• No file selected.

  ترفندهای رایج در مذاکرات (بخش سوم)

  Author

  به عنوان یکی از اقدامات موثر در کنترل و راهبری مذاکره، سعی کنید همان ابتدای کار یک بسته پیشنهادی از طرف مقابل دریافت کنید. مطلع شدن از تمام خواسته‌های طرف مقابل آن هم در ابتدای مذاکره، موقعیت بسیار خوبی است که می‌تواند فرد مذاکره کننده را طول گفتگو، مسلط بر جریان مذاکره کند.

 • یک روش ساده برای اولویت بندی و انجام کارهای روزانه

  Author

  آیا برای شما هم این اتفاق افتاده است که شب، هنگام خواب، با خود بگویید "فردا صبح که از خواب بیدار شدم فلان کار و فلان کار رو انجام می‌دهم". اما فردا شب با ناراحتی به روزی که سپری شده ‌اندیشیده‌اید و افسوس ‌خوریده‌اید که چرا کارهایی رو که در ذهن داشتید و باید انجامشان می‌دادید نتوانسته‌اید تمام و کمال به اتمام برسانید؟ مشکل در کجاست؟ آیا مسئله اصلی، کمبود وقت است؟

حذف القاب دیوانی

نویسنده: شایان منصوری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

No file selected.

یکی از عیوب بزرگ عصر قاجاریه القاب دیوانی بود. این القاب از عصر صفویه آغاز شده و در زمان فتحعلی شاه و محمد شاه قاجاریه به نهایت رسیده بود

. نویسندگان درباری برای دریافت پول بیشتر درباریان را با القاب جدید می ستودند. شاهان  نیز با دریافت پول و هدیه درباریان را به القاب جدید مفتخر می‌ساختند. اما امیرکبیر در دوران حکومت کوتاه خود برای حذف این القاب که چیزی جز غرور برای صاحب لقب به بار نمی آورد کوشش بسیار کرد. در این خصور وی فرمانی صادر کرد که اصل آن به دست محققان تاریخ و پژوهندگان عصر امیر نرسیده است اما شرحی که واتسون دراین باره در کتاب خود نگاشته اندیشه امیر را روشن می‌کند. واتسون در این مورد می‌نویسد:

" اولین تصوری که از نام ایران به ذهن هر دانشمندی می‌گذرد شیوه نگارش ساختگی است که نویسندگان و تاریخ نویسان سرزمین آتش پرستان در مدت دو هزار سال پرورانده اند. امیر نظام تصصم گرفت این عبارت بی معنی را که فقط شایسته بردگان و فرومایگان است برندازد. پس فرمانی صادر کرد که در عریض‌ها و نامه های رسمی که خطاب به وی می‌نویسند جز یک عنوان "جناب" به کار نبرند. برای مقامهای پایین تر نیز به ترتیب عنوان ثابتی مقرر کرد. مردم در شگفتی ماندند که چطور وزیری آن القاب چابلوسانه را از خود دور می‌نماید. اما امر او را به گردن نهادند."

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری

اطلاعات عمومی