• No file selected.

  صورت

  Author

  اشتباه نگه داشتن در صورت نیز صدق می کند. با دقت به مردم نگاه کنید که چطور در مترو می نشینند. این چهره های خسته، غمگین، کسل، اندوهناک، نگران، این دهان باریک و عبوس و لب ها که به جلو حرکت داده شده است و هیچ وقت خنده بر آن ها نمی نشیند.

 • No file selected.

  ماساژ لگن عضلات باسن

  Author

  لگن پل بین پاها و تنه است و به حرکت هماهنگ بدن کمک می کند. اگر ما در این ناحیه دچار خشکی و سفتی عضلات باشیم این مشکل مستقیما روی حرکت و هم چنین انعطاف پذیری کل بدن اثر خواهد داشت.

 • No file selected.

  منشا پیدایش و آینده کیهان

  Author

  در سال 1929 ستاره‌شناس امریکایی " ادوین هابل" نشان داد کهکشانها در حال دور شدن از هم هستند و کیهان در حال گسترش است. محاسبات اخیر نشان داده که گسترش کیهان از زمان" مه بانگ" که 10 تا 20 میلیارد سال پیش به وقوع پیوست، منشا گرفته است. مطالعات مربوط به منشاء پیدایش کیهان هم مستلزم مشاهدات ستاره‌شناسی و هم مستلزم اکتشاف ذرات درون اتمی است. امید می‌رود که ارتباطهای متعدد موجود بین تفسیر کیهان‌شناختی از انفجار عظیم و مفاهیم فیزیک ذره‌ای بتواند در نهایت به ارائه نظریه کاملی از فضا، زمان، ماده و کیهان منجر شود.

جنگ داخلی اسپانیا

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

جنگ داخلی اسپانیا

ملت اسپانیا یکی از خونبارترین روزهای سرزمین‌شان را درست قبل از آغاز جنگ جهانی دوم تجربه کردند. دوره‌ای که سه سال به طول انجامید و نتیجه‌ی آن کشته شدن نزدیک به نیم میلیون انسان، و تضعیف شدید سیستم اقتصادی و اجتماعی اسپانیا و روی کار آمدن ژنرال فرانکو و برپایی حکومت استبدادی‌اش برای مدت ۳۶ سال بود.

جنگ داخلي اسپانيا از سال‌ ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹، بين جناح چپ جبهه ملي و جناح راست ملي‌گرا درگرفت. يکي از اولين عللي که آتش جنگ را برافروخت، در ۱۹۳۱ رخ داد و آن زماني بود که شاه اسپانيا به انتخابات دموکراتيک تن داد. در اين انتخابات، مردم اعلام کردند که خواستار جمهوري هستند ودر پي فعل و انفعالاتي، شاه به تبعيد فرستاده شد. يک انتخابات عمومي ديگر در همان سال، حزب سوسياليست را به قدرت رساند و مانوئل آزانا رئيس‌جمهور شد.

در ۱۹۳۶، آزانا کمک کرد تا چهار حزب سياسي جناح چپ در قالب جبهه ملي متحد شوند و در مقابل جناح راست ملي‌گرا قد علم کنند. جبهه ملي در انتخابات عمومي آن سال برنده شد و دولت را در دست گرفت. کمي بعد از آن، بحران اقتصادي باعث به وجود آمدن اعتصاب‌هايي شد و ارتش به رهبري اميليو مولا شورش کرد. هر چند اين شورش فقط در بعضي نقاط کشور موفقيت‌آميز بود، اما آن‌قدري بود که آزانا را به فکر استعفا انداخت. با اين حال، ديگر سران سياسي کشور اعتقاد داشتند که او مي‌تواند شورش‌ها را کنترل کند و به اين ترتيب آزانا در موقعيت خود باقي ماند. به رغم تلاش‌هاي بسيار او، بسياري از اعضاي احزاب سوسياليست و کمونيست در اروپا به اسپانيا آمدند تا جبهه ملي را در جنگ داخلي اسپانيا ياري کنند.

در طول جنگ داخلي، آنتونيو سالازار، ديکتاتور پرتغال، بنيتو موسوليني، ديکتاتور ايتاليا و آدولف هيتلر، ديکتاتور آلمان، به منظور پشتيباني از دولت‌هاي توتاليتار خود، از جناح راست ملي‌گراي اسپانيا حمايت کردند. در اسپانيا، جناح راست از حمايت کليسا هم بهره‌مند بود. اما جبهه ملي توسط مکزيک، شوروي سابق و بعضي از امريکايي‌ها حمايت مي‌شد.

اولين نبردهاي گسترده به همراه بمباران مادريد توسط نيروهاي جناح راست ملي‌گرا در سال ۱۹۳۷ در مادريد اتفاق افتاد. خيلي زود بعد از آن، راست‌ها کنترل شهر باداخوز را دست گرفته و بسياري از آنهايي را که مظنون به حمايت از جبهه ملي بودند، به قتل رساندند. اواخر سال ۱۹۳۶، راست‌ها فرانسيسکو فرانکو را به عنوان فرمانده نيروهاي ملي‌گرا و رئيس دولت برگزيدند.

نبردي که در بارسلونا در سال ۱۹۳۷ رخ داد، باعث اعدام بسياري از سران جبهه ملي و در نتيجه تضعيف شديد اين جناح شد. در ادامه، نيروهاي جمهوري‌خواه جببه ملي شکست سنگيني را در جنگ ابرو در ۱۹۳۸ متحمل شدند. جناح راست ملي‌گرا در بارسلونا، کاتالونيا و مادريد قدرت گرفتند و توسط ژنرال فرانکو کنترل دولت را به دست آوردند و به اين ترتيب، فرانکو خاتمه جنگ داخلي اسپانيا را اعلام کرد.

جنگ داخلی اسپانیا

نقاشی بالا یکی از آثار مشهور پابلو پیکاسو، نقاش معروف اسپانیایی، با عنوان "گرنیکا" است. پیکاسو "گرنیکا" را در واکنش به بمباران شهر گرنیکا واقع در کشور باسک (از ایالات جدایی‌طلب اسپانیا) خلق کرد. در سال ۱۹۳۷، در بحبوحه‌ی جنگ داخلی اسپانیا، جنگنده‌های آلمانی و ایتالیایی در یک حمله هوایی، شهر گرنیکا را در حمایت از حزب راست ملی‌گرای اسپانیا، بمباران کردند. "گرنیکا" آینه‌ای‌ست از تراژدی جنگ داخلی اسپانیا و درد و رنجی که مردم بی‌گناه اسپانیا متحمل شدند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.9/5 امتیازهای داده شده (7 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری