• No file selected.

  انرژی های نو

  Author

  انرژی های نو را گاه انرژی های پاک یا انرژی های طبیعی نیز می نامند زیرا این گروه از انرژی ها با طبیعت هماهنگی دارند و کمتر به محیط زیست زیان می رسانند. این انرژی ها که بشر آنها را از کهن ترین دوران می شناخته هموراه مورد استفاده انسانها قرا گرفته اند.

 • No file selected.

  مرگ یک ستاره

  Author

  از آنجا که همه ستارگان در واقع مولدهای جوش هسته ای هستند سرانجام روزی سوختشان را به پایان می رسانند.

 • تیپ شخصیتی نوع A

  Author

  تیپ شخصیتی A به گونه‌ای از شخصیت افراد اشاره می‌کند که کمال‌گرایی، درجه بالایی از اضطراب، کم‌طاقتی و عدم ابراز مناسب خشم و ناامیدی از مشخصه‌های آنهاست. ریشه رفتارهای شخصیت‌های تیپ A به اعتماد به نفس پایین آنها برمی‌گردد که شخص را به کار و تلاش فراوان و رقابت با دیگران می‌کشاند. اصطلاح "تیپ شخصیتی A" را اولین بار دو قلب‌شناس به نام‌های دکتر مه‌یر فریدمن و دکتر ری روزنمن در دهه 1950 ابداع کردند. آنها نتیجه‌گیری کردند که افراد با تیپ شخصیتی A با احتمال بیشتری دچار حمله قلبی می‌شوند. این اصطلاح به سرعت رایج شد و بعد از انتشار کتابی در سال 1974 با عنوان "رفتار نوع A و قلب شما" توسط این دو پزشک رواج بیشتری پیدا کرد.

درباره کوکاکولا

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

درباره کوکاکولا

کولاکولا را دکتر داروسازی به نام جان پمبرتون در سال ۱۸۸۶ ابداع کرد. پمبرتون می‌خواست با استفاده از برگ‌های کوکا، دارویی برای رفع خستگی و درد بسازد. برگ‌های کوکا حاوی ماده‌ی کوکائین هستند. البته امروزه کوکاکولا بدون کوکائین تهیه می‌شود. جالب است بدانید که شرکت کوکاکولا سالانه حدود صد تن برگ کوکا از کشور پرو وارد می‌کند.

 

برای تهیه‌ی یک لیتر کوکاکولا، دو لیتر آب لازم است. کمبود آب سالم در هند، باعث اعتراض عده‌ی زیادی از کشاورزان هندی به شرکت کوکاکولا در سال ۲۰۰۴ شد. کوکاکولا بخش زیادی از آب مورد نیاز در تهیه‌ی نوشابه‌اش را از کشورهای جهان سوم به دست می‌آورد.

خیلی‌ها می‌گویند که بارها تصمیم به ترک کوکاکولا یا نوشابه‌های مشابه گرفته‌اند، اما چندان موفق نبوده‌اند! حقیقت در کافئین و مقدار زیاد شکر موجود در کوکاکولا نهفته است. هر دوی این مواد اعتیادآور هستند.برگ کوکا اما کوکاکولا از چه موادی تشکیل شده است؟ با توجه به برچسب روی کوکاکولا، آب، دی‌اکسید کربن، شکر، کارامل، اسید فسفریک خوراکی، طعم‌دهنده و کافئین مواد تشکیل‌دهنده‌ی کوکاکولا هستند. گفته می‌شود از ماده‌ی دیگری با عنوان "کالای 7X" در تولید کوکاکولا استفاده می‌شود. فرمول این ماده در اتاقی امنیتی در یک بانک در ایالت جورجیا، شهر آتلانتا نگه‌داری می‌شود. تنها اندکی از مسؤولان رده بالا از فرمول این ماده‌ی سری باخبر هستند.

وقتی ما کوکاکولا می‌نوشیم، واقعاً چه چیزی مصرف می‌کنیم؟ کوکاکولا یک نوشیدنی بسیار اسیدی است که با استفاده از مقادیر زیادی شکر، طعم اسیدی آن تعدیل شده است. اسید موجود در کوکاکولا، فسفریک نام دارد که برای دندان‌ها و کبد مضر است. البته مصرف کوکاکولا در کوتاه‌مدت کسی را نمی‌کشد! اما بدن را نسبت به بسیاری از بیماری‌ها آسیب‌پذیر می‌کند. پوکی استخوان، افسردگی، خستگی، پوسیدگی دندان، سرطان و ضعف قوای ذهنی از جمله‌ی این بیماری‌ها هستند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.4/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری