• No file selected.

  دوران نوجوانی

  Author

  غلامرضا مانند سایر همسالان خود  به ورزش علاقه داشت، ولی  پس از اینکه همراه با شیخ ابراهیم  به زورخانه رفت  دریافت که رغبتش به کشتی بیشتر از ورزش های دیگر است

 • چیکانو، لاتینو، ایسپانیک

  Author

  زمانی که درباره تفاوت های نژادی و فرهنگی خرده فرهنگ‌ها صحبت می‌کنیم، مهم است که به جزئیات دقت کنیم. به عنوان مثال، واژه "چیکانو" اولین بار برای مکزیکی تبارهای ساکن امریکا به کار برده شد. یا مثلا برزیلی ها را "لاتینوگ می‌دانند نه "ایسپانیک". در این مقاله درباره تفاوت‌های واژه‌های "چیکانو"، "لاتینو" و "ایسپانیک" بحث خواهیم کرد.

 • یک وقتی در یک ماه آبی

  Author

  عبارت Once in a blue moon یک اصطلاح است در زبان انگلیسی که معنای به ندرت می‌دهد. ترجمه‌ی تحت‌اللفظی این عبارت می‌شود یک وقتی در یک ماه آبی. در چه زمان‌هایی ماه آبی می‌شود و چرا این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد؟ آیا شما تا به حال ماه را به رنگ آبی دیده‌اید؟

 • برزیل

  Author

  اینجا برزیل است! کشوری اسرارآمیز در قاره‌ی امریکای جنوبی، با مردمی متاثر از فرهنگ لاتین ...

  اینجا برزیل است! سرزمین فوتبال، قهوه و سامبا ...

تیپ شخصیتی نوع A

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

تیپ شخصیتی نوع A

تیپ شخصیتی A به گونه‌ای از شخصیت افراد اشاره می‌کند که کمال‌گرایی، درجه بالایی از اضطراب، کم‌طاقتی و عدم ابراز مناسب خشم و ناامیدی از مشخصه‌های آنهاست. ریشه رفتارهای شخصیت‌های تیپ A به اعتماد به نفس پایین آنها برمی‌گردد که شخص را به کار و تلاش فراوان و رقابت با دیگران می‌کشاند. اصطلاح "تیپ شخصیتی A" را اولین بار دو قلب‌شناس به نام‌های دکتر مه‌یر فریدمن و دکتر ری روزنمن در دهه 1950 ابداع کردند. آنها نتیجه‌گیری کردند که افراد با تیپ شخصیتی A با احتمال بیشتری دچار حمله قلبی می‌شوند. این اصطلاح به سرعت رایج شد و بعد از انتشار کتابی در سال 1974 با عنوان "رفتار نوع A و قلب شما" توسط این دو پزشک رواج بیشتری پیدا کرد.

در دهه 1970، روزنمن، دیوید جنکینز و استفان زیزانسکی یک آزمون چندگزینه‌ای 15-دقیقه‌ای را طراحی کردند که شخصیت‌های تیپ A را از تیپ ریلکس‌تر B جدا می‌کرد. از نظر این آزمون، بعضی افراد نه تیپ A بودند و نه تیپ B. این آزمون آنها را در دسته‌ای به نام AB طبقه‌بندی می‌کرد. علم روان‌شناسی تعریف طبقه‌بندی تیپ شخصیتی A را به دلیل کلیت بیش از حد، قبول ندارد. به جای آن، علم روان‌شناسی نوین شخصیت‌ها را بر اساس چندین و چند ویژگی (trait) شخصیتی دسته‌بندی می‌کند که این دسته‌بندی به مراتب کاربردی‌تر و دقیق‌تر است.
علی‌رغم اینکه دسته‌بندی کلی افراد به تیپ A و تیپ B مورد پذیرش علم روان‌شناسی قرار نگرفت، با این حال واضح است افراد مضطرب بیش از سایرین در معرض حمله قلبی قرار دارند. اضطراب تنها عامل بروز حمله قلبی نیست، اما یکی از مهم‌ترین عوامل است. کمال‌گراها یا تیپ‌های شخصیتی A بارها و بارها از خود و دیگران انتقاد می‌کنند. کمی اعتماد به نفس نه تنها میل به رقابت را در آنها افزایش می‌دهد، بلکه با ایجاد شرایط خودتخریبی و انتقادهای بی‌اندازه از خود، شرایط اضطراب دائمی را برای خودشان فراهم می‌کنند. تیپ شخصیتی A ناخودآگاه با دیگران برخوردی خصمانه دارد که این مسئله روابط اجتماعی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هیچ‌کس نمی‌تواند استانداردهای این تیپ شخصیتی را برآورده کند و این باعث تنهایی او می‌شود.
برخی معتقدند که اتفاقا داشتن این تیپ شخصیتی، نکته مثبتی است. این دسته از افراد می‌گویند که کمال‌گرایی و میل به موفقیت‌های بالا و بالاتر، مهم‌تر از قدری عصبانیت یا زودرنجی است. معمولا وقتی کسی خود را دارای تیپ شخصیتی A معرفی می‌کند، منظورش کمال‌گرا بودن و داشتن ویژگی‌های شخصیتی سفت و سخت است که باعث موفقیت‌اش شده و می‌شود. نکته‌ای که لازم است به آن توجه شود این است که کمال‌گرا بودن لزوما منجر به رفتارهای خصمانه و پرخاش‌جویانه نمی‌شود. بسیاری از کمال‌گراها اتفاقا حامی دیگران هستند و سعی می‌کنند بر ظرفیت‌ها و استعدادهای بالقوه و بالفعل دیگران متمرکز شوند تا کمال‌گرایی را در آنها نیز تقویت کنند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که داشتن تیپ شخصیتی A حتی لزوما منجر به نارسایی‌های قلبی نمی‌شود. بسیاری از ورزشکارانی که در تیپ شخصیتی A دسته‌بندی شده‌اند، با وجود اینکه کمال‌گرا و رقابت‌جو هستند، اما توانسته‌اند با اتخاذ رژیم‌های غذایی و تمرین‌های بدنی مناسب، خود را از بیماری‌های قلبی به دور نگاه دارند.
از طرف دیگر، عده‌ای از محققان مخالف این نوع دسته‌بندی‌ها هستند. آنها معتقدند که رفتارها انسان متاثر از عوامل زیادی اعم از درونی و محیطی است. گفته می‌شود ویژگی‌های انسان پیچیده‌تر از آن است که بتوان با طبقه‌بندی‌های ساده‌سازی‌شده، رفتارها و شرایط او را مدل‌سازی و سپس پیش‌بینی کرد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

اطلاعات عمومی