• No file selected.

  زلزله

  Author

  لرزش ناگهانی پوسته جامد زمین را زلزله یا زمین لرزه می‌گویند. به طور کلی می‌توان علت ایجاد زلزله را افزایش بیش از حد فشار در داخل سنگ بیان کرد. این فشار در حدی است که گسیختگی و شکستگی‌های بزرگ و کوچکی در سنگ به وجود می‌آورد. وقتی که سنگ می‌شکند میزان انرژی ذخیره شده در زمان طولانی به طور ناگهانی آزاد می‌شود و به صورت امواج لرزه‌ای به اطراف حرکت می‌کند این امواج هنگام برخورد با ساختمان ها و دیگر سازه‌ها به آنها آسیب می‌رسانند و یا موجب تخریب آنها می‌شوند.

 • No file selected.

  زانوها

  Author

  زانوها بزرگترین مفاصل بدن هستند که از کشکک زانو و شبکه‌های از عضلات نگه دارنده  تشکیل شده‌اند و می‌توانند امکان استوار ماندن را برای ما فراهم آورند و به پاها اجازه‌ی حرکت دهند.

تیپ شخصیتی نوع A

نویسنده: وهاب مختاری, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

تیپ شخصیتی نوع A

تیپ شخصیتی A به گونه‌ای از شخصیت افراد اشاره می‌کند که کمال‌گرایی، درجه بالایی از اضطراب، کم‌طاقتی و عدم ابراز مناسب خشم و ناامیدی از مشخصه‌های آنهاست. ریشه رفتارهای شخصیت‌های تیپ A به اعتماد به نفس پایین آنها برمی‌گردد که شخص را به کار و تلاش فراوان و رقابت با دیگران می‌کشاند. اصطلاح "تیپ شخصیتی A" را اولین بار دو قلب‌شناس به نام‌های دکتر مه‌یر فریدمن و دکتر ری روزنمن در دهه 1950 ابداع کردند. آنها نتیجه‌گیری کردند که افراد با تیپ شخصیتی A با احتمال بیشتری دچار حمله قلبی می‌شوند. این اصطلاح به سرعت رایج شد و بعد از انتشار کتابی در سال 1974 با عنوان "رفتار نوع A و قلب شما" توسط این دو پزشک رواج بیشتری پیدا کرد.

در دهه 1970، روزنمن، دیوید جنکینز و استفان زیزانسکی یک آزمون چندگزینه‌ای 15-دقیقه‌ای را طراحی کردند که شخصیت‌های تیپ A را از تیپ ریلکس‌تر B جدا می‌کرد. از نظر این آزمون، بعضی افراد نه تیپ A بودند و نه تیپ B. این آزمون آنها را در دسته‌ای به نام AB طبقه‌بندی می‌کرد. علم روان‌شناسی تعریف طبقه‌بندی تیپ شخصیتی A را به دلیل کلیت بیش از حد، قبول ندارد. به جای آن، علم روان‌شناسی نوین شخصیت‌ها را بر اساس چندین و چند ویژگی (trait) شخصیتی دسته‌بندی می‌کند که این دسته‌بندی به مراتب کاربردی‌تر و دقیق‌تر است.
علی‌رغم اینکه دسته‌بندی کلی افراد به تیپ A و تیپ B مورد پذیرش علم روان‌شناسی قرار نگرفت، با این حال واضح است افراد مضطرب بیش از سایرین در معرض حمله قلبی قرار دارند. اضطراب تنها عامل بروز حمله قلبی نیست، اما یکی از مهم‌ترین عوامل است. کمال‌گراها یا تیپ‌های شخصیتی A بارها و بارها از خود و دیگران انتقاد می‌کنند. کمی اعتماد به نفس نه تنها میل به رقابت را در آنها افزایش می‌دهد، بلکه با ایجاد شرایط خودتخریبی و انتقادهای بی‌اندازه از خود، شرایط اضطراب دائمی را برای خودشان فراهم می‌کنند. تیپ شخصیتی A ناخودآگاه با دیگران برخوردی خصمانه دارد که این مسئله روابط اجتماعی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هیچ‌کس نمی‌تواند استانداردهای این تیپ شخصیتی را برآورده کند و این باعث تنهایی او می‌شود.
برخی معتقدند که اتفاقا داشتن این تیپ شخصیتی، نکته مثبتی است. این دسته از افراد می‌گویند که کمال‌گرایی و میل به موفقیت‌های بالا و بالاتر، مهم‌تر از قدری عصبانیت یا زودرنجی است. معمولا وقتی کسی خود را دارای تیپ شخصیتی A معرفی می‌کند، منظورش کمال‌گرا بودن و داشتن ویژگی‌های شخصیتی سفت و سخت است که باعث موفقیت‌اش شده و می‌شود. نکته‌ای که لازم است به آن توجه شود این است که کمال‌گرا بودن لزوما منجر به رفتارهای خصمانه و پرخاش‌جویانه نمی‌شود. بسیاری از کمال‌گراها اتفاقا حامی دیگران هستند و سعی می‌کنند بر ظرفیت‌ها و استعدادهای بالقوه و بالفعل دیگران متمرکز شوند تا کمال‌گرایی را در آنها نیز تقویت کنند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که داشتن تیپ شخصیتی A حتی لزوما منجر به نارسایی‌های قلبی نمی‌شود. بسیاری از ورزشکارانی که در تیپ شخصیتی A دسته‌بندی شده‌اند، با وجود اینکه کمال‌گرا و رقابت‌جو هستند، اما توانسته‌اند با اتخاذ رژیم‌های غذایی و تمرین‌های بدنی مناسب، خود را از بیماری‌های قلبی به دور نگاه دارند.
از طرف دیگر، عده‌ای از محققان مخالف این نوع دسته‌بندی‌ها هستند. آنها معتقدند که رفتارها انسان متاثر از عوامل زیادی اعم از درونی و محیطی است. گفته می‌شود ویژگی‌های انسان پیچیده‌تر از آن است که بتوان با طبقه‌بندی‌های ساده‌سازی‌شده، رفتارها و شرایط او را مدل‌سازی و سپس پیش‌بینی کرد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

4.5/5 امتیازهای داده شده (10 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

وهاب مختاری

اطلاعات عمومی