• برج میلاد

  Author

  برج میلاد  با ارتفاع 435 متر، چهارمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی دنیا در نوع خود محسوب می‌شود.

 • No file selected.

  منشا پیدایش و آینده کیهان

  Author

  در سال 1929 ستاره‌شناس امریکایی " ادوین هابل" نشان داد کهکشانها در حال دور شدن از هم هستند و کیهان در حال گسترش است. محاسبات اخیر نشان داده که گسترش کیهان از زمان" مه بانگ" که 10 تا 20 میلیارد سال پیش به وقوع پیوست، منشا گرفته است. مطالعات مربوط به منشاء پیدایش کیهان هم مستلزم مشاهدات ستاره‌شناسی و هم مستلزم اکتشاف ذرات درون اتمی است. امید می‌رود که ارتباطهای متعدد موجود بین تفسیر کیهان‌شناختی از انفجار عظیم و مفاهیم فیزیک ذره‌ای بتواند در نهایت به ارائه نظریه کاملی از فضا، زمان، ماده و کیهان منجر شود.

 • No file selected.

  بومرنگ

  Author

  بومرنگ، کاملترین محصول دانش و فن انسان اولیه می باشد. این اسلحه عجیب و بی نظیر مدتهای زیادی موجب حیرت و تعجب دانشمندان بود. واقعا هم اشکال عجیب پیچ در پیچی که بومرنگ در هوا رسم می کند باعث حیرت و تعجب هر شخصی می شود.

انواع مختلف حشره کش‌ها

نویسنده: مانی هاشمیان, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

انواع مختلف حشره کش‌ها

در این مقاله سعی بر این شده است که با انواع مختلف حشره کش‌ها و موادی که برای دفع سموم و حشرات موزی استفاده می‌شود صحبت کنیم.

1- آلدرين ALDRIN
آلدرين يك نوع حشره‌كش است كه براي كنترل حشرات خاكي مانند موريانه‌ها، كرم ريشة غلات، كرمهاي سوزني ، شپش آبي برنج و ملخ بكار مي‌رود . اين ماده براي حفاظت از غلاتي نظير ذرت و سيب زميني كاربرد وسيعي داشته و براي محافظت وسايل چوبي در برابر موريانه داراي تأثير قابل توجهي مي‌باشد. آلدرين داراي خاصيت سمي براي انسان است. دوز كشنده براي يك فرد بالغ، حدود 5 گرم ، معادل 83 ميلي گرم به ازاء هر كيلوگرم از وزن بدن برآورد شده است. علائم و نشانه‌هاي مسموميت توسط آلدرين شامل سردرد ، سرگيجه، تهوع، ضعف عمومي و نهايتاً لرزش خفيف، انقباض عضلات و تشنج مي‌باشد . قرار گرفتن در معرض تماس با آلدرين بهمراه ديلدرين و اندرين ، ارتباط مستقيم با افزايش محسوس در بروز سرطانهاي كبد و لوزالمعده دارد.

2-كلردان  CHLORDANE
كلردان در يك طيف وسيع از حشره‌كشها براي حفاظت محصولات كشاورزي شامل سبزيجات ، غلات ، ذرت ، دانه هاي روغني ، سيب زميني ، نيشكر، چغندرقند، مركبات، گردو و پنبه استفاده مي‌گرديد . همچنين از آن بطور گسترده‌اي براي كنترل موريانه‌ها استفاده مي‌شد.  IARC (موسسه بین المللی تحقیقات سرطان) بعلت احتمال سرطانزايي كلردان آنرا در طبقه بندي مواد سرطانزا قرار داده است (گروه –B2). نيمه عمر كلردان در خاك حدود يك سال گزارش شده است.

3 - ددت DDT
DDT  در جريان جنگ جهاني دوم، در سطح گسترده اي جهت حفاظت مردم و نظاميان در برابر مالاريا ، تيفوس و ديگر بيماريهاي شايع در شهرها استفاده مي‌شد. پس از جنگ DDT  در كشاورزي و براي كنترل بيماريهاي گفته شده استفاده‌هاي گسترده‌اي يافت.
IARC  اعلام نموده كه مدارك كافي براي اثبات سرطانزايي DDT وجود ندارد، اما اين موضوع در حيوانات آزمايشگاهي به اثبات رسيده است . از اين رو  DDT را در گروه مواد داراي احتمال سرطانزايي براي انسان طبقه بندي نموده است.سموم زدایی

4- ديلدرين  DIELDRIN
ديلدرين  در كشاورزي ، به منظور كنترل حشرات خاكي و چند نوع تخم حشرات ناقل بيماري استفاده شده است. اصولاً كاربردهاي اين ماده محدود به كنترل موريانه و حشرات چوب و آفت هاي چرم مي‌باشد. ديلدرين با ذرات خاك پيوندهاي بسيار قوي برقرار نموده و از اين رو داراي قابليت نفوذ زياد به آبهاي زيرزميني مي‌باشد. در مطالعه موردي برروي كارگران كارخانه‌اي كه مشغول ساخت آلدرين، ديلدرين و اندرين بودند، آمار معني داري در خصوص نشانه‌هايي از سرطان جگر و صفرا مشاهده شد.
نيمه عمر ديلدرين در دماي خشك تقريباً 5 سال است. محصولات لبنياتي، همانند شير و كره و گوشت حيوانات از منابع اوليه تماس مي‌باشد. در ويتنام تماس از طريق خوراك شخص / μg 55/0 برآورد شده است که جزء بالاترین مقادیر دریافت بشمار می‌رود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.0/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری