• نمادهای ملی کشور فرانسه

  Author وهاب مختاری  هر ملتی در جهان به واسطه‌ی نمادهای ملی‌اش شناخته می‌شود. نمادهایی وجود دارند که در بین همه‌ی ملل مشترک هستند، مانند پرچم و سرود ملی. فرانسوی‌ها شش سمبل مشهور دارند که نماینده‌ی "جمهوری" می‌باشد.

 • رنگین کمان مهتابی

  Author میلاد صبوری

  همه ما با رنگین کمان آشنا هستیم و احتمالا بارها این پدیده زیبای طبیعت رو مشاهده کرده‌ایم. اما آیا می‌دانید در کنار این رنگین کمان معمولی، پدیده نادر و بسیار زیبای رنگین کمان مهتابی هم در این طبیعت شگفت انگیز وجود دارد؟

 • دست ها

  Author مریم اکرمی

  یکی از حالت های بسیار اشتباه این است که دست ها را پشت کمر نگه می داریم. امتحان کن و به تنفس خود توجه کن آنوقت احساس خواهی کرد که نفست یعنی مایه ی حیات تو نمی تواند جریان یابد.

حذف القاب دیوانی

نویسنده: شایان منصوری, چهارشنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۱, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 3722,

حذف القاب دیوانی

یکی از عیوب بزرگ عصر قاجاریه القاب دیوانی بود. این القاب از عصر صفویه آغاز شده و در زمان فتحعلی شاه و محمد شاه قاجاریه به نهایت رسیده بود

. نویسندگان درباری برای دریافت پول بیشتر درباریان را با القاب جدید می ستودند. شاهان  نیز با دریافت پول و هدیه درباریان را به القاب جدید مفتخر می‌ساختند. اما امیرکبیر در دوران حکومت کوتاه خود برای حذف این القاب که چیزی جز غرور برای صاحب لقب به بار نمی آورد کوشش بسیار کرد. در این خصور وی فرمانی صادر کرد که اصل آن به دست محققان تاریخ و پژوهندگان عصر امیر نرسیده است اما شرحی که واتسون دراین باره در کتاب خود نگاشته اندیشه امیر را روشن می‌کند. واتسون در این مورد می‌نویسد:

" اولین تصوری که از نام ایران به ذهن هر دانشمندی می‌گذرد شیوه نگارش ساختگی است که نویسندگان و تاریخ نویسان سرزمین آتش پرستان در مدت دو هزار سال پرورانده اند. امیر نظام تصصم گرفت این عبارت بی معنی را که فقط شایسته بردگان و فرومایگان است برندازد. پس فرمانی صادر کرد که در عریض‌ها و نامه های رسمی که خطاب به وی می‌نویسند جز یک عنوان "جناب" به کار نبرند. برای مقامهای پایین تر نیز به ترتیب عنوان ثابتی مقرر کرد. مردم در شگفتی ماندند که چطور وزیری آن القاب چابلوسانه را از خود دور می‌نماید. اما امر او را به گردن نهادند."

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

شایان منصوری

دیدگاه‌ها (0)

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

کسب و کار

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی