• No file selected.

  رسیدن به آمادگی ذهنی

  Author

  آمادگی ذهنی به لحاظ گوناگون شبیه آمادگی جسمانی است. آمادگی جسمانی به برنامه غذایی مناسب و ورزش به اندازه احتیاج دارد. آمادگی ذهنی هم به برنامه غذایی ذهنی و تمرین منظم احتیاج دارد. اگر به آمادگی ذهنی برسید، شادی و نشاط  و حجم فروشتان افزایش می یابد.

 • No file selected.

  علل وقوع زلزله

  Author

  قسمت اعظم زلزله‌ها (90٪) منشا تکتونیکی یا گسلی دارند. زلزله‌های تکتونیکی در اثر ذخیره شدن مقدار بسیار زیادی انرژی از پوسته زمین ایجاد می‌شوند. افزایش بیش از حد انرژی و در نهایت آزاد شدن آن سبب خم شدن و تغییر شکل پوسته، گسیختگی و بالاخره زلزله می‌شود. زلزله‌های بزرگ معمولا بر اثر گسیختگی‌های سطحی یا نزدیک به سطح زمین که در ارتباط با یک یا چند گسل هستند ایجاد می‌شوند البته از این میان اغلب یک گسل عامل اصلی زلزله است که گسل اصلی یا گسل عامل نامیده می‌شود.

 • No file selected.

  آزمون تافل (TOEFL iBT)

  Author

  با توجه به اینکه این روزها در حال آماده شدن برای آزمون تافل هستم، تصمیم گرفتم چند خطی در مورد این آزمون بنویسم.

جامعه ستیزی

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

جامعه ستیزی

به چه کسی می‌گویند جامعه ستیز؟

مهم‌ترین ویژگی یک فرد جامعه ستیز بی‌احترامی به حقوق دیگران است. او نمی‌تواند با نرم‌های اجتماعی تطابق پیدا کند. این الگوی شخصیتی ممکن است در حول و حوش ۱۵ سالگی نمود پیدا کند و اگر درمان نشود، تا بزرگ‌سالی ادامه می‌یابد.

جامعه‌ستیزها بعضا از خود رفتارهای تهاجمی بروز می‌دهند. خیلی از آنها نمی‌توانند مسیر ثابتی را در زندگی‌شان طی کنند، مرتب شغل عوض می‌کنند و روابط عاطفی پایداری ندارند. البته این ویژ‌گی‌ها ممکن است در دیگر اختلال‌های شخصیتی هم دیده شود. اما آنچه باعث شناسایی بهتر جامعه‌ستیزها می‌شود، بی‌احترامی آنها نسبت به حقوق اجتماعی دیگران است.

اینجا نکته مهمی در میان است! امکان دارد ویژگی‌های شخصیتی فرد جامعه‌ستیز در لایه‌های زیرین شخصیت‌اش پنهان باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که بعضی از جامعه‌ستیزها بر خلاف تصور، خوش‌مشرب و جذاب هستند، به طوری که در نگاه اول، آدم‌های دوست‌داشتنی و معقولی جلوه می‌کنند، اما اینها فقط لایه ظاهری شخصیت آنهاست. کافی است شرایط به خصوصی پیش بیاید، تا آن لایه زیرین و جامعه‌ستیزانه شخصیت‌شان را بروز دهند.

گاهی ریشه جامعه‌ستیزی افراد خودمحوری آنها است. آنها خود را محور هستی می‌دانند! هیچ کس را قبول ندارند و فقط فکر و حرف خودشان را ارزشمند می‌دانند. این نوع از جامعه‌ستیزها احتمال دارد دچار توهم شوند و در عوالم رویایی‌شان زندگی کنند و ارتباط خود را با واقعیت رفته رفته از دست بدهند. از طرف دیگر، کمی اعتماد به نفس هم می‌تواند سبب جامعه‌ستیزی شود. این نوع از جامعه‌ستیزی یک واکنش دفاعی در برابر نقیصه شخصیتی کمبود اعتماد به نفس است.

آمار جامعه‌ستیزی در میان مردان به مراتب بیش از زنان است. حدود یک درصد از زنان و سه درصد از مردان گرفتار این اختلال شخصیتی هستند.

به ندرت پیش می‌آید که جامعه ستیز متوجه اختلال رفتاری خود شود و در نتیجه او از کسی تقاضای کمک نمی‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که گروه‌درمانی راهکار مناسبی برای درمان این اختلال است. یک جامعه ستیز حرف یک جامعه‌ستیز دیگر را بهتر می‌فهمد. بنابراین اگر تعدادی از آنها در جلسات گروه‌درمانی شرکت کنند، راحت‌تر می‌توانند با مشکل خود روبرو شوند و این خود می‌تواند مسیر درمان را تسریع کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.8/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری