تناسب اندام

نویسنده: شراره فائزی, منتشر شده در بخش اطلاعات عمومی,

تناسب اندام

ما می‌توانيم جمعيت جهان را از نظر تناسب اندام افراد آن، ‌به 3 قسمت تقريباً مساوی تقسيم كنيم: يك سوم چاق، يك سوم لاغر و يك سوم دارای اندام مناسب. بنابر اين پديده چاقی یا لاغری، پديده‌ای طبيعی به حساب می‌آيد.

اگر بتوانيم سيستم سوخت و ساز بدن را درك كنيم علت اين پديده را نيز می‌توانيم درك كنيم. خداوند متعال، ‌بدن انسان را با دقتی فوق‌العاده ساخته و نه تنها كل محاسبات لازم را برای سلامتی او در نظر گرفته، به منظور تأمين انرژی لازم برای ادامه اين زندگی، سيستم های دقيقی خلق كرده است.

انرژی لازم برای تأمين نيازهای بدن انسان از خوراكی‌ها دريافت می‌شود. اگر انرژی دريافتی به اندازه انرژی مورد نياز بدن باشد، وزن آن شخص ثابت می‌ماند‌ و اگر اين انرژی بيش از انرژی مورد نياز بدن باشد، بدن پس از دريافت نياز خود،‌ انرژی باقيمانده را به ذخيره‌ای برای روزهای قحطی تبديل می‌کند. اين ذخيره معمولاً به صورت بافت چربی در مناطق مختلف بدن باقی می‌ماند و باعث افزايش وزن می‌شود.
حال اگر انرژی دريافتی شخصی كمتر از نياز او باشد،‌ بدن مجبور است برای تأمين بقيه نياز خود از اين انرژي‌های ذخيره شده (چربي‌های انباشته در بدن)‌ استفاده كند. در صورت عدم وجود ذخائر چربي،‌ بدن نياز خود را از سوزاندن بافت‌های ديگر خود تهيه خواهد كرد. وضعيت تأمين نياز بدن به گونه‌ای است كه حتی در بعضی حالت‌های قحطی و رژيم‌های نادرست، بدن برای تأمين نياز خود از بافت‌های حياتی و مهم مثل قلب، ‌كليه، كبد و غيره استفاده می‌كند كه باعث كاهش وزن می‌شود.

بنابراین لاغری دليل بسيار روشنی دارد و با رفع اين دليل به راحتی می‌توان به وزن ايده‌آل رسيد و از سلامتی كامل و اندامی مناسب بهره برد.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

3.0/5 امتیازهای داده شده (1 امتیاز)

به اشتراک گذاری

در مورد نویسنده

اطلاعات عمومی