• ظهور تورف‌گر دردوره‌ی پرینتر سه‌بعدی

  Author وهاب مختاری

  از آغاز شکل‌گیری جامعه‌ی صنعتی، تولید‌کننده‌ی کالا و مصرف‌کننده‌ی آن به عنوان دو موجودیت مجزا در نظر گرفته می‌شدند. دو موجودیتی که به جز در زمان خرید و فروش کالا، کاری با هم ندارند. حتی بعد از آن، فاصله‌ی بیش‌تری هم بین تولیدکننده و مصرف‌کننده پدید آمد، تولیدکننده کالای‌اش را به توزیع‌کننده می‌فروشد و او هم به فروشگاه و فروشگاه هم به مصرف‌کننده. با این حال، به نظر می‌رسد این فاصله دارد از بین می‌رود و در آینده شاهد خواهیم بود که تولیدکننده و مصرف‌کننده تبدیل به موجودی واحد شوند: تورف‌‌گر!

 • موتور جت

  Author مرتضی مرادوند

  امروزه اکثر مردم تصور می کنند حرکت هواپیما با موتور جت یک موضوع تازه علمی است در حالی که چنین نیست و این اصل دارای سابقه زیادی دارد.

جامعه ستیزی

نویسنده: وهاب مختاری, شنبه, ۰۹ مهر ۱۳۹۰, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی, تعداد بازدیدها 7474,

جامعه ستیزی

به چه کسی می‌گویند جامعه ستیز؟

مهم‌ترین ویژگی یک فرد جامعه ستیز بی‌احترامی به حقوق دیگران است. او نمی‌تواند با نرم‌های اجتماعی تطابق پیدا کند. این الگوی شخصیتی ممکن است در حول و حوش ۱۵ سالگی نمود پیدا کند و اگر درمان نشود، تا بزرگ‌سالی ادامه می‌یابد.

جامعه‌ستیزها بعضا از خود رفتارهای تهاجمی بروز می‌دهند. خیلی از آنها نمی‌توانند مسیر ثابتی را در زندگی‌شان طی کنند، مرتب شغل عوض می‌کنند و روابط عاطفی پایداری ندارند. البته این ویژ‌گی‌ها ممکن است در دیگر اختلال‌های شخصیتی هم دیده شود. اما آنچه باعث شناسایی بهتر جامعه‌ستیزها می‌شود، بی‌احترامی آنها نسبت به حقوق اجتماعی دیگران است.

اینجا نکته مهمی در میان است! امکان دارد ویژگی‌های شخصیتی فرد جامعه‌ستیز در لایه‌های زیرین شخصیت‌اش پنهان باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که بعضی از جامعه‌ستیزها بر خلاف تصور، خوش‌مشرب و جذاب هستند، به طوری که در نگاه اول، آدم‌های دوست‌داشتنی و معقولی جلوه می‌کنند، اما اینها فقط لایه ظاهری شخصیت آنهاست. کافی است شرایط به خصوصی پیش بیاید، تا آن لایه زیرین و جامعه‌ستیزانه شخصیت‌شان را بروز دهند.

گاهی ریشه جامعه‌ستیزی افراد خودمحوری آنها است. آنها خود را محور هستی می‌دانند! هیچ کس را قبول ندارند و فقط فکر و حرف خودشان را ارزشمند می‌دانند. این نوع از جامعه‌ستیزها احتمال دارد دچار توهم شوند و در عوالم رویایی‌شان زندگی کنند و ارتباط خود را با واقعیت رفته رفته از دست بدهند. از طرف دیگر، کمی اعتماد به نفس هم می‌تواند سبب جامعه‌ستیزی شود. این نوع از جامعه‌ستیزی یک واکنش دفاعی در برابر نقیصه شخصیتی کمبود اعتماد به نفس است.

آمار جامعه‌ستیزی در میان مردان به مراتب بیش از زنان است. حدود یک درصد از زنان و سه درصد از مردان گرفتار این اختلال شخصیتی هستند.

به ندرت پیش می‌آید که جامعه ستیز متوجه اختلال رفتاری خود شود و در نتیجه او از کسی تقاضای کمک نمی‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که گروه‌درمانی راهکار مناسبی برای درمان این اختلال است. یک جامعه ستیز حرف یک جامعه‌ستیز دیگر را بهتر می‌فهمد. بنابراین اگر تعدادی از آنها در جلسات گروه‌درمانی شرکت کنند، راحت‌تر می‌توانند با مشکل خود روبرو شوند و این خود می‌تواند مسیر درمان را تسریع کند.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.8/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

دیدگاه‌ها (7)

 • نرگس
  نرگس
  ۰۸ آذر ۱۳۹۰ at ۱۸:۱۳ |

  كاش از نام هايي چون "هيتلر" و "استالين " يا "بيجه" كه نمونه هايي از شخصيت آنتی سوشیال يا سایکوپات هستن در مقاله استفاده مي كرديد
  برخي اوقات اطلاعات جست و گريخته اي كه به دست مي آوريم باعث سوئ برداشت ما از روان خودمان مي شود...
  چون برخي از اين صفات ذكر شده در اختلال هاي شخصيتي مشترك است(مانند: عالم رويايي) و...
  ..........

  ممنون

  • وهاب مختاری
   وهاب مختاری
   ۱۵ آذر ۱۳۹۰ at ۱۰:۲۶ |

   ممنون از نظر خوب شما.
   ولی حالا چرا از روان خودمون سوء برداشت کنیم؟
   چرا از روان جامعه‌ستیزها کمی حسن برداشت نداشته باشیم؟
   همه ما، کم یا زیاد، درجاتی از جامعه‌ستیزی رو تو وجود خودمون داریم.
   اگر از نمونه‌های رادیکالی مثل "هیتلر" و ... اسم می‌بردم، اون وقت خودمون رو "کاملا" مبرا می‌دونستیم.
   با این حال موافقم که این مطلب یه مقدار "خام"ــه. سعی می‌کنم مطالب بعدی رو بهتر بنویسم.

 • پريسان مسكني
  پريسان مسكني
  ۲۰ اسفند ۱۳۹۰ at ۲۰:۲۳ |

  سلام و خسته نباشيد من دانشجوي ترم آخر روانشناسي هستم و موضوع پايان نامه من با جامعه ستيزي در ارتباط است از مطالب شما خوشم اومد و طلب كمك از شما دارم.تشكر

  • وهاب مختاری
   وهاب مختاری
   ۲۳ اسفند ۱۳۹۰ at ۱۳:۳۲ |

   سلام.
   ممنون. نظر لطف شماست :)
   از روان‌کاوی و روان‌شناسی یه چیزکی می‌دونم منتها تخصصی در این زمینه ندارم.
   فکر می‌کنید چه کمکی از من برمیاد؟
   اگر خواستید دقیق‌تر توضیح بدید، ای‌میلی بگید.

 • باریش
  باریش
  ۱۸ آبان ۱۳۹۱ at ۲۰:۱۱ |

  خوبه ولی می تونستی در مورد فرق بین اختلال ضد اجتماعی و جامعه ستیز اشاره هم داشته باشی هرچند مترادف بکار برده می شوند! آیا فکر نمی کنی آنها باهم فرق دارند؟

  • وهاب مختاری
   وهاب مختاری
   ۰۱ آذر ۱۳۹۱ at ۰۹:۲۷ |

   با نظر شما موافقم. جامعه‌ستیزی با اختلال ضد اجتماعی فرق داره.
   توی کامنت‌های بالاتر هم اشاره کردم که این مطلب خیلی خام نوشته شده و به نظر خودم یکی از بدترین مطالبم توی این سایت هست!

 • رضا
  رضا
  ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ at ۱۳:۳۲ |

  درمانی برای این بیماری هستی؟

دیدگاه خود را با نویسنده این مطلب در میان بگذارید:
انصراف ارسال دیدگاه ...

پزشکی و سلامت

اطلاعات عمومی