• No file selected.

  گرگ و میش

  Author

  در ایام صدارت میرزا تقی خان امیرکبیر روزی احتشام الدوله (خانلر میرزا) عمومی ناصر‌الدین شاه که والی بروجرد بود به تهران آمد و به حضور میرزا تقی خان رسید. امیر از احتشام الدوله پرسید: خانلر میرزا وضع بروجرد چطور است؟

 • No file selected.

  یک قهرمانی دیگر

  Author

  دیگر نام تختی تنها به عنوان یک ورزشکار و یا کشتی گیر قدرتمند مطرح نمی شد. او در آن زمان آوازه ای جهانی پیدا کرده بود.

 • سیمون بولیوار

  Author

  در غرب تهران، خیابانی با نام "سیمون بولیوار" وجود دارد. آیا تا به حال این پرسش برایتان پیش آمده است که سیمون بولیوار چه کسی بوده است؟

 • رئالیسم جادویی

  Author

  چند روزی است که رمان "کوری" نوشته‌ی ژوزه ساراماگو را دست گرفته‌ام و هر شب چند برگی می‌خوانم. ساراماگو یکی از نامداران "رئالیسم جادویی" است. با خودم گفتم بد نیست کمی درباره‌ی این سبک ادبی بنویسم.

حذف القاب دیوانی

نویسنده: شایان منصوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

یکی از عیوب بزرگ عصر قاجاریه القاب دیوانی بود. این القاب از عصر صفویه آغاز شده و در زمان فتحعلی شاه و محمد شاه قاجاریه به نهایت رسیده بود

. نویسندگان درباری برای دریافت پول بیشتر درباریان را با القاب جدید می ستودند. شاهان  نیز با دریافت پول و هدیه درباریان را به القاب جدید مفتخر می‌ساختند. اما امیرکبیر در دوران حکومت کوتاه خود برای حذف این القاب که چیزی جز غرور برای صاحب لقب به بار نمی آورد کوشش بسیار کرد. در این خصور وی فرمانی صادر کرد که اصل آن به دست محققان تاریخ و پژوهندگان عصر امیر نرسیده است اما شرحی که واتسون دراین باره در کتاب خود نگاشته اندیشه امیر را روشن می‌کند. واتسون در این مورد می‌نویسد:

" اولین تصوری که از نام ایران به ذهن هر دانشمندی می‌گذرد شیوه نگارش ساختگی است که نویسندگان و تاریخ نویسان سرزمین آتش پرستان در مدت دو هزار سال پرورانده اند. امیر نظام تصصم گرفت این عبارت بی معنی را که فقط شایسته بردگان و فرومایگان است برندازد. پس فرمانی صادر کرد که در عریض‌ها و نامه های رسمی که خطاب به وی می‌نویسند جز یک عنوان "جناب" به کار نبرند. برای مقامهای پایین تر نیز به ترتیب عنوان ثابتی مقرر کرد. مردم در شگفتی ماندند که چطور وزیری آن القاب چابلوسانه را از خود دور می‌نماید. اما امر او را به گردن نهادند."

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری