• درباره کوکاکولا

  Author

  کولاکولا را دکتر داروسازی به نام جان پمبرتون در سال ۱۸۸۶ ابداع کرد. پمبرتون می‌خواست با استفاده از برگ‌های کوکا، دارویی برای رفع خستگی و درد بسازد. برگ‌های کوکا حاوی ماده‌ی کوکائین هستند. البته امروزه کوکاکولا بدون کوکائین تهیه می‌شود. جالب است بدانید که شرکت کوکاکولا سالانه حدود صد تن برگ کوکا از کشور پرو وارد می‌کند.

   

 • No file selected.

  تدبیر امیر

  Author

  زمانی یک تن از راست گویان امانتی نزد تاجر محترمی گذاشت . بعد از چند روز که آمد مطالبه کند آن تاجر ابا نمود. صاحب امانت نزد امیر رفت و قضیه را باز گفت...

 • No file selected.

  بومرنگ

  Author

  بومرنگ، کاملترین محصول دانش و فن انسان اولیه می باشد. این اسلحه عجیب و بی نظیر مدتهای زیادی موجب حیرت و تعجب دانشمندان بود. واقعا هم اشکال عجیب پیچ در پیچی که بومرنگ در هوا رسم می کند باعث حیرت و تعجب هر شخصی می شود.

جامعه ستیزی

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

جامعه ستیزی

به چه کسی می‌گویند جامعه ستیز؟

مهم‌ترین ویژگی یک فرد جامعه ستیز بی‌احترامی به حقوق دیگران است. او نمی‌تواند با نرم‌های اجتماعی تطابق پیدا کند. این الگوی شخصیتی ممکن است در حول و حوش ۱۵ سالگی نمود پیدا کند و اگر درمان نشود، تا بزرگ‌سالی ادامه می‌یابد.

جامعه‌ستیزها بعضا از خود رفتارهای تهاجمی بروز می‌دهند. خیلی از آنها نمی‌توانند مسیر ثابتی را در زندگی‌شان طی کنند، مرتب شغل عوض می‌کنند و روابط عاطفی پایداری ندارند. البته این ویژ‌گی‌ها ممکن است در دیگر اختلال‌های شخصیتی هم دیده شود. اما آنچه باعث شناسایی بهتر جامعه‌ستیزها می‌شود، بی‌احترامی آنها نسبت به حقوق اجتماعی دیگران است.

اینجا نکته مهمی در میان است! امکان دارد ویژگی‌های شخصیتی فرد جامعه‌ستیز در لایه‌های زیرین شخصیت‌اش پنهان باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که بعضی از جامعه‌ستیزها بر خلاف تصور، خوش‌مشرب و جذاب هستند، به طوری که در نگاه اول، آدم‌های دوست‌داشتنی و معقولی جلوه می‌کنند، اما اینها فقط لایه ظاهری شخصیت آنهاست. کافی است شرایط به خصوصی پیش بیاید، تا آن لایه زیرین و جامعه‌ستیزانه شخصیت‌شان را بروز دهند.

گاهی ریشه جامعه‌ستیزی افراد خودمحوری آنها است. آنها خود را محور هستی می‌دانند! هیچ کس را قبول ندارند و فقط فکر و حرف خودشان را ارزشمند می‌دانند. این نوع از جامعه‌ستیزها احتمال دارد دچار توهم شوند و در عوالم رویایی‌شان زندگی کنند و ارتباط خود را با واقعیت رفته رفته از دست بدهند. از طرف دیگر، کمی اعتماد به نفس هم می‌تواند سبب جامعه‌ستیزی شود. این نوع از جامعه‌ستیزی یک واکنش دفاعی در برابر نقیصه شخصیتی کمبود اعتماد به نفس است.

آمار جامعه‌ستیزی در میان مردان به مراتب بیش از زنان است. حدود یک درصد از زنان و سه درصد از مردان گرفتار این اختلال شخصیتی هستند.

به ندرت پیش می‌آید که جامعه ستیز متوجه اختلال رفتاری خود شود و در نتیجه او از کسی تقاضای کمک نمی‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که گروه‌درمانی راهکار مناسبی برای درمان این اختلال است. یک جامعه ستیز حرف یک جامعه‌ستیز دیگر را بهتر می‌فهمد. بنابراین اگر تعدادی از آنها در جلسات گروه‌درمانی شرکت کنند، راحت‌تر می‌توانند با مشکل خود روبرو شوند و این خود می‌تواند مسیر درمان را تسریع کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.8/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

پزشکی و سلامت