• چیکانو، لاتینو، ایسپانیک

  Author وهاب مختاری

  زمانی که درباره تفاوت های نژادی و فرهنگی خرده فرهنگ‌ها صحبت می‌کنیم، مهم است که به جزئیات دقت کنیم. به عنوان مثال، واژه "چیکانو" اولین بار برای مکزیکی تبارهای ساکن امریکا به کار برده شد. یا مثلا برزیلی ها را "لاتینوگ می‌دانند نه "ایسپانیک". در این مقاله درباره تفاوت‌های واژه‌های "چیکانو"، "لاتینو" و "ایسپانیک" بحث خواهیم کرد.

 • جنگ داخلی اسپانیا

  Author وهاب مختاری

  ملت اسپانیا یکی از خونبارترین روزهای سرزمین‌شان را درست قبل از آغاز جنگ جهانی دوم تجربه کردند. دوره‌ای که سه سال به طول انجامید و نتیجه‌ی آن کشته شدن نزدیک به نیم میلیون انسان، و تضعیف شدید سیستم اقتصادی و اجتماعی اسپانیا و روی کار آمدن ژنرال فرانکو و برپایی حکومت استبدادی‌اش برای مدت ۳۶ سال بود.

 • بنای مدرسه دارالفنون

  Author مریم اکرمی

  در سال 1266 قمری امیرکبیر تصمیم گرفت برای تعلیم و تعلم در تهران مدرسه ای بنا کند. چون قرار بود که این مدرسه همه فنون تعلیم داده شود نام آن را " دارالفنون"  گذاردند. طرح بنای ساختمان را میرزا رضا مهندس باشی ریخت و محمد تقی خان معمار باشی مامور بنای آن گردید.

تقسیم بندی مناطق مختلف تهران براساس میزان خطر ناشی از زلزله

نویسنده: مریم اکرمی, دوشنبه, ۰۹ مرداد ۱۳۹۱, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 8180,

تقسیم بندی مناطق مختلف تهران براساس میزان خطر ناشی از زلزله

در مقاله قبل شرح داده شد که رابطه بین بزرگی با شتاب حداکثر سنگ‌ها و احتمال وقوع زلزله در بخش‌های مختلف توسط "نقشه خطر زلزله" نمایش داده می‌شود.

نقشه منطقه بندی خطر زلزله در تهران و اطراف آن توسط آقایان مهاجراشجعی، بربریان، قریشی و ارژنگ روش در سال 1983 میلادی تهیه شده است. در این نقشه تهران به 5 منطقه تقسیم شده است که به ترتیب شدت خطر عبارت اند از:

1. منطقه حریم گسلش
این منطقه خطرناک ترین منطقه تهران است. در تمانی گستره این منطقه انتظار گسلش ( ایجاد گسل) و جابجایی‌های فرعی حاصل از گسلش وجود دارد و ایجاد ساختمان‌های مهم و همگانی در آن پیشنهاد نمی‌شود، بدین ترتیب پیشنهاد می‌شود این منطقه را به پاک سازی اختصاص بدهند.
منطقه حریم گسلش شامل نواحی لشگرک، جاجرود، منظریه،نیاوران، جماران، دربند، سربند، ولنجک، اوین، الهیه، چیذر ، فرحزاد، حصارک، کن، باغ اناری، کاظم آباد، کلاک و کرج است.زلزله

2. منطقه تکان‌های خیلی شدید یا ویرانی خیلی شدید
در این منطقه امکان ویرانی خیلی شدید وجود دارد. منطقه ویرانی خیلی شدید نواحی قوچک، تلو، سوهانک، ازگل، تجریش، تهران پارس، لویزان، قلهک، ونک، شهرک غرب، درکه، هفت حوض، کن، کاروانسرا سنگ و جنوب کرج را در امتداد گسل شمال تهران، گسل نیاوران، گسل‌های محمودیه، کوثر و تلو در بر می‌گیرد.

3. منطقه تکانهای شدید یا ویرانی گسترده
این منطقه بیشتر شامل تهران مرکز می‌شود. با توجه به وجود پی سنگ آبرفتی C  و D در این منطقه که مقاومتشان در برابر تکانهای شدید متفاوت است می‌توان این منطقه را به دو منطقه کوچکتر تقسیم کرد. منطقه با پی سنگ آبرفتی D به علت سستی نسبی و نداشتن سیمان نسبت به منطقه با پی آبرفتی C  اثرات نامطلوب تری نشان می‌دهد.
منطقه تکانهای شدید یا ویرانی گسترده شامل  محله های داودیه، زیبا شهر، مجیدیه، عباس آباد، یوسف آباد، گیشا، نارمک، وحیدیه ، تهران نو، امیر آباد، شهر آرا، شهرک اکباتان، افسریه، یافت آباد را در بر می‌گیرد.

4.منطقه حرکت‌های تند یا خسارات زیاد
کلیه نقاطی که در فاصله‌های دورتر از 10 کیلومتر از امتداد گسل‌های شمال تهران و مجموعه‌های گسل‌های ری قرار می‌گیرند جزء این منطقه‌اند که اثرات ویرانی در این مکان‌ها نسبت به مناطق پیشین تا حدودی کمتر است.زلزله منطقه حرکتهای تند یا خسارات زیاد نواحی غرب و جنوب شهریار را در غرب تهران و کوههای دراز تنگ و جلویک را در شرق تهران می‌پوشاند.

5.منطقه با احتمال آبگونگی خاک و ویرانی شدید
در قسمت هایی از زمین‌های جنوب  شرقی تهران که سطح آب زمینی بالاست در صورت وجود لایه‌های آبرفتی ماسه‌ای،سیلتی و رسی، احتمال فرو نشست و یا شناور شدن ذرات خاک در آب بالا آمده در اثر تکان‌های زلزله وجود دارد. این پدیده که بواسطه کم شدن فضای خالی میان دانه‌های خاک و افزایش فشار آب منفذی روی می‌دهد موجب حرکت خاک‌های دانه ریز می‌شود و حتی در مناطق دورتر از مرکز زلزله نیز ممکن است اثرات تخریبی شدیدی ایجاد کند. این پدیده را آبگونگی خاک می نامند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.1/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

مریم اکرمی

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

پزشکی و سلامت