‌ی کوکائین هستند. البته امروزه کوکاکولا بدون کوکائین تهیه می‌شود. جالب است بدانید که شرکت کوکاکولا سالانه حدود صد تن برگ کوکا از کشور پرو وارد می‌کند.

 

برای تهیه‌ی یک لیتر کوکاکولا، دو لیتر آب لازم است. کمبود آب سالم در هند، باعث اعتراض عده‌ی زیادی از کشاورزان هندی به شرکت کوکاکولا در سال ۲۰۰۴ شد. کوکاکولا بخش زیادی از آب مورد نیاز در تهیه‌ی نوشابه‌اش را از کشورهای جهان سوم به دست می‌آورد.

خیلی‌ها می‌گویند که بارها تصمیم به ترک کوکاکولا یا نوشابه‌های مشابه گرفته‌اند، اما چندان موفق نبوده‌اند! حقیقت در کافئین و مقدار زیاد شکر موجود در کوکاکولا نهفته است. هر دوی این مواد اعتیادآور هستند.برگ کوکا اما کوکاکولا از چه موادی تشکیل شده است؟ با توجه به برچسب روی کوکاکولا، آب، دی‌اکسید کربن، شکر، کارامل، اسید فسفریک خوراکی، طعم‌دهنده و کافئین مواد تشکیل‌دهنده‌ی کوکاکولا هستند. گفته می‌شود از ماده‌ی دیگری با عنوان "کالای 7X" در تولید کوکاکولا استفاده می‌شود. فرمول این ماده در اتاقی امنیتی در یک بانک در ایالت جورجیا، شهر آتلانتا نگه‌داری می‌شود. تنها اندکی از مسؤولان رده بالا از فرمول این ماده‌ی سری باخبر هستند.

وقتی ما کوکاکولا می‌نوشیم، واقعاً چه چیزی مصرف می‌کنیم؟ کوکاکولا یک نوشیدنی بسیار اسیدی است که با استفاده از مقادیر زیادی شکر، طعم اسیدی آن تعدیل شده است. اسید موجود در کوکاکولا، فسفریک نام دارد که برای دندان‌ها و کبد مضر است. البته مصرف کوکاکولا در کوتاه‌مدت کسی را نمی‌کشد! اما بدن را نسبت به بسیاری از بیماری‌ها آسیب‌پذیر می‌کند. پوکی استخوان، افسردگی، خستگی، پوسیدگی دندان، سرطان و ضعف قوای ذهنی از جمله‌ی این بیماری‌ها هستند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری