• ابرنواختر چیست؟

  Author

  یک ابرنواختر می‌تواند به قدری پر نور باشد که یک کهکشان را تحت تاثیر روشنایی خود قرار دهد. انرژی‌ای که یک ابرنواختر در فضای کهکشان از خود ساطع می‌کند می‌تواند چندین برابر انرژی‌ای باشد که خورشید در تمام طول عمر خود ساطع می‌کند. ابرنواختر می‌تواند یک منبع غنی از عناصر سنگینی همچون طلا و اورانیم باشد.

 • خاستگاه بازی شطرنج

  Author

  اینکه منشا بازی شطرنج از کجا آمده است دقیقا مشخص نیست. داستان‌های اساطیری مختلف هر کدام این بازی را به یک فرهنگ خاص منتسب می‌کنند. به عنوان مثال یکی از این اساطیر اشاره می‌کند که این بازی برای اولین‌بار در خلال جنگ تروا اختراع شده است.

 • No file selected.

  شفق قطبی

  Author

  شفق قطبی از برخورد بادها یا جریانات خورشیدی با میدان مغناطیسی زمین ایجاد می‌شود. میدان مغناطیسی زمین باعث منحرف شدن ذرات باردار موجود در بادهای خورشیدی می‌شود. به این پدیده در اصطلاح Magnetosphere می‌گویند.

تقسیم بندی مناطق مختلف تهران براساس میزان خطر ناشی از زلزله

نویسنده: مریم اکرمی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

در مقاله قبل شرح داده شد که رابطه بین بزرگی با شتاب حداکثر سنگ‌ها و احتمال وقوع زلزله در بخش‌های مختلف توسط "نقشه خطر زلزله" نمایش داده می‌شود.

نقشه منطقه بندی خطر زلزله در تهران و اطراف آن توسط آقایان مهاجراشجعی، بربریان، قریشی و ارژنگ روش در سال 1983 میلادی تهیه شده است. در این نقشه تهران به 5 منطقه تقسیم شده است که به ترتیب شدت خطر عبارت اند از:

1. منطقه حریم گسلش
این منطقه خطرناک ترین منطقه تهران است. در تمانی گستره این منطقه انتظار گسلش ( ایجاد گسل) و جابجایی‌های فرعی حاصل از گسلش وجود دارد و ایجاد ساختمان‌های مهم و همگانی در آن پیشنهاد نمی‌شود، بدین ترتیب پیشنهاد می‌شود این منطقه را به پاک سازی اختصاص بدهند.
منطقه حریم گسلش شامل نواحی لشگرک، جاجرود، منظریه،نیاوران، جماران، دربند، سربند، ولنجک، اوین، الهیه، چیذر ، فرحزاد، حصارک، کن، باغ اناری، کاظم آباد، کلاک و کرج است.زلزله

2. منطقه تکان‌های خیلی شدید یا ویرانی خیلی شدید
در این منطقه امکان ویرانی خیلی شدید وجود دارد. منطقه ویرانی خیلی شدید نواحی قوچک، تلو، سوهانک، ازگل، تجریش، تهران پارس، لویزان، قلهک، ونک، شهرک غرب، درکه، هفت حوض، کن، کاروانسرا سنگ و جنوب کرج را در امتداد گسل شمال تهران، گسل نیاوران، گسل‌های محمودیه، کوثر و تلو در بر می‌گیرد.

3. منطقه تکانهای شدید یا ویرانی گسترده
این منطقه بیشتر شامل تهران مرکز می‌شود. با توجه به وجود پی سنگ آبرفتی C  و D در این منطقه که مقاومتشان در برابر تکانهای شدید متفاوت است می‌توان این منطقه را به دو منطقه کوچکتر تقسیم کرد. منطقه با پی سنگ آبرفتی D به علت سستی نسبی و نداشتن سیمان نسبت به منطقه با پی آبرفتی C  اثرات نامطلوب تری نشان می‌دهد.
منطقه تکانهای شدید یا ویرانی گسترده شامل  محله های داودیه، زیبا شهر، مجیدیه، عباس آباد، یوسف آباد، گیشا، نارمک، وحیدیه ، تهران نو، امیر آباد، شهر آرا، شهرک اکباتان، افسریه، یافت آباد را در بر می‌گیرد.

4.منطقه حرکت‌های تند یا خسارات زیاد
کلیه نقاطی که در فاصله‌های دورتر از 10 کیلومتر از امتداد گسل‌های شمال تهران و مجموعه‌های گسل‌های ری قرار می‌گیرند جزء این منطقه‌اند که اثرات ویرانی در این مکان‌ها نسبت به مناطق پیشین تا حدودی کمتر است.زلزله منطقه حرکتهای تند یا خسارات زیاد نواحی غرب و جنوب شهریار را در غرب تهران و کوههای دراز تنگ و جلویک را در شرق تهران می‌پوشاند.

5.منطقه با احتمال آبگونگی خاک و ویرانی شدید
در قسمت هایی از زمین‌های جنوب  شرقی تهران که سطح آب زمینی بالاست در صورت وجود لایه‌های آبرفتی ماسه‌ای،سیلتی و رسی، احتمال فرو نشست و یا شناور شدن ذرات خاک در آب بالا آمده در اثر تکان‌های زلزله وجود دارد. این پدیده که بواسطه کم شدن فضای خالی میان دانه‌های خاک و افزایش فشار آب منفذی روی می‌دهد موجب حرکت خاک‌های دانه ریز می‌شود و حتی در مناطق دورتر از مرکز زلزله نیز ممکن است اثرات تخریبی شدیدی ایجاد کند. این پدیده را آبگونگی خاک می نامند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.1/5 امتیازهای داده شده (8 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی