جهان‌های موازی

نویسنده: میلاد صبوری, پنجشنبه, ۱۴ شهریور ۱۳۹۲, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 5558,

جهان‌های موازی

بر مبنای نظر برخی از دانشمندان، جهان حدود چهارده میلیارد سال پیش با ظهور ماده و انرژی بر اساس یک نوسان کوانتومی به وجود آمده است.

براساس تئوری انبساط کیهانی، جهان بر اثر نوسانات کوانتومی در یک فضای عدم ایجاد شده است. نوسانات کوانتومی به حرکات تصادفی و کاتوره‌ای ماده و انرژی در یک فضای خلاء گفته می‌شود. نوسانات کوانتومی بخشی از تئوری کوانتومی است. تئوری کوانتومی شاخه‌ای از علم فیزیک است که به بررسی عملکرد ماده در ابعاد اتم می‌پردازد.

بر مبنای نظر برخی دانشمندان، جهان حدود چهارده میلیارد سال پیش با ظهور ماده و انرژی بر اساس یک نوسان کوانتومی به وجود آمده است. در نتیجه این نوسان کوانتومی موجودیتی از ماده و انرژی به شدت منقبض شده و بسیار بسیار داغ ایجاد شده است.

جهان‌های موازیاین موجودیت بر اساس پدیده‌ای که به بیگ‌ بنگ (Big bang) معروف است شروع به انبساط و در عین حال سرد شدن کرده است. نتیجه‌ای که پس از میلیاردها سال انبساط از آن موجودیت اولیه ایجاد شده است، چیزی است که امروز جهان ما را می‌سازد.

فرضیه‌ای وجود دارد که می‌گوید اگر جهان ما بر اساس یک نوسان کوانتومی از عدم به وجود آمده است، پس این احتمال وجود دارد که نوسانات کوانتومی دیگری نیز وجود داشته‌اند که نتیجه هر کدام از آنها خلق جهانی متفاوت از جهان ما را رقم زده است.

بر طبق فرضیه بالا که دانشمندان زیادی از جمله استیون هاوکینگ به آن معتقد هستند، وجود بی نهایت جهان موازی با جهان ما محتمل است.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

5.0/5 امتیازهای داده شده (6 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

میلاد صبوری

دیدگاه‌ها (3)

 • حکیم غزیعلی
  حکیم غزیعلی
  ۲۲ شهریور ۱۳۹۱ at ۱۵:۵۳ |

  با سلام
  از کی تاحالا هاوکینگ شده دانشمند بزرگ؟!
  هاوکینگ چندین نظریه داد و از این چندین نظریه تقریبا هیچکدامشان از نظر تجربی ثابت نشده اند!
  حتی از نظر ریاضی پیشرفته قابل تقض هستند.
  نظریه جهان های موازی برای حل پارادوکس سفر در زمان ساخته شدند و فقط یک نظریه ی ابتدایی که ثابت نشده اند و نخواهد شد.
  با تشکر

  • وهاب مختاری
   وهاب مختاری
   ۲۳ شهریور ۱۳۹۱ at ۰۰:۱۲ |

   سلام دوست عزیز،

   ممنون از وقتی که گذاشتید.
   آقا حکیم، نظر خوب شما باعث شد هوس کنم چند خط بنویسم.

   اول اینکه بر خلاف صحبت شما، توی این مطلب هیچ جا از "جهان‌های موازی" تحت عنوان "نظریه" یاد نشده و واقعیت هم همین هست.
   "جهان‌های موازی" تنها یک تفسیر (interpretation) برای نظریه کوانتومی هست و بس.

   دوم اینکه حل "پارادوکس سفر در زمان" تنها دلیل طرح این تفسیر نبوده. این فقط یکی از آثار جانبی این تفسیر بوده.
   توی نظریه کوانتومی پدیده‌ای به نام "سقوط تابع موج" یا "wave function collapse" مطرح می‌شه به این ترتیب که بعد از اینکه مشاهده‌گر پدیده کوانتومی رو مشاهده کرد، این عملیات مشاهده و اندازه‌گیری، وضعیت کوانتوم رو از حالت بر‌هم‌نهی (superposition) حالات مختلف به یک وضعیت قطعی تغییر می‌ده.
   این ادعای نظریه کوانتومی هست. حالا روی این ادعا یک سری پارادوکس تحت عنوان "پارادوکس‌های همبستگی" یا "correlation paradoxes" مطرح شده.
   این سری پارادوکس‌ها معتقد هستن این ادعای نظریه کوانتومی به‌واسطه یک سری آزمایش‌های ذهنی (نه تجربی) منجر به بروز تناقض در "سیستم کوانتومی" می‌شه. مثل پارادوکس EPR.
   حالا این "جهان‌های موازی" فقط اومده یه تفسیر ارائه داده و ادعای بیشتری نداشته. تفسیرهای دیگه‌ای هم وجود داشته.

   سوم اینکه نظریه‌ها هیچ وقت قابل "اثبات" نیستن بلکه ما فقط می‌تونیم یک نظریه رو "ابطال" کنیم. کما اینکه نظریه مکانیک نیوتونی هیچ وقت اثبات نشده. نظریه نسبیت هم همین‌طور. نظریه‌ها موجوداتی هستن که با هم رقابت می‌کنن و هر کدوم که واقعیت رو بهتر توصیف کنه برنده می‌شه. حالا نظریه برنده چطور انتخاب می‌شه؟ در هر دوره‌ای متخصصین به این اجماع می‌رسند که کدوم نظریه برتر هست. این اجماع قابل اثبات نیست! اگر شما اثباتی از مکانیک نیوتونی دارید ارائه کنید :) نظریه‌ها با اجماع متخصصین پذیرفته می‌شن تا یک یا چند تا از "مسئله"های موجود رو حل کنن. بعد از مدتی ممکنه "مسئله"ی جدیدی در قالب مشاهداتی مطرح بشه که نظریه غالب توان حل اون‌ها رو نداشته و بعدش نظریه جدیدی مطرح می‌شه که باز متخصصین به این اجماع می‌رسند که نظریه فعلی من‌حیث‌المجموع بهتر از نظریه قبلی "مسئله"ها رو توصیف و حل می‌کنه و اینجاست که نظریه قبلی "ابطال" می‌شه ولی نظریه جدید اثبات نمی‌شه بلکه باز هم طی فرآیند اجماع متخصصین صرفا پذیرفته می‌شه. بنابراین این صحبت شما که فلان نظریه به لحاظ تجربی "ثابت" نشده در فلسفه علم کاملا بی‌معناست.

   چهارم اینکه اهمیت نظریه‌ها در مسئله‌هایی هست که حل می‌کنن و خود نظریه‌ها فی نفسه ارزش ذاتی ندارن. به عبارت دیگه اصل "مسئله" هست و نه نظریه. نظریه‌ها میان و می‌رن و پابرجا نمی‌مونن. صرف طرح نظریه‌های مختلف و "رقابت" اون‌ها با هم باعث خلق نظریه‌های بهتر می‌شه. بنابراین حتی نظریه‌هایی که متولد می‌شن ولی هرگز به اجماع متخصصین نمی‌رسن بیهوده و به‌درد‌نخور نیستن! همین‌طور ابطال گرانش نیوتونی توسط نسبیت اینشتین چیزی از ارزش‌های مدل نیوتونی کم نمی‌کنه. ارزش نظریه نیوتون به "مسئله"هایی هست که حل کرده و همین‌طور مسئله‌های جدیدتری که باعث نابودی‌اش شده! چون این نظریه همین که باعث برانگیخته شدن انتقادها و در نتیجه طرح "مسئله" جدید شده (و لو به قیمت نابودی خودش) ارزشمنده. این "مسئله" است که ارزش داره و باعث رشد و پیشرفت و شناخت می‌شه.

   پنجم اینکه خود پارادوکس سفر در زمان یا مثلا پارادوکس EPR حاصل آزمایش‌های ذهنی هستن نه تجربی. "جهان‌های موازی" هم صرفا ماهیت ذهنی داره که روی نظریه کوانتومی سوار می‌شه تا جوابی که قبلا نظریه کوانتومی داده رو "فقط" تفسیر کنه.

   ششم اینکه هر چند بر خلاف گفته شما هیچ جا توی متن از هاوکینگ با عنوان دانشمند "بزرگ" یاد نشده، ولی به هر حال هاوکینگ ۳۰ سال کرسی لوکازین دانشگاه کمبریج رو در اختیار داشته. قبول که بیشتر از نظریه‌هاش شرایط خاصی که داشته باعث معروفیت‌اش شده، ولی نوشتن در زمینه popular science هم باعث کوچکی‌اش نمی‌شه.

   هفتم اینکه مطالب علمی "می‌دونستی" در حوزه popular science تعریف می‌شه. ما به "جهان‌های موازی" به عنوان یک مطلب جالب و عجیب و کنجکاوی‌برانگیز نگاه می‌کنیم تا یک تفسیر معتبر و مورد اجماع متخصصین.

   و آخر و البته مهم‌ترین نکته ...
   از اینکه وقت گذاشتید و این مطلب رو خوندید و نظر دادید خیلی سپاسگزارم. قطعا انتقاد شما باعث می‌شه مطالب "می‌دونستی" ساختار و محتوای بهتری پیدا کنه :)

  • میلاد صبوری
   میلاد صبوری
   ۲۳ شهریور ۱۳۹۱ at ۲۲:۳۱ |

   دوستان سلام،

   ممنون از بابت نظراتی که دادید.
   همون‌طور که آقای وهاب اشاره کرده، هدف از مطالب "می‌دونستی!؟" به طور کلی بیان واقعیت‌های موجود است به گونه‌ای که بتواند یک حس کنجکاوی را در خواننده ایجاد کند و خود به دنبال اصل و اساس موضوع برود. بنابراین هدف "می‌دونستی!؟" تفسیر واقعیت‌ها نیست. در عین حال بسیار خوشحال خواهیم شد که خوانندگان تفاسیر خودشان از مطالب سایت را با دیگران به اشتراک بگذارند.
   من در همین رابطه از شما آقای حکیم عزیر و جناب وهاب که نظرات خود را با دیگر خوانندگان سایت به اشتراک گذاشتید سپاسگزارم.

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

اطلاعات عمومی